اخبار و مقالات

تکنولوژی پلی جت (polyJet) در صنعت سه بعدی

تکنولوژي پلی جت (polyJet) يکي از پيشرفته ترين روشها و دقیق ترین تکنولوژی ها در نمونه سازي سريع مي باشد. پلی جت (polyJet) یکی از انواع فناوری تکنولوژی تولید افزایشی برای مدل سازی، نمونه سازی و تولیدات کاربردی است.  در این تکنولوژی جزئیات مدل به صورت بسیار دقیق و در سطح صافی ارائه می شود. روش ساخت قطعه در این فن آوری مشابه یک پرینتر جوهر افشان است . در اين روش لايه هاي تشکیل دهنده مدل از طريق خروج رزين از نازل دستگاه و سخت شدن همزمان آن توسط اشعه ماوراء بنفش تشکيل مي شوند. لایه ها بر روی صفحه ساخت دستگاه به همین صورت روی هم ساخته می شوند تا مدل تکمیل شود.

پرینتر سه بعدی با تکنولوژی  پلی جت (polyJet) قطعات را با مواد اولیه از جنس رزین های پلیمری مایع ایجاد می کند. مواد پلیمری به صورت ترکیبات مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و تنها تکنولوژی است که می تواند چند مواد اولیه پلیمری را به طور همزمان استفاده کند. تکنولوژی پلی جت (polyJet) یکی از دو فناوری  موجود در پرینتر سه بعدی است که رنگ را به طور مستقیم در تولید قطعات استفاده می کند، این رنگ فقط بر روی سطح قطعات وجود ندارد بلکه در تمامی لایه ها در هنگام ساخت قطعه وجود دارد. این فن آوری همزمان می توان از چند رنگ ” مات و شفاف ” و چند متریال ” سخت و انعطاف پذیر ” استفاده کند و محصولی بی نظیر را تولید نماید.  از این رو  تکنولوژی  پلی جت (polyJet) بهترین تکنولوژی تولید سه بعدی برای تولید قطعات رنگی است.

در تکنولوژی  پلی جت (polyJet) ضخامت هر لايه پرینت شده  16 ميکرون مي باشد که در مقايسه با ساير روشها، چندين برابر نازکتر شده است. به همین دلیل مدل پرینت شده از کيفيت سطحي بسيار خوبي برخوردار می باشد رزلوشن پرينت شدن رزين در راستاي X معادل 600dpi  و در راستاي Y معادل 300dpi مي باشد. در نتيجه کليه جزئيات و ظرایف قطعه با دقت و وضوح بالايي ساخته مي شود.  همچنین دقت نمونه هاي ساخته شده در اين روش 0.05 میلی متر بوده و امکان ساخت ديواره هاي نازک با حداقل ضخامت 0.6میلی متر وجود دارد. و به همین دلایل است که  این تکنولوژی جهت ساخت مدلهای قالب سازی و  نمونه سازی قطعاتی با اشکال هندسی پیچیده و جزئیات دقیق و ویژگی های ظریف و همچنین سایر ابزارهای تولید یا ساخت مجموعه های مونتاژی دقیق بسیار مناسب می باشد . نیز استفاده از این تکنولوژی برای تولید قطعاتی با گسترده ترین ترکیب رنگ ها و مواد اولیه انتخاب نخست کاربران می باشد.

قطعات تولید شده توسط پرینتر سه بعدی پلی جت، به ستونهایی برای ساپورت از قسمتهای آویزان و اشکال هندسی مدور نیاز دارد. بدون ساختارهای نگه دارنده ، مواد اولیه نمی تواند در نقطه اصلی خود قرار گیرد و دیواره ها به صورت نادرست و جزئیات نادرست ظاهر می شوند. مواد اولیه ای که در پرینتر سه بعدی پلی جت به عنوان ساپورت مورد استفاده قرار می گیرد یک نوع ماده ژله ای قابل شستشو با آب می باشد که این ماده ژله ای از نوعی رزین پلیمری مایع است که پس از اتمام پرینت قطعه ، به طور کامل در آب جوش حل می شود.

پرینتر سه بعدی پلی جت (polyJet)  یکی از سریعترین فناوری برای تولید سه بعدی می باشد که در حال حاضر در دسترس کاربران این صنعت می باشد. به طور مثال تولید سه بعدی قطعه مکعبی 5 اینچی، حدودا 2 ساعت زمان می خواهد. این پرینتر سه بعدی ظریف تریت لایه ها را نسبت به انواع فناوری های پرینتر سه بعدی ارائه می دهد در نتیجه خطوط لایه های کمتری مشاهده شده و سطح قطعات بسیار صاف و دقیق خواهد شد و البته سرعت و دقت مثال زدنی دارد.

فرآیند تولید سه  بعدی به طور معمول با یک مدل سه بعدی آغاز می شود که بعد از آن به عنوان یک فایل STL صادر می شود. انواع اسکنر های سه بعدی وجود دارد که می توانند داده ها و فایل های خروجی STL  را ذخیره کنند. فایل سه بعدی STL به نرم افزاری پرینتر سه بعدی ارسال می شود .

فناوری تولید سه بعدی پلی جت (polyJet)   توسط Objet Geometries Ltd ثبت اختراع شده و در سال 2011 توسط یکی از دو غول دنیای تولید افزایشی، شرکت Stratasys خریداری شده و  سپس مدل های مختلف پرینتر سه بعدی از این فناوری بسیار مدرن تولید شده است. مدل  Objet24 کوچکترین و ارزانترین مدل تولید شده و  Stratasys J750  مدرنترین و جدید ترین مدل تولید شده می باشد.

اگر در پرینت سه بعدی خود  نیاز  به قطعه ای با دقت بالا، رنگ طبیعی ، رئالیسم  و کیفیت سطح شگفت انگیز داریم پلی جت (polyJet)  اولین  و تنهاترین راه انتخاب ما می باشد.

پلی جت در صنعت سه بعدی همه چیز را از نمونه اولیه تا تولید قطعه بهبود بخشیده است که دلیل آن استفاده از  طیف گسترده ای از رنگ ها، مواد با خواص گوناگون دقت شگفت انگیز می باشد.، کاربران برای پرینت قطعات حساس راه حل های مبتنی بر پلی جت (polyJet)  را انتخاب  می کنند. این راه حل یک انتخاب پیشرو برای طراحان و تولید کنندگان می باشد. با استفاده از پرینتر های پیشرفته سه بعدی پلی جت (polyJet)،  امروزه می توان قطعات چند رنگ  و چند منظوره را با سطوح نرم و یا سفت و محکم در پرینت ایجاد کرد. پلی جت (polyJet) در اکثر صنایع از جمله جراحی و پزشکی و حتی مد و فیلم سازی برای مصارف مختلف و نیز  تولید و طراحی محصولات مصرفی به کار می رود و امروزه جایگاه ویژه ای برای خود پیدا کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *