اخبار و مقالات

مواد اولیه مورد استفاده تکنولوژی SLA

مواد مورد استفاده در تکنولوژی SLA:

مواد مورد استفاده در تکنولوژی SLA پرینتر سه بعدی، پلیمرهای حساس به نور (رزین) هستند که در خانواده ترموست ها (گرماسخت ها) قرار می گیرند. این مواد به صورت مایع بوده و توسط فرآیند پلیمریزاسیون تبدیل به جسم جامد می گردند.

فرآیند پلیمریزاسیون:

پلاستیک ها از زنجیرهای بلند کربن تشکیل شده است. زنجیر کوتاه تر، استحکام و چسبندگی پلاستیک را کم می کند، رزین یک پلاستیک مرکب از زنجیرهای کوچک کربن است  (که از یک تا چند هزار کربن) تشکیل شده است. رزین تمام ترکیبات پلاستیک نهایی را دارد، اما هنوز به طور کامل با هم ترکیب نشده است. هنگامی که رزین درمعرض نور ماورا بنفش قرار می گیرد، زنجیرها به هم متصل شده و در نتیجه زنجیرهای بسیار طولانی و سخت تر را ایجاد می کنند، وقتی که زنجیرها به اندازه کافی واکنش نشان دادند، قطعه ایجاد می گردد.

در این جا ما قصد داریم رایج ترین رزین های مورد استفاده در روش تکنولوژی SLA و کاربردهای آن ها را شرح دهیم.

رزین استاندارد:

اغلب برای چاپ عمومی استفاده می گردد و می تواند جزئیات بالای سطح را با رزولوشن پایین تر از 25 میکرون ارائه دهد. این رزین ها خاصیت ماده ای خاصی ندارند و معمولا از مواد استاندارد به کار رفته در روش  FDM شکننده ترند. این دسته از رزین ها برای مدل سازی اولیه با جزئیات بالا بوده و برای مدل هایی که چندان کاربردی نیستند ایده آل می باشند.

زرین شفاف:     

رزین شفاف یک ماده شفاف با رنگ آبی کمرنگ است، به دلیل ساپورت موردنیاز برای پشتیبانی از مدل شما در هنگام چاپ، آزادی طراحی محدود است.رزین شفاف مناسب برای مدل هایی است که نیاز به شفافیت و سطحی نسبتا صاف دارند. بنابراین یک ماده ایده آل برای مدل بصری البته با قابلیت های محدود است.

رزین مهندسی:

اخیرا تولیدکنندگان رزین تکنولوژی SLA با شبیه سازی پلاستیک های مهندسی معمول از موادی همچون ABS یا پلی پروپیلن مانند رزین های قابل انعطافی با قابلیت کارکرد در دمای بالا ارائه می دهند که مشخصات برتری از لحاظ مهندسی دارند.

رزین دندانپزشکی:

برای ارتودنسی های عمومی از رزین های عمومی یا رزین های قالبگیری استفاده می شوند. در حال حاضر نسخه های رزین سازگار با محیط زیست در کلاس 1 و 2 برای ایجاد راهنماهای جراحی استفاده می گردد. این رزین ها بسیار دقیق و با دوام بوده و از طریق پیش پخت قبل جراحی، استرلیزه می شوند. کاربرد اصلی این رزین ها در صنعت دندانپزشکی می باشد.

رزین های قالب گیری:

این رزین ها برای چاپ جزئیات و مشخصات ظریف تخصص دارند و طراحی شده اند تا بتوانند امکان اجرای عملیات مستقیم جهت قالب سازی را به انجام رسانند. جزئیات بسیار کوچک توسط این رزین با ابعاد حداقل 2/0 میلیمتر قابل چاپ می باشد.

از جمله کاربردهای این رزین می توان ساخت جواهرات، مدل های مختلف با جزئیات دقیق و استفاده جهت کارآیی های مختلف در ریخته گری را نام برد.

رزین خاکستری:

جهت ایجاد یک ماده با کیفیت سطح عالی با جزئیات بالا استفاده می شود، از آن جا که نیاز به ساپورت دارد آزادی طراحی محدود است. این رزین مناسب برای مدل های بصری با قابلیت های محدود اما با سطح بالایی از جزئیات است. از جمله کاربردهای آن میتوان ساخت مدل های زیبا از لحاظ بصری مانند مجمسه ها و … را ذکر نمود.

رزین ماموت:

این نوع رزین مناسب برای چاپ مدل های بسیار بزرگ تا ابعاد 700×800×2100 میلیمتر با کیفیت سطح بالا می باشد. این ماده دارای سطحی صاف و مقاومت مکانیکی متوسط است و به دلیل استفاده از ساپورت در هنگام چاپ، آزادی طراحی محدود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *