فیلامنت

فیلامنت

 

فیلامنت چیست ؟’

پرینتر های سه بعدی دارای مواد مصرفی هستند که به این مواد مصرفی فیلامنت گفته می شود و مواد سازنده ی آن ها را رشته های پلیمری می سازد .

فیلامنت ها در رنگ های متنوع با جنس های متفاوت و ضخامت های مختلفی وجود دارد که با توجه به دمای محیط تغییر حالت می دهد .

از ویژگی هایی که می توان برای فیلامنت عنوان کرد این است که دارای ضخامت یکسانی باشد ، فیلامنتی مرغوب است که داخل آن حباب های هوا وجود نداشته باشد چرا که وجود حباب های هوا سبب می شود ظرافت خروجی افت کند و مرغوبیت خود را از دست دهد هم چنین زمانی که در معرض گرما قرار گرفت نباید از خود بویی متصاعد کند به علاوه نباید در طول آن شکستگی وجود داشته باشد و هر چه که جنس مواد اولیه که برای تولید به کار می رود از مرغوبیت بیشتری برخوردار باشد خروجی که می دهد کیفیت خوبی دارد .

فیلامنت ها بعد از سرد شدن دوام و مقاومت خوبی پیدا می کنند ، هم چنین قابلیت حل شدن در استون را هم دارند .

فروش فیلامنت

شرکت پارت آیتک مرکز تخصصی فروش فیلامنت پرینتر سه بعدی می باشد ،  هم چنین  ما مفتخر هستیم که در زمینه ی فروش فیلامنت در رنگ ها ، اندازه و با بهترین کیفیت در حال حاظر مشغول به  فعالیت هستیم و همواره بهترین نوع را در اختیار مشتریان خود قرار می دهیم.

قابلیت ذوب و شکل گرفتن مجدد آن ها از ویژگی بارز این محصول به شمار می آید البته این تغییر شکل نباید به وسیله ی مواد شیمیایی صورت بگیرد و نکته ایی که در این جا وجود دارد این است که فیلامنت ها قابل بازیافت نیستند و زمانی که بر اثر گرما روان شدند آن ها را نمی توان به آن حالت اولیه که داشتند بر گرداند .

فیلامنت  (Filament ) مواد مصرفی پرینترهای سه بعدی  از نوع FDM  هستند که از رشته های پلیمری (پلاستیکی) ساخته    می شوند. فیلامنت ها مواد اولیه قابل ارتجاع در برابر گرما  می باشند که برای ساخت مدل در پرینتر سه بعدی استفاده می شوند و  در رنگ، جنس و ضخامت های مختلفی عرضه می شوند. این مواد بسته به دمای ذوب خود تغییر حالت داده و هر کدام برای پرینت به درجه حرارت متفاوتی نیاز دارند .

برای مطلعه کاربرد آردینو اینجا کلیک کنید.

یک فیلامنت خوب باید بر اثر گرما دهی، از خود بویی متصاعد نکند، .در تمامی طول خود، دارای قطر یکسانی باشد ،داخل آن حباب های هوا محبوس نباشند زیرا وجود حباب باعث خراب شدن و کاهش ظرافت قطعه می شود.در طول آن هیچ گونه شکستگی وجود نداشته باشد زیرا وجود شکستگی باعث نرسیدن مواد به اکسترودر و ناقص شدن قطعه می شود.جنس مواد اولیه بکار رفته در آن مرغوب باشد تا خروجی کار آن دارای کیفیت باشد.

فیلامنت ها به لحاظ ضخامت دارای دو نوع قطر استاندارد تعریفی ۱٫۷۵ میلیمتر  و ۳ میلیمتر می باشند. از لحاظ جنس، ترکیبات متعددی برای پرینترهای سه بعدی FDM عرضه شده است و روز به روز نیز بر تنوع آن افزوده می شود. فیلامنت های  ABSو PLA یکی از پرکاربردترین متریال در پرینترهای سه بعدی محسوب می شود و دارای انواع رنگ، وزن و قطر فیلامنت می باشند.  فیلامنت های پرینتر سه بعدی با استفاده از سه فرایند گرمایشی، اکسترود کردن و خنک کردن پلاستیک به محصول نهایی پرینت تبدیل می شوند. بر خلاف پرینتر سه بعدی، فیلامنت ها به جای اینکه در طول  نازل فشار داده شوند کشیده میشوند، قطر فیلامنت بجای اینکه از قطر اکسترودر کردن نازل بدست آید، توسط فرایندی که از گرم کردن پلاستیک صورت می پذیرد مشخص می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر از قطعات الکترونیکی اینجا کلیک کنید.