دقت پرینتر سه بعدی و عوامل تاثیر گذار بر آن

دقت پرینت سه بعدی

دقت پرینتر سه بعدی

باید بگوییم رزولوشن و دقت پرینتر سه بعدی دو مفهوم جدا هستند. به بیان ساده میتوان دقت پرینتر سه بعدی را میزان نزدیکی قطعه ی پرینت سه بعدی شده با مدل اولیه ی کامپیوتری آن است و هر چه ابعاد قطعه ی ساخته شده به قطعه ی طراحی شده بیشتر باشد بدین معنی است که دقت آن بیشتر است. هر چند ممکن است شما تعاریف دیگری از دقت شنیده باشید. مثلا در بعضی از موارد دقت در هر کدام از محورهای X و Y جداگانه بیان می شود. مثلا دقت یک پرینتر سه بعدی در محور X و Y برابر با mµ42± است این جمله یعنی این پرینتر سه بعدی در راستاهای X و Y ممکن است حداکثر تا 42 میکرومتر دچار خطا شود.

متغیرهای دقت پرینت سه بعدی

برای بررسی دقت قطعه چاپ شده از پارامترهای زیر استفاده می شود:

 1. دقت ابعادی : از معدود ساندگان ماشین آلات و تامین کنندگان هستند که دقت مورد انتظار قطعات را بیان می کنند.
 2. تاب برداشتن یا شیرینکیج : ممکن است در حین مراحل کار قطعه دچار انقباض و تغییر سایز شود و این به شدت طراحی بستگی دارد اما برخی از فرایندها قطعاتی را تولید می کنند که ذاتاً بیشتر در معرض تاب برداشتن یا شیرینکیج هستند.
 3. الزامات ساپورت : برای بسیاری از فناوری ها ، مقدار ساپورت بر میزان چاپ یک سطح یا ویژگی تأثیر می گذارد. نکته منفی این است که ساپورت بر روی سطح قطعه تأثیر می گذارد زیرا باید برداشته شود.

نحوه ی اندازه گیری دقت پرینتر سه بعدی

برای اندازه گیری دقت پرینتر سه بعدی باید یک قطعه پرینت شود و بعد با اسکنر سه بعدی قطعه ی چاپ شده اسکن شود و در نهایت با مدل سیستمی آن مقایسه شود. البته که اختصاص دادن یک عدد ثابت برای دقت کار دشواری و گاها غیر ممکن است .در ادامه ی مطلب به عوامل تاثیر گذار بر دقت پرینتر سه بعدی اشاره میکنیم که دقت میتواند در طول زمان و شرایط متفاوت متغیر باشدبه طور مثال از این عومل میتوان به نحوه ی قرارگیری یک قطعه بر روی صفحه ی کار، جنس و حتی رنگ ماده ی مصرفی اشاره کرد.

دقت پرینت سه بعدی

دقت پرینت سه بعدی

عوامل موثر بر دقت پرینت سه بعدی

در پرینترهای سه بعدی، چهار حوزه ی مهندسی مکانیک، الکترونیک، نرم افزار و مواد با هم همکاری میکنند تا ساز و کاری را برای ساخت اجسام به وجود آورند. به همین خاطر مواردی که در بهینه کردن این ساز و کار نقش دارند بسیار گسترده اند مثلا اگر در یک پرینتر سیستم الکترونیکی دچار نقض شود می تواند بر کارایی مکانیکی دستگاه هم تأثیر مستقیم بگذارد. بیایید قبل از بررسی عوامل موثر بر دقت پرینتر ، ابتدا مراحل کار را بررسی کنیم :

 • گام اول : طراحی مدل در نرم افزار
 • گام دوم : آماده سازی مدل در نرم افزار
 • گام سوم : پرینت
 • گام چهارم : پرداخت نهایی مدل

بروز خطا و کاهش دقت میتواند در هر کدام از مراحل بالا شکل بگیرد پس اگر قصد دارید که از دقت پرینتر سه بعدی خود مطمئن شوید، باید فاکتورهای مختلف را در هر کدام از این گام ها را بررسی کنید:

بررسی دقت پرینتر در مدل سه بعدی اولیه

اولین گام برای شروع تهیه ی یک مدل سه بعدی کامپیوتری است و همین گام می تواند که تأثیر زیادی بر دقت پرینت سه بعدی داشته باشد. بهتر است برای طراحی باید به نکات زیر توجه کنید:

 • این پرینتر های سه بعدی مانند همه ی ابزارها دارای محدودیت های مختص به خود در فرآیند ساخت هستند که طراح باید به این موارد مسلط باشند که طرح بوجود آمده نقص نداشته باشد و در دقت پرینت سه بعدی تاثیر نگذارد.
 • فرمت های ورودی نرم افزارهای اسلایسر، مدل سه بعدی را با مش های هندسی تعریف می کنند و به همین خاطر است که مش بندی باید به درستی انجام شود. دو اشتباه رایجی که در مش بندی مدل سه بعدی رخ می دهد این است که : مش ها درشت و با زوایای بزرگ انتخاب میشوند که اینگونه می تواند باعث شود تا در هنگام پرینت سه بعدی صفحات منحنی، چند ضلعی شوند. مشکل دوم : انتخاب مش های بسیار ریز و با زوایای کوچک باعث زیاد شدن حجم فایل تولید شده است که نرم افزار اسلایسر در بازخوانی آن دچار خطا میشود. پس دریافتیم که مش بندی در دقت پرینت سه بعدی تاثیر زیادی دارد.
تنظیمات نرم افزار اسلایسر

بعد از اطمینان از صحیح بودن فاکتور ها در نرم افزار ، باید مدل را به پرینتر وارد کنیم معمولا در نرم افزارهای اسلایسر ، می توان بسیاری از فاکتورهای فرآیند پرینت را مانند سرعت پرینت سه بعدی، دمای نازل پرینتر سه بعدی و نرخ تزریق مواد تنظیم کرد.

ساختار مکانیکی

اختلال در کارکرد هر یک از اجزای پرینتر میتواند منجر به تغییر در دقت پرینت سه بعدی شود مثلا تسمه ها باید کشیدگی مناسبی داشته باشند و با پیچ به راحتی حرکت کنند و یا فاصله ی نازل تا صفحه ی ساخت به درستی باشد و از کالیبراسیون دستگاه اطمینان حاصل شود.

انتخاب قطر نازل باید بر اساس پارامترهای خروجی مشخص شود در پرینتر FDM قطر نازل ها قابل تغییر هستند به طور کلی با ید بگوییم هرچه قطر نازل پرینتر سه بعدی FDM کمتر ، دقت قطعه ی نهایی بیشتر است اما قطر کم نازل هم معضلات مربوط به خودش را دارد.

اهمیت مواد اولیه

مواد اولیه تاثیر زیادی در دقت پرینت سه بعدی برای قطعات نهایی خواهد داشت. پرینتر سه بعدی FDM طرفداران زیادی دارد که همین علت باعث شده تا تولید کنندگان بسیاری به تولید فیلامنت بپردازند و همین علت زیاد بودن این شرکت ها باعث شده تا فیلامنت ها با کیفیت های متفاوتی در بازار وجود داشته باشد و در این زمان استفاده از فیلامنت بی کیفیت میتواند تأثیر زیادی بر دقت پرینت سه بعدی بگذارد. پیشنهاد ما این است که برای خرید فیلامنت با کارشناسان متخصص ما در این زمینه مشورت کنید.

پرداخت نهایی قطعه

در بیشتر اوقات باید بعد از اتمام کار قطعه ی نهایی پرداخت شود و این کار را به منظور جدا کردن ساپورت از قطعه ، افزایش کیفیت سطح کار ، بهبود خواص مکانیکی و گرمایی و تغییر رنگ قطعه انجام میشود و برای این منظور میتوان از روش های مکانیکی و شیمیایی استفاده کرد که امکان تغییر در ابعاد قطعه وجود دارد. اگر ابعاد این قطعات برای شما مهم است در پرداخت نهایی که احتمال تغییر ابعاد وجود دارد این موضوع را در نظر داشته باشید.

 آزمون و خطا

از آنجایی که میتوان حوزه ی پرینت سه بعدی را یک روش جدید دانست ممکن است جوانبی بررسی نشده داشته باشد و منابع فنی محدود داشته باشد برای همین آزمون و خطا بهترین گزینه برای افزایش دقت پرینت سه بعدی است شما میتوانید یک مدل به طور تست برای خود انتخاب کنید و ظرفیت های پرینتر را به چالش بکشید و بعد از پرینت آن را به طور دقیق اندازه بگیرید و با مدل اولیه ی آن مقایسه کنید در آخر هم خطاهای موجود را در مدل کامپیوتری اولیه اعمال کنید. با تکرار این فرآیند می توانید به بیشینه ی دقت پرینتر سه بعدی خودتان برسید.

سخن آخر

در بالا دقت پرینت سه بعدی و عوامل تاثیر گذار بر آن را بررسی کردیم و دریافتیم یکی از عوامل مهم برای بررسی دقت و بالا بردن آن، نوع و کیفیت مواد اولیه است که اگر مواد اولیه با کیفیت پایین تهیه کنیم در دقت پرینت سه بعدی تاثیر منفی خواهد داشت پس در خرید آن دقت کنید که از جای معتبر و برند معتبر تهیه کنید. در بالا به آموزش بررسی دقت پرینت سه بعدی نیز پرداختیم که بعد از پرینت قطعه آن را اسکن کنید و با نمونه طراحی شده در سیستم مقایسه کنید. شما عزیزان میتوانید برای خرید مواد اولیه و اسکنر و پرینتر و قطعات به وب سایت پارت آیتک مراجعه کنید و با خیالی آسوده خرید کنید.

[/vc_column][/vc_row]

همه چیز راجع به ماژول لیزر

همه چیز راجع به ماژول لیزر

ماژول لیزر چیست ؟

ماژول لیزر که عضو دسته لیزرهای نوری قرار می‌گیرد به دستگاهی می گویند که پرتو‌های لیزر را به صورت متمرکز در کانون لیزر انتشار میدهد و باعث ایجاد گرمای شدیدی می شود و در نتیجه در نقطه مورد نظر می‌تواند فرآیند برش و حکاکی را انجام دهد . کانون ایجاد شده از پرتوهای لیزر در حدود دهم میلی متر و بسیار کوچک است که باعث می شود در محل برش آثار برش به صورت واضح دیده نشود. استفاده از ماژول در حکاکی نیز در صورتی که از ماژول لیزر به صورت درست بهره گرفته شود، تصویر حکاکی خروجی با دقت و تمیز خواهد بود.

ظاهر اغلب این ماژول ها یکسان هستند به این صورت که بدنه اصلی را یک بلوک آلومینیمی تشکیل می‌دهد که در واقع از وظایف اصلی آن خنک کاری دیود لیزر و همچنین اتصال اجزا ماژول به یکدیگر است. در قسمت بالایی این بلوک فن خنک  و روی فن نیز برد الکترونیکی ماژول قرار دارد. در قسمت پایینی بلوک نیز لنز ماژول قرار گرفته که محل خروج پرتو لیزر است.  ماژول معمولا دارای برد هستند که این برد دارای یک کانکتور 3 پین است که یک پین برای PWM و دو پین دیگر برای تغذیه مثبت و منفی در نظر گرفته شده است.

محتوای پیشنهادی : جهت مشاهده خدمات ارائه شده برای پرینت سه بعدی کلیک کنید.

انواع لیزر صنعتی و کاربرد های آن:

لیزرهای صنعتی در حکاکی بر روی سطوح های مختلف و همچنین برش متریال مورد استفاده قرار می گیرند. دستگاه لیزری فلزات یکی از دستگاه های لیزر صنعتی می باشد که جهت حکاکی و برش انواع متریال فلزی با جنس سخت استفاده می شود  متریال هایی مانند آهن، آلومینیوم، مس، روی، قلع، طلا، نقره، کرم، نیوبیوم، مس، برنز، برنج، استیل و بسیاری از فلزات دیگر توسط این دستگاه‌ها حکاکی و برش داده می‌شوند.

از دستگاه های برش لیزری CO2 برای حکاکی و برش مواد غیر فلزی استفاده می گردد.این گونه دستگاه ها جهت حکاکی و برش انواع متریال‌های غیرفلزی از جمله چوب و انواع ام دی اف، کاغذ و مقوا، پارچه، سنگ، نمد، پلکسی‌گلاس، انواع چرم‌های مصنوعی و طبیعی و غیره به کار برده می‌شوند. تولید انواع وسایل تزئینی چوبی، نمدی، شیشه‌ای، تولید انواع جعبه‌های کادو، کارت‌های تبریک، تولید انواع پوشاک و البسه، انواع رومبلی و رومیزی، انواع کیف و کفش‌های چرمی زنانه و مردانه، انواع وسایل دکوری چرمی، انواع وسایل پذیرایی نمدی، حکاکی انواع تصویر، متون و نوشته بر روی انواع سنگ‌ها، انواع ظروف پلاستیکی، شیشه‌ای و چینی از جمله کاربردهای دستگاه‌های برش لیزری غیر فلزات می‌باشد.

محصوصل پیشنهادی : جهت خرید اسکنر سه بعدی کلیک کنید.

ماژول لیزر حکاکی و برش:

صنعت لیزر پیشرفت های زیادی این روزها داشته است که از جمله آن طراحی دستگاه لیزر و پیشرفته رایانه موجب صنعتی شدن آن و افزایش کاربرد آن شده است.برای استفاده از این دستگاه ها کافی است طرح مورد نظر را در نرم افزارهای گرافیکی دستگاه لیزر طراحی نمود ، سپس آن را به دستگاه منتقل تا با سرعت بالا و حفظ کیفیت اجرا کند.

کاربرد ماژول لیزرها

اصلی ترین کاربرد این نوع از لیزر‌ها در حکاکی و برش بر روی سطوح مختلف است. ماژول لیزرها اصولا توانایی کار بر روی چوب، ام دی اف ، کاغذ، مقوا، پلاستیک، چرم و پلکسی گلس مشکی را دارند. عمق اثر و نوع کار ماژول ها بر روی سطوح به پارامتر‌های مختلفی بستگی دارد که مهم ترین آن توان لیزر است. از ماژول لیزر می‌توان برای کار‌های متنوعی مثل چاپ لوگو ، برش کاری ورق ام دی اف تا ضخامت 3 میلی متر، حکاکی روی چرم، برش پلکسی گلس‌های مشکی و… استفاده کرد.

لیزر 80 واتانتخاب ماژول لیزر

ماژول لیزرها از نظر توان تنوع بالایی دارند و در نتیجه هر چه توان ماژول بیشتر باشد دارای قیمت بیشتری نیز خواهد بود. مهمترین نکته در انتخاب لیزر این است که لیزر را برای فرآیند حکاکی مد نظر است و یا فرآیند برش کاری جهت فرآیند حکاکی بر روی سطوح مختلف لیزر‌های توان پایین مثل ماژول‌ لیزرهای 2.5 تا 15 وات بسیار مناسب هستند. هرچه ماژول با توان بالاتر باشد حکاکی با عمق بالا‌تر می توان انجام داد.جهت برشکاری می بایست ماژول با توان بالاتر را استفاده نمود . ماژول‌های توان بالا مثل ماژول 40 وات و یا 80 وات بسیار مناسب برای برشکاری می باشند . هرچند می توان با پایین آوردن قدرت لیزر از داخل نرم افزار از ماژول های توان بالاتر برای حکاکی هم استفاده نمود. شمامیتوانید ماژول لیزری توان 80 وات را مشاهده کنید.

به کار گیری ماژول لیزر

ماژول لیزرها به عنوان هد اصلی در دستگاه‌های سی ان سی مورد استفاده قرار می گیرند دستگاه لیزر سی ان سی بر خلاف دستگاه فرز سی ان سی فاقد محور حرکتی Z و دارای دو محور حرکتی X و Y هستند دلیل آن این است که فاصله لنز لیزر تا سطح کار باید ثابت باشد. همچنین کنترلر این نوع از دستگاه‌ها معمولا با بقیه تفاوت دارد و دارای دو خروجی برای محور‌ها هستند.

نرم افزار‌های متنوعی جهت کنترل دستگاه از طریق کامپیوتر وجود دارند که معروف‌ترین آنها نرم افزار Laser GRBL است که رابط کاربری آسانی دارد و بر پایه فریمور GRBL است. البته خارج از دستگاه سی ان سی و برای برخی موارد خاص نیز ماژول لیزر مورد استفاده قرار می‌گیرد که نحوه کنترل آن بسته نوع دستگاه خواهد بود.

محصول پیشنهادی : جهت خرید فیلامنت کلیک کنید.

دیود لیزر

دیود لیزر یا لیزر دیود، یک دیود نیمه هادی است که می تواند شرایط لیزر را در محل اتصال دیود ایجاد کند. دیود می تواند به طور مستقیم انرژی الکتریکی را به نور تبدیل کنند. انتقال p-n که توسط ولتاژ هدایت می شود، امکان ترکیب مجدد یک الکترون با یک سوراخ را فراهم می کند. به دلیل افت الکترون از سطح انرژی بالاتر به سطح پایین تر، تابش به شکل فوتون ساطع شده تولید می شود که این یک انتشار خود به خود است.

محتوای پیشنهادی : اگر نیاز به تعمیر پرینتر سه بعدی دارید کلیک کنید.

دیود لیزر

دیود لیزر

تفاوت دیود لیزر و ماژول دیود لیزر

به طور کلی، دیود لیزر دستگاهی است که مانند یک منبع ، لیزر تولید  می کند، در حالی که ماژول لیزر دستگاهی است که لیزر ساطع می کند. دیود لیزر باید در ماژول لیزر نصب شود تا لیزر ساطع شود. از نظر ظاهری، ماژول های لیزر بیشتر شبیه یک دستگاه کامل هستند، در حالی که دیود لیزر مانند یک قطعه الکترونیکی کوچک با اشکال بسته بندی مختلف است.

همه چیز در مورد فیلامنت TPU – منعطف‌ترین فیلامنت در پرینت سه بعدی FDM

فیلامنت پلی اورتان ترموپلاستیک یا TPU :

TPU فیلامنت‌ انعطاف پذیر می باشد که برای پرینت مشابه سازی قطعات لاستیکی به کار می رود که در برابر روغن، سایش، گریس و مواد شیمیایی مقاوم است. علاوه‌بر این‌ها مقاومتی که در دمای پایین از خود نشان می‌دهد موجب شده تا شکننده و مستعد پیچ و تاب خوردن نباشد.

TPU  اگرچه فیلامنتی با مقاومت متوسط است اما در برابر نیرو و فشارهای بالا نسبت به PLA و ABS مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهد. درجه‌ی سختی یک ماده به مقاومت آن در برابر تورفتگی اشاره دارد. درجه‌ی سختی این فیلامنت معمولا از 75D تا 98A است.

مزایا

 • قابل بازیافت
 • سهولت در رنگ‌آمیزی
 • دارای خاصیت ارتجاعی
 • مقاوم در برابر سایش
 • لمس دلپذیر
 • چسبندگی لایه عالی
 • مقاومت در برابر روغن، گریس و حلال‌های دیگر
 • انعطاف‌پذیری بالا در رنج دمایی وسیع
 • مقاومت زیاد در برابر هوا و تابش

 

معایب :

 • سمباده پذیری نه چندان خوب
 • سرعت پایین پرینت با پرینترهای لوله تفلنی
 • گرانتر بودن نسبت به بقیه فیلامنتها
تعمیر پرینتر سه بعدی با روش های آسان

تعمیرات پرینتر سه بعدی

تعمیرات پرینتر سه بعدی

به میزانی که خرید پرینتر سه بعدی زیاد شده ، به طبع نیاز به تعمیرات پرینتر سه بعدی هم احساس میشود. همانطور که میدانید با چاپگر سه بعدی می‌توانید اشیاء سه بعدی را بسازید. در این نوع پرینتر، مواد مانند پلاستیک، فلز، چوب و غیره به صورت لایه‌لایه بر روی هم قرار داده می‌شوند تا یک شی سه بعدی شکل بگیرد که این دستگاه در صنایع خودروسازی، هوافضا، پزشکی، معماری، جواهرسازی و … استفاده میشود و این دستگاه‌ها به دلیل قابلیت سفارشی‌سازی بالا، تولید قطعات پیچیده و کاهش هزینه‌های تولید، جایگاه ویژه‌ای در صنایع مختلف پیدا کرده‌اند.

از آنجایی که هر وسیله ای ممکن است با مشکلاتی روبرو شود که نیاز به تعمیر آن وسیله باشد این وسلیه نیز از این قاعده مستثنی نیست در این مقاله به برخی از مشکلات و تعمیر پرینتر سه بعدی میپردازیم.اولین راه حل برای تعمیر پرینتر سه بعدی که باید آن را بررسی کنید این است که بعضی از پرینترها، حلقه فیلامنت را نشان می­ دهند و شما می توانید وقتی فیلامنت تمام شد، آن را مشاهده کنید. اما بعضی از این دستگاه ها این حلقه را پنهان کرده­ اند، بنابراین زمانی که فیلامنت از اکسترودر خارج نمی شود، ممکن است فکر کنید که پرینتر خراب است. پس در بروز چنین مشکلی حلقه دستگاه را بررسی کنید تا اگر فیلامنت تمام شده بود مورد جدیدی را بارگذاری کنید. این مشکلی است که نیاز به تعمیرات خاصی ندارد و به آسانی حل می شود. پس شاید در اصل اصلا مشکلی وجود نداشته باشد!!! قبل از بررسی راه حل های تعمیرات پرینتر سه بعدی ، ابتدا عواملی که باعث خراب شدن پرینتر سه بعدی میشوند را بررسی میکنیم :

پس از چه مدت پرینتر سه بعدی به سرویس و تعمیر نیاز پیدا میکند؟

با توجه به محیط مورد استفاده و نحوه کاربری با پرینتر زمان سرویس پرینتر متفاوت می باشد. عدم انجام عملیات نظافت و گردگیری دستگاه به صورت مرتب و عدم روغنکاری های مربوطه سبب می گردد به مرور زمان قطعات متحرک دستگاه از بین رفته و نیاز به تعمیر پیدا نمایند.

7 عامل خراب شدن پرینتر سه بعدی

1- ناهماهنگی قطعات : هر پرینتر سه بعدی از تعداد زیادی قطعات تشکیل شده است. اگر قطعات پرینتر شما ناهماهنگ باشند، ممکن است که پرینتر خراب شود. قطعات پرینتر سه بعدی از زمان به کار گیری، ممکن است خراب شوند. در این صورت باید آن‌ها را تعویض کنید. قطعاتی مانند نوار انتقال، دوشاخه، هد پرینت، و غیره.

2- استفاده از مواد نامناسب: استفاده از مواد نامناسب یا کیفیت پایین، می‌تواند باعث خراب شدن پرینتر سه بعدی شود.

3- عدم تمیزکاری: پرینتر سه بعدی نیاز به تمیزکاری دارد تا به درستی کار کند. گرد و غبار و برخی مواد ممکن است به پرینتر آسیب برسانند. برای این منظور می‌توانید از پاک کننده‌های خاصی استفاده کنید.

4- نیروی خارجی: ضربه‌ها، ارتعاشات و نیروهای خارجی دیگر می‌تواند باعث خرابی پرینتر سه بعدی شود.

5- خطاهای نرم‌افزاری: خطاهای نرم‌افزاری می‌تواند باعث خرابی پرینتر سه بعدی شود. برخی از خطاهای نرم‌افزاری شامل مشکلات در رابط کاربری، برخورد با نرم‌افزارهای درگیر و غیره هستند. برنامه‌های پرینتر سه بعدی معمولاً به‌روزرسانی هایی دارند که می‌تواند مشکلاتی را که در نسخه قبلی وجود دارند، حل کنند. بنابراین، باید برنامه نرم‌افزاری پرینتر خود را به‌روزرسانی کنید.

6- عدم تنظیم درجه حرارت: در صورتی که درجه حرارت پرینتر سه بعدی بیش از حد بالا یا پایین باشد، ممکن است باعث خرابی پرینتر شود. اگر دمای پرینتر بیش از حد بالاست، قطعات حرارتی آن ممکن است خراب شوند. همچنین، اگر دمای پایینی است، کیفیت چاپ تحت تاثیر آن قرار می‌گیرد.

7- استفاده نادرست : برای بهترین استفاده از وسایل بهتر است نحوه ی کار با آن ها را یاد بگیریم،همچنین شما می‌توانید از آموزش‌های آنلاین استفاده کنید. در این آموزش‌ها، شما می‌توانید نحوه استفاده از پرینتر خود، مشکلات رایج و راه‌حل‌های آن‌ها را یاد بگیرید.

محتوای پیشنهادی : جهت مشاهده خدمات پرینت سه بعدی کلیک کنید.

رایج ترین مشکلات و تعمیر پرینتر سه بعدی

روند کلی کار بدین صورت است که پرینتر ابتدا پلاستیک را ذوب می‌کند و بعد مواد مذاب را به صورت رسته ای از نازل خارج میکند و بکنار هم قرار میدهد نازل نیز به صورت افقی حرکت می کند و هر بار یک لایه بسیار نازک از قطعات را چاپ می کند. بعد از این مرحله، پرینتر یک زمان کوتاه را برای خنک شدن لایه میگذارد و بعد لایه ی بعدی را چاپ میکند اما این وسیله هم مانندذ خیلی از وسایل اطرافمان ممکن است دچار خرابی شوند مشکلاتی که به ان اشاره میکنیم از رایج ترین مشکلات پرینتر سه بعدی است مانند عدم چسبیدن ماده به صفحه ساخت، سریع چاپ شدن لایه اول، خروج مواد بیش از حد استاندارد، پیچیدن لایه ‌ها در هم، تکه شدن فیلامنت و فاصله داشتن در زمان پرینتر پرینت.

نچسبیدن ماده به صفحه ساخت

اغلب کاربران پرینتر لیزری، با مشکل نچسبیدن ماده ذوب شده روی صفحه ساخت مواجه می‌شوند. “خشت اول گر نهد معمار کج، تا ثریا میرود دیوار کج ” بله این ضرب المثل در کار پرینتر صادق است ، اما چجوری ؟! در فرایند پرینت، اینکه اولین لایه چاپ، به درستی روی صفحه ساخت چگونه قرار بگیرد، چرا که بقیه ی لایه ها بر اساس آن ساخته میشوند. تراز کردن ساخت با چند پیچ مهره که صفحه دارد میتواند به رفع این مشکل کمک کند. اگر این تراز نبودن اجرا نشود قسمتی از صفحه، بیش از حد به نازل نزدیک می شود و مواد زودتر به این سطح می ‌رسند. اما در قسمتی دیگر، مواد در فضا معلق می مانند.

تراز کردن صفحه ساخت پرینتر سه بعدی

تراز کردن صفحه ساخت پرینتر سه بعدی

سریع چاپ شدن لایه اول

اگر لایه ی اول سریع چاپ شود و فرصت برای خشک شدن و فرصت برای ثابت شدن روی صفحه ی ساخت را بدست نمی آورد . به همین خاطر پیشنهاد متخصصان این است که لایه ی اول با سرعتی آهسته انجام شود تا زمان کافی برای خشک شدن و قرار گرفتن روی صفحه ساخت را داشته باشد. ولی اگر قطعه ی مد نظر به میزانی کوچک است که نمیتواند روی صفحه قرار بگیرد نگران نباشید برای این کار می توانید از برنامه Simplify3D مراجعه کنید و  وارد آن شوید و به بخش Additions بروید. سپس گزینه Use Skirt یا Brim را فعال کنید.

سریع چاپ شدن لایه اول در پرینتر سه بعدی

سریع چاپ شدن لایه اول در پرینتر سه بعدی

خروج مواد بیش از حد استاندارد از نازل

نرم افزارها با پرینتر مقدار پلاستیک ذوب شده را کنترل میکنند ولی در بسیاری از پرینترها برنامه ای برای میزان فیلامنت خروجی وجود ندارد و ممکن است بیش از حد و یا کمتر از نازل خارج شود پس تنظیم نشدن کامل پرینتر سه بعدی میتواند منجر به خرابی و بد شکل شدن قطعه شود. برای رفع مشکل خروج فیلامنت زیاد از نازل باید نرم افزار پرینتر سه بعدی را باز کنید و روی edit process settings کلیک کنید. سپس به تب extruder بروید و مقدار the extrusion multiplier را کم کنید تا این مشکل رفع شود.

پیچش لایه ‌ها در هنگام پرینت

این مشکل بیشتر ر زمانی که قطعات پرینت شده، به هم پیچیده هستند یا خمیدگی دارند، پیش می آید که این مشکل ناشی از گرم شدن بیش از حد پلاستیک است چرا که اگر در دمای بالا پلاستیک ذوب شود و بد شکل میشود برای این کار برای حل این مشکل و تعمیر پرینتر سه بعدی، از فن پرینتر استفاده کنند یا درجه ذوب مواد را کاهش دهند.

پیچش لایه ‌ها در هم در قطعات دارای منحنی

پیچش لایه ‌ها در هم در قطعات دارای منحنی – تعمیر پرینتر سه بعدی

قطعه قطعه شدن فیلامنت

در یک سری از انواع پرینترها ، چرخ دنده وجود دارد که برای حرکت دادن فیلامنت استفاده میشود این چرخ دنده‌ها دندانه‌های تیزی دارند و که میتواند فیلامنت را به عقب و جلو بکشد اگر فیلامنت بر حسب اتفاق بین چرخ دنده ها گیر کند و قادر به حرکت نباشد قسمتی از آن به وسیله ی چرخ دنده کنده میشود! این میشود که ممکن است شما مقداری تراشه پلاستیکی روی زمین مشاهده می کنید. برای تعمیر پرینتر سه بعدی، و یا بهتر بگوییم برای رفع مشکل قطعه قطعه شدن فیلامنت رد پرینتر سه بعدی باید دمای ذوب کننده را کمی افزایش دهید تا پلاستیک داغ شود و بهتر حرکت کند. اگر هنوز مشکل قطعه قطعه شدن فیلامنت رفع نشد باید سرعت چاپ را کاهش دهید. با انجام این کار، موتور ذوب کننده یا اکسترودر، نیازی به چرخش و کار سریع ندارد. بنابراین، فیلامنت در یک دوره طولانی ذوب می شود.

قطعه قطعه شدن فیلامنت در پرینتر سه بعدی

قطعه قطعه شدن فیلامنت در پرینتر سه بعدی-تعمیر پرینتر سه بعدی

وجود شکاف و فاصله در پرینت

زمانی که محصول را پرینت میکنیم لایه های روی لایه ی زیرین قرار میگیرد میزان پلاستیک استفاده شده برای چاپ بسیار مهم است. اگر پلاستیک کافی نبود بین لایه ها شکاف ایجاد میشود یک لایه نازک، نمی تواند از لایه ‌های سنگین بالایی پشتیبانی کند. برای تعمیر پرینتر سه بعدی برقراری تعادل بین لایه ها، باید وارد بخش edit process settings شوید و به منوی layer بروید. سپس مقدار solid layers را افزایش دهید.

وجود شکاف و فاصله در پرینت

وجود شکاف و فاصله در پرینت- تعمیر پرینتر سه بعدی

سخن آخر

در بالا به عواملی که باعث خراب شدن پرینتر میشوند و رایج ترین مشکلات پرینتر را بررسی کردیم ، همچنین نحوه ی تعمیر پرینتر سه بعدی را نیز بررسی کردیم . مجموعه پارت آیتک ارائه دهنده انواع پرینتر سه بعدی ، اسکنر سه بعدی ، فیلامنت با برند های مختلف و… میباشد که میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید..

 • 09034445286
 • اصفهان شهرک صنعتی امیر کبیر ، خیابان کار و کارگر ، ساختمان بلوک 10 ، پلاک 19

 

کسب درآمد از پرینتر سه بعدی

درآمدزایی با پرینتر سه بعدی

کسب درآمد از پرینتر سه بعدی

برای درآمد زایی با پرینتر سه بعدی ابتدا با باید بازار هدف و محصولاتی که میتوان با آن تولید کرد را بررسی کنید و ما در این مقاله  قصد داریم راه های کسب درآمد از پرینتر سه بعدی را بررسی کنیم تا شرایط فعلی ایران بتوانید از ۳D Printer منعفت مالی داشته باشید هر فردی میتواند به عنوان تفریح و خلاقیت خرید پرینتر سه بعدی را انجام دهد ولی اگر بخواهید به عنوان کسب و کار به آن نگاه کنید دیگر متفاوت است.

5 روش کسب درآمد از پرینتر سه بعدی

کسب درآمد از پرینتر سه بعدی میتواند به روش های مختلفی انجام شود حتی اگر فعلا قصد خرید دستگاه را ندارید میتوانید با فروش طرح سه بعدی و یا آموزش روش چاپ سه بعدی صاحب درآمد شوید در ادامه به 5 روش کیب درآمد از پرینتر سه بعدی اشاره میکنیم :

1-طرح های خود را بفروشید

اگر میخواهید بدون داشتن دستگاه بتوانید از درآمد کسب کنید میتوانید با کسانی که دستگاه دارند ولی فرصت و یا توانایی طراحی را ندارند همکاری کنید آن ها احتمالا طرح های شما را به قیمت خوبی از شما خرید کنند مثلا شمامیتوانید طرح های خود را در سایت Shapeways برای خرید مشتریان در دسترس قرار دهید. این سایت ابزارهای مورد نیاز برای ساخت فروشگاه آنلاین را در اختیار شما قرار میدهد.

2-چاپ های سه بعدی خود را بفروشید

اگر اجسامی را پرینت سه بعدی گرفته اید میتوانید به صورت حضوری و یا آنلاین آن ها را بفروشید همچنین میتوانید از مشتریان سفارش بگیرید و برای آن ها چاپ کنید و به فروش برسانید.

3-نمونه های اولیه را تهیه کنید

یکی دیگر از روش های کسب درآمد از پرینتر سه بعدی این است که مکانی به عنوان بنگاه مهندسی برای افرادی که قصد دارند سفارش را در ابعاد بزرگ چاپ کنند در نظر بگیرید شما میتوانید با طراح های حرفه ای در ارتباط باشید و نمونه را از آن ها بگیرید و خودتان چاپ کنیدو به مشتری تحویل دهید. اغلب شرکت های بزرگ و صاحبان مشاغل به چاپ سه بعدی نیاز دارند شما میتوانید تبلیغ دستگاه خود را کنید و از مشتریان طرح بگیرید و چاپ کنید  همچنین میتوانید یک فروشگاه آنلاین و یا حضوری بزنین و مثلا با طراحان جواهرات همکاری کرده و طرح های آن ها را به چاپ برسانید  آن ها میتوانند طرح های خود را اسکن کرده و به مدل سه بعدی تبدیل کنند و برای چاپ به شما انتقال دهند.

4-آموزش چاپ سه بعدی

بدون ریسک ترین روش درآمدزایی از پرینتر سه بعدی ، آموزش است. شما میتوانید به افرادی که به چاپ سه بعدی علاقه دارند و یا دانشجویانی که به دنبال اینجور مشاغل هستند ، آموزش کار با چاپگر سه بعدی را همراه نحوه ی تنظیم دستگاه دهید و از آن ها در قبال آموزش هزینه ای دریافت کنید ممکن است پیدا کردن کارآموز برای آموزش دشوار باشد اما با تبلیغ در شبکه اجتماعی و وب سایت میتواند شروع خوبی باشد.

5- کارشناس پرینتر سه بعدی

یکی دیگر از راه های کسب درآمد از پرینتر سه بعدی شاغل شدن به عنوان کارشناس یا تنسین پرینتر سه بعدی در شرکت هایی است که کار تولید پرینتر سه بعدی را دارند چرا که این شرکت ها در بخش مکانیک و الکترونیک برای ارتقاء دستگاه به کارشناس نیاز دارند.

محصول پیشنهادی : خرید اسکنر سه بعدی 

14 ایده جذاب برای کسب درآمد چاپ سه بعدی

تولید جواهرات کسب درآمد از پرینتر سه بعدی

1-تولید جواهرات و تزئینات

شما میتوانید کشب و کار خود را با تولید جواهرات هوشمند و شیک راه اندازی کنید زمانی که طرح های خلاقانه ای ارائه دهید میتوانید آن ها را قالب بندی کنید و به مشتریان اراده دهید .

2-ساخت انواع پروتز های پزشکی

قبلا از کاربرد پرینتر سه بعدی در دندانپزشکی صحبت کردیم از این دستگاه ها میتوان در تولید وسایل کمکی برای افراد دارای معلولیت استفاده کرد. با استفاده از این دستگاه میتوان قسمت های مختلفی را پرینت کرد برای این کار میتوانید برای با بیمارستان ها و پزشکان مربوطه صحبت کنید چرا که این سود بسیار خوبی را برایتان در پی خواهد داشت.

3-ساخت نقشه با پرینتر سه بعدی

برای کمک به ارتش، سازمان های غیردولتی، پرسنل وزارت امور خارجه و عملیات مشترک میتوان نقشه هولوگرافی سه بعدی تهیه ی کرد شما میتوانید با بهره گیری از دانش خود این نقشه ها را تهیه کرده و به نیروهای نظامی آن ها را بفروشید.

تولید خودرو با استفاده از پرینتر سه بعدی4-ساخت خودرو

طراحی خودرو یکی دیگر از روشن های کسب درآمد از پرینتر سه بعدی است شما میتوانید طرح خلاقانه خود را با همکاری خودرو سازان ارائه دهید کسب درآمد از این روش بسیار بالاست و یک فرصت بسیار خوبیست برای نشان دادن خلاقیت شما و کسب درآمد بالا پس اگر در این زمینه علاقه مند هستین این طرح را جدی بگیرید.

5-تعمیرات پرینتر سه بعدی

بسیاری از افرادی که دارای پرینتر سه بعدی هستند در زمینه ی تعمیر آن دچار مشکل میشوند این دستگاه ممکن است تولید داخل و یا وارداتی باشد و یا حتی ممکن است از شرکت هایی تهیه شده باشد که خدمات پس از فروش مناسبی ارائه نداده باشند. شما میتوانید جرو افراد و یا شرکت هایی باشید که در زیمنه تعمیر آن به صورت تخصصی فعالیت کنید و چون پرینتر سه بعدی تکنولوژی پیچیده ای ندارد به راحتی می توانید تعمیر آن را قبول کنید و از این راه به کسب درآمد از پرینتر سه بعدی برسید.

۹- کسب درآمد از طریق ساخت قطعات یدکی و فروش آن ها

فروش قطعات دستگاه و فروش مواد مصرفی جزو مشاغلی است که میتوان یکی از راه های کسب درآمد به شمار آورد.  قطعاتی که در پرینتر سه بعدی استفاده میشود بهم شبیه هستند و اکثرا از این قطعات مشابه برای دستگاه ها استفاده میکنند و اگر شما در زمینه فروش قطعات پرینتر فعالیت داشته باشید، تمام تولید کنندگان پرینتر سه بعدی و تمام افرادی که پرینتر سه بعدی دارند می توانند مشتری شما باشند. و باید این مژده را به شما بدهیم از آن جا که خرید پرینتر سه بعدی رو به افازیش است نیاز به قطعات یدکی آن نیز رو به افزایش خواهد بود. در صورتی که فعالیت خوبی در این زمینه داشته باشید نیز میتوانید در زمینه فروش فیلامنت که یکی از مصالح مصرفی است نیز فعالیت کنید و به درآمد خوبی برسید.

تولید اسباب بازی با استفاده از پرینتر سه بعدی کسب درآمد از پرینتر سه بعدی10-ساخت اسباب بازی

تولید اسباب بازی کودکان و فروش آن ها یکی دیگر از روش های کسب درآمد از پرینتر سه بعدی است فرض کنید با توجه به علایق کودک و یا حتی بر طبق نقاشی که او کشیده اقدام به تولید همان نقاشی کنیم بازار های بزرگی برای اسباب بازی کودکان وجود دارد و میتوان گفت این کودکان همیشه تقاضای خوبی دارد پس بدون هیچ محدودیتی در درآمدزایی شما وجود ندارد و میتوانید گفت سود خوبی نیز خواهید داشت. باید بگوییم محدودیتی در ساخت اسباب بازی ندارد پس اگر مانند یک کودک فکر کنید میتوانید فروش خوبی داشته باشید.

ساخت جنین با استفاده از پرینتر سه بعدی کسب درآمد از پرینتر سه بعدی

11-چاپ مجسمه جنین برای مادران باردار

تولید چهره نوزاد هنوز متولد نشده میتوانید بسیار جالب برای مادر آن فرزند باشد که برخی شرکت ها جنین های چاپ سه بعدی شده را به عوان سوغات برای مادران باردار به آن ها هدیه میکنند قبلا در مورد کاربرد چاپ سه بعدی در پزشکی صحبت کرده ایم ولی استفاده از سونوگرافی سه بعدی و تولید داده برای تولید چاپ سه بعدی شده نوزاد هنوز متولد نشده یک ایده نو برای افراد خواهد بود .

12-چاپ عکس ها به صورت سه بعدی

اگر به فکر شما هم رسیده که با چاپ سه بعدی عکس افراد کسب درآمد کنید باید بگوییم شرکت سوئیسی Dacuda و شرکت سوئدی Volumental یک اپلیکیشن موبایل ایجاد کرده اند که به خود اشخاص اجازه می دهد تا عکس خود را به صورت 3D چاپ کنند.کاربران می توانند با استفاده بعد از عکاسی آن را از چپ به راست جلوی صورت خود منتقل کنند. این کار یک رندر سه بعدی از چهره آنها ایجاد می کند. و بعد آن را به چاپخانه سه بعدی ارسال کنند تا بتوانند عکس را به صورت سه بعدی دریافت کنند.

تبلیغاتی سه بعدی با استفاده از پرینتر سه بعدی کسب درآمد از پرینتر سه بعدی

13-تبلیغات سه بعدی

همیشه تبلیغات خلاقانه نتیجه ی بهتری نسبت به دیگر تبلیغات خواهد داشت شمامیتوانید مجری تیلیغات سه بعدی باشید و از این راه کسب درآمد کنید.

14-ساخت عینک به وسیله‌ی پرینتر سه‌بعدی

با توجه به اینکه استفاده از لنز و عمل لیزیک امروزه رایج شده است اما عینک هنورز طرفداران خود را دارد. ساخت عینک از دیگر راه‌های درآمدزایی با چاپگر سه‌ بعدی است. شما می‌توانید با سفارش گرفتن از مشتری، عینک مورد علاقه او را با استفاده از پرینتر سه‌بعدی بسازید. این روش، یکی از راه‌های عالی برای کسب درآمد از پرینتر سه‌بعدی است.

محتوای پیشنهادی : جهت مشاهده خدمات پرینت سه بعدی کلیک کنید.

سخن آخر

درآمدزایی با پرینتر سه‌ بعدی، یک روش نوین برای کسب درآمد محسوب میشود که امروزه طرفداران بسیاری پیدا کرده است. از طرفی مشاغل امروزه به صورت دوکار انجام میشوند که این شغل با این روند هم خوانی دارد حتی باید بگوییم که حتی در صورت نداشتن سرمایه اولیه میتوانید این شغل را شروع کنید پس منتظر چه هستید !

در بالا به ایده هایی برای کسب درآمد از پرینتر سه بعدی  اشاره کردیم و اما شما به طور خلاصه شما میتوانید با بهره گیری از تولید قطعه با پرینت سه بعدی خواه تولید قطعه پزشکی ، خودرو ، مجسمه ، دندانپزشکی ، ماکت ، منو رستوران و… باشد و یا خواه آموزش کار با پرینترهای سه بعدی باشد شما میتوانید از این روش ها سود کنید و به درآمد برسید

نمونه سازی سه بعدی از قطعات ریخته گری فلزی

Sylatech یک شرکت ریخته گری است که از پرینترهای سه بعدی Ultimaker  برای سرعت بخشیدن به فرایند تولید خود استفاده می کند.  Sylatech خدمات خود را در ماشینکاری CNC، فرکانس رادیویی و تولید مایکروویو و ریخته گری ارائه می دهد. این شرکت با سابقه ای بیش از 53 سال مشتریان خاص خود را در زمینه هوا فضا ، دفاع، پزشکی، خودرو و ساخت و ساز در اختیار دارد.

Sylatech از پرینت سه بعدی به عنوان بخشی از روند ریخته گری سرمایه استفاده می کند. قبل از استفاده از پرینترهای سه بعدی Ultimaker ، مشتریان مجبور به سرمایه گذاری مستقیم درطراحی تولید ابزار فلزی مورد نیاز خود بودند. در نتیجه، اگر بخشی از ابزار فلزی تهیه شده نیاز به اصلاح پیدا می کرد، این روش یک فرایند بسیار وقت گیر و پر هزینه بود که همه مراحل از ابتدا باید انجام می گرفت. با استفاده از پرینترهای سه بعدی Ultimaker، نمونه اولیه می تواند قبل از سرمایه گذاری برای تولید نهایی ابزار مورد نظر در حجم واقعی و با نشان دادن جزییات ، اعمال تغییرات و بازخورد آنها را با سرعت بیشتر و هزینه کمتر مشاهده نمود

سرعت بخشیدن به فرایند نمونه سازی

این شرکت با پرینترهای سه بعدی Ultimaker ، طی چند روز قادر خواهد بود یک مدل سه بعدی پرینتی از طراحی مشتری را ایجاد کند که این پرینت سه بعدی به طور مستقیم برای ایجاد یک نمونه اولیه فلزی استفاده می شود. با این روش هنگامی که تغییراتی درطراحی به وجود می آید، تنها هزینه اضافی، پرینت سه بعدی آن قطعه خواهد بود.

در حال حاضر قسمت پرینت شده سه بعدی  از PLA یک نمونه اولیه دقیق را قبل از ایجاد یک بخش فلزی فراهم می کند. پس از اینکه که قطعه سه بعدی پرینت شده پذیرفته و مورد تائید قرار گرفت ، بخش فلزی ایجاد می شود. با استفاده از پرینترهای سه بعدی  Ultimaker، مهندسین طراح می توانند نمونه اولیه فلزی از طراحی خود را فقط در پنج روز به دست آوردند

 

از نسخه سه بعدی به نسخه فلزی

ابتدا، مدل سه بعدی پرینت شده به قاب موم چسبانده می شود. این عمل تا وقتی که کل مدل (شامل قسمت های متعدد است)، را به قاب موم، تا جایی که اندازه آن اجازه می دهد چسبانده شود ادامه پیدا می کند. سپس قاب موم در یک ظرف قرار داده می شود که با یک محلول سرامیکی به نام دوغاب پر می شود. زمانیکه که ظرف در فر قرار می گیرد، دوغاب سخت تر می شود و مدل PLA سه بعدی پرینت شده کاملا سوخته می شود که باعث ایجاد قالب هایی می شود که در آن فلز مایع داغ ریخته می شود.

پس از مدتی که فلز ریخته شده در داخل سرد شد ، قالب مومی از بین رفته است. بخش فلزی  بجا مانده یک نسخه دقیق از تمام مدل های داخلی و قاب اصلی موم است که اکنون برای آزمایش آماده است.

 

صرفه جویی در هزینه و زمان توسعه اضافی

برای ایجاد یک مدل از موم، Sylatech ملزم به ایجاد ابزار خاصی می باشد. معمولا یک پروژه که به طور مستقیم از این ابزار استفاده می کند پنج هفته طول می کشد تا بخش فلزی اول را توسعه دهد. تنظیم ابزار، زمانی که تغییرات مورد نیاز است تقریبا 500 پوند برای هر تنظیم هزینه در بر دارد ولی زمانی که از Ultimaker استفاده می شود، پرینت سه بعدی یک طرح جدید تنها حدود 10 پوند برای هر بخش هزینه دارد. به طور معمول 30 درصد از طرح ها پس از طراحی نمونه اولیه نیاز به تغییر دارند. با استفاده از Ultimaker برای ایجاد نمونه اولیه فلزی، شانس تغییرات در ابزارها به حداقل می رسد. بنابراین، نه تنها در زمان بلکه در هزینه ها نیز صرفه جویی می شود

 

استفاده انحصاری Sylatech از Ultimaker

Sylatech پرینت سه بعدی را با استفاده از دستگاه Ultimaker +2  شروع کرد و با استفاده از این پرینتر نتایج عالی را بدست آورد. آنها مدل را بر روی Ultimaker Cura طراحی کرده و تقریبا بلافاصله فایل های طراحی شده خود را آماده برای پرینت سه بعدی می کنند. پس از موفقیت استفاده از Ultimaker +2  ، Sylatech در Ultimaker 3   سرمایه گذاری کرد. مواد PVA محلول در آب، Sylatech را قادر می سازد که هر طراحی از مشتری را پرینت کند.

علاوه بر پرینت نمونه اولیه برای مشتری ها ، Sylatech از پرینترهای سه بعدی خود برای دستگاه های مختلف ، وسایل و اجزای رباتیک نیز  استفاده می کند. آنها یک جفت بازو رباتی دارند که بخش بزرگی از فرآیند CNC را خودکار می کنند. بسیاری از قطعات این سیستم رباتیک بر روی پرینترهای سه بعدی Ultimaker 3  پرینت می شود.

Sylatech یک نمونه عالی از چگونگی استفاده از Ultimaker است که به عنوان یک ابزار می تواند مزایایی را در یک شرکت به ارمغان بیاورد.آنها با موفقیت پروسه ریخته گری خود را بهینه کرده و از پرینترهای سه بعدی برای کمک به ارائه سایر پیشرفت های کاری خود استفاده می کنند. اما مهمترین نتیجه این است که، Sylatech  از طریق استفاده از تکنولوژی Ultimaker، مشتریان خود را به طور مستقیم از صرفه جویی در هزینه ها بهره مند می کند و با ارائه بخش فلزی سریع تر از همیشه آنها را از نتیجه کار آگاه می سازد

 

قلم سه بعدی چیست

قلم سه بعدی Da Vinci 3D Pen

قلم سه بعدی 3D Pen چیست؟

به بیانی ساده قلم سه بعدی در حقیقت یک پرینتر سه بعدی دستی است که از عناصر حرارتی و اکسترودری مانند پرینترهای سه بعدی رومیزی استفاده میکنند با این تفاوت که به جای اینکه با نرم افزار سیستمی کنترل شود، آن را به صورت دستی باید حرکت داد. خیلی جالبه ها ! ????

قلم پرینت سه بعدی چگونه کار می کند؟

عملکرد قلم پرینتر سه بعد مانند عملکرد خود دستگاه های سه بعدی است بدین صورت که با حرارت دادن به فیلامنت پلاستیکی تا نقطه ذوب و با فشار دادن آن برای خروج از اکسترودر کار می کند به بیانی دیگر میتوان گفت عملکرد آن شبیه به کار تفنگ چسب حرارتی است. و اینگونه شما میتوانید با پلاستیک ذوب شده که نرم است روی یک سطح بریزید و به هر شکلی که میخواهید تبدیل کنید باید بگوییم پلاستیکی که از اکسترود خارج میشود شروع به خنک شدن میکند و بعد از گذشت چند ثانیه سفت میشود و به همان شکلی که شما درآورده اید ثابت میشود. این هم جالبه در واقع قلم پرینت سه بعدی تبدیل ایده به واقعیت است! ????

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

کمپانی نام آشنای XYZ printing که با پرینترهای سه بعدی ارزان قیمت و کاربر پسند خود  اسم و رسمی از خود در این صنعت به وجود آورد و  اکنون یکی از پیشگامان در صنعت پرینترهای سه بعدی می باشد. با ارائه قلم سه بعدی Da Vinci 3D Pen به بازار یک محصول همه کاره دیگر به علاقمندان این صنعت معرفی کرده است. هم اکنون چندین قلم سه بعدی کاربردی در بازار وجود دارد  اما با ارائه این مدل خاص از این کمپانی می توان گفت فاکتور “در دسترس بودن پرینت سه بعدی” را کاملا بهبود بخشیده است

قلم سه بعدی Da Vinci 3D Pen  دارای دکمه ای است که با فشردن و حرکت دادن آن، می توان طرحی که مورد نظر است را به کمک رشته های پلاستیکی PLA ترسیم نمود، به این صورت که فیلامنت PLA با قطر 1.75 میلی متر از دهانه ی حرارت دیده ی قلم بیرون می آید و خطی قابل انعطاف را شکل می دهد، این سازه به سرعت خنک شده و کاربر می تواند به راحتی به طراحی خود ادامه دهد. این قلم در 11 رنگ توسط این کمپانی به بازار  عرضه شده است و از مزیت های دیگر آن اینکه می توان از فیلامنت رنگی موجود در بازار در این قلم استفاده نمود و محدودیتی در تهیه فیلامنت برای این محصول وجود ندارد.

قلم سه بعدی

ارزان ترین قلم سه بعدی – مرکز فروش قلم سه بعدی

محتوای پیشنهادی : جهت مشاهده خدمات پرینت سه بعدی کلیک کنید.

چگونه با 3D pen کار کنیم ؟

همانطور که در بالا گفتیم شما میتوانید با استفاده از پلاستیک های ذوب شده هر شکلی که میخواهید را اجرا کنید همچنین میتوانید با استفاده از قلم پرینت سه بعدی طرح های تزئینی روی هر جسمی اضافه کنید حتی میتوانید با تمرین بیشتر نقاشی سه بعدی بکشید و یک کاربرد مهمی که دارد این است که شما میتوانید در صورت نیاز قطعات پرینت شده با پرینت سه بعدی را ترمیم کنید.

آموزش کار با قلم سه بعدی

یک قلم پرینت سه بعدی انتخاب کنید

انواع مختلفی از 3D Pen وجود دارد که به طور کلی شبیه به هخم هستند ولی ویژگی های مختلفی دارند و برای انتخاب بهتر است به یک سری موارد دقت کنید.

قلم سه بعدی خود را تنظیم کنید

قبل از شروع به انجام کار بهتر است چند تنظیم را روی قلم سه بعدی اعمال کنید.

 • منبع انرژی را به قلم وصل کرده و آن را روشن کنید.
 • متریال مورد نظر را با توجه به قابلیت های قلم سه بعدی انتخاب کنید
 • اگر قلم شما برای فیلامنت های مختلف طراحی شده دمایی را انتخاب کنید که متناسب با فیلامنت آن باشد برخی از مدل های قلم سه بعدی چراغی دارند که شما از زمان داغ شدن به زمان کافی مطلع میکند.
 • فیلامنت را در پورت ورودی فیلامنت وارد کنید و اگر قبلا از آن فیلامنت استفاده کرده اید انتهای آن را با قیچی ببرید تا صاف شود و وقتی فیلامنت را کامل در قلم قرار دادید دکمه اکسترود را فشار دهید.
 • سریع ترین تنظیم را انتخاب کنید و سپس دکمه اکسترود را فشار دهید.

طرح های دو بعدی بسازید

ساده ترین روش برای شروع کار این است که ابتدا طرح های دو بعدی بکشید برای این کار با هم قدم به قدم پیش میرویم :

 • یک سطح تمیز برای نقاشی انتخاب کنید مثلا کاغذ گزینه ی خوبی برای این کار است همچنین شما میتوانید از نقاشی های پرینت شده که به صورت آنلاین موجود هست استفاده کنید.
 • برای شروع اولین نقطه مقدار کمی پلاستیک را روی کاغذ اکسترود کنید سپس قلم را به آرامی حرکت دهید و یک خط بکشید. یک نکته برای کار با این ابزار وجود دارد این است که نوک قلم را به کاغذ نزدیک کنید تا قبل از پلاستیک خنک شود به کاغذ بچسبد اینجوری چسبندگی بهتری به کاغذ خواهد داشت.
 • در آخر اکسترود را متوقف کنید اما قلم سه بعدی را نگه دارید تا پلاستیک روی کاغذ سرد شود و بعد قلم را کنار بگذارید و اینگونه یک نقطه کوچک در جایی که قلم ثابت بوده به جای میماند.
 • وقتی طرح کامل شد آن را آرام از کاغذ جدا کنید و بوسلیه ی چاقو با احتیاط کامل لبه های طرخ را تمیز کنید همچنین برای تمیزکاری بیستر میتوانید آن را چند دقیقه در فر قرار دهید با این کار لبه های کار نرم میشود.

مطلب پیشنهادی : خرید اسکنر 3 بعدی 

کاربرد قلم سه بعدی

کاربرد قلم سه بعدی

بهترین قلم سه بعدی برای خیلی از کارها استفاده میشود که مهم ترین کاربرد قلم سه بعدی، مکمل بودن آن برای پرینتر های سه بعدی است مثلا زمانی که مدل شما دارای شکاف باشد و باید پر شود میتوانید از قلم سه بعدی برای پر کردن شکاف طرح استفاده کرد. همچنین میتوان اگر قطعه ای از طرح شکست به وسیله ی قلم سه بعدی ترمیم کرد. هنرمندان عزیز میتوانند برای ساخت مجسمه های کوچک و یا نمونه اولیه از این قلم های سه بعدی استفاده کنند. همچنین از این قلم های سه بعدی میتوان برای آموزش و سرگرم کردن کودکان دلبند استفاده کرد و خلاقیت کودکان را با این کار پرورش دارد و اما به طور کلی موارد زیر جزو افرادی هستند که میتوانند از قلم سه بعدی استفاده ی بهینه کنند :

 • طراحان محصول
 • معماران
 • جواهرات سازان
 • طراحان مد
 • هنرمندان
 • معلمان

معرفی قلم سه بعدی Da Vinci 3D Pen

قلم Da Vinci 3D Pen  کوچک و قابل حمل بوده و تجربه ای ساده را در اختیار قرار می دهد که با آن می توان سازه هایی را بوسیله ی فرمان های دست با هزینه ای کم و بدون نیاز به کامپیوتر یا نرم افزارهای پیچیده ساخت و مشاهده نمود. این قلم با تمرکزی قوی بر روی پروژه های شخصی، سازه های کوچک و اهداف آموزشی ساخته شده است و طی مدت زمان اندکی استفاده از آن توسط هنرمندان، طراحان، خودرو سازان و دانش آموزان مورد استقبال قرار گرفته و توسعه یافته است . این قلم فرصت های خلاقانه برای مدارس به وجود آورده است چرا که دانش آموزان می توانند پروژه های سه بعدی خود را بی نیاز به پرینترهای های سه بعدی گران قیمت موجود در بازار انجام دهند.

مدیر کمپانی XYZprinting  می گوید عرضه ی قلم سه بعدی  Da Vinci 3D Pen معنی خاصی به آینده ی پرینت سه بعدی و فناوری مصرفی این صنعت  خواهد داد. فناوری پرینت سه بعدی در حال فراگیر شدن بیشتر برای کاربران عادی بوده که اکنون آنها  می توانند از این فن آوری با قیمت های معقول تری بهره ببرند و استفاده نمایند

قلم سه بعدی

قبل از ارائه این محصول کمترین قیمت قلم های سه بعدی به 100 دلار می رسید  ولی قلم سه بعدی Da Vinci 3D Pen با قیمت پنجاه دلار یعنی نصف قیمت قلم عرضه شده قبلی به نام 3Doodler  به صورت خرده فروشی در سایت آمازون به قیمت 49.05 دلار بفروش می رسد.

مزایا و معایب قلم سه بعدی 

در واقع هر چیز ساخت دست بشر مزایا و معایبی دارد  که در ادامه به بررسی آن ها میپردازیم :

مزایای قلم سه بعدی

 • قیمت ارزان تر نسبت به چاپ سه بعدی
 • پر کردن شکاف های مدل سه بعدی
 • استفاده ی آسان بدون نیاز به نخصص بالا
 • مقرون به صرفه بودن قلم سه بعدی نسبت به پرینتر سه بعدی

معایب قلم سه بعدی

 • برای مدل های با کیفیت بالا و قطعات ظریف کار آسانی نیست

جمع بندی

خرید قلم سه بعدی میتواند کاربردهای زیادی برای شما داشته باشد به طور کلی در بالا به کاربرد های قلم سه بعدی اشاره کردیم که یکی از مهم ترین اسن کاربرد ها پر کردن شکاف مدل های پرینت شده است همچنین این قلم سه بعدی یک سرگرمی عالی برای کودکان و نوجوانان خواهد بود و همچنین خرید قلم سه بعدی حرفه ای میتواند برای معماران و هنرمندان عزیز کاربد داشته باشد امروزه استفاده از قلم سه بعدی در ایران کاربرد فراوانی پیدا کرده است که شما هم میتوانید به مراکز فروش قلم سه بعدی مراجعه کرده و از قیمت قلم سه بعدی مطلع شوید و همچنین اگر قصد هزینه ی زیادی ندارید میتوانید ارزان ترین قلم سه بعدی را بخرید و از آن ها استفاده کنید.

کاربرد پرینتر سه بعدی در صنایع غذا

طرفداران استیک بشتابید ! کاربرد چاپ سه بعدی در صنایع غذایی

استیک چاپ سه بعدی – کاربرد چاپ سه بعدی در صنایع غذایی

قبل از این اخباری راجعه موارد چاپ سه بعدی  صحبت کرده بودیم و الان است که میخواهیم یک خبر را به علاقه مند یه استیک بدهیم ! کاربرد چاپ سه بعدی در صنایع غذایی نیز بر همه گاه آشکار شده : یک شرکت مهندسی زیستی به نام Novameat در بارسلون از برنامه های استیک چاپ سه بعدی برای ورود به بازار انبوه سال آینده خبر داد. این شرکت چاپگر جدید خود را در کنگره موبایل نمایش داد و به گفته آن ها این شرکت توانایی تهیه استیک تهیه شده با چاپ سه بعدی را با تقلید از بافت گوشت خوک و گوشت خوک دارد. این شرکت در برنامه خود، فروش محصولات خود را به مصرف کنندگان و رستوران هایی که علاقه مند به تولید گوشت گیاهی هستند را دارد.

پرینت سه بعدی استیک گیاهی

همانطور که گفتیم شرکت Novameat که تولید کننده این استیک گیاهی است برای ساخت استیک گیاهی چاپ سه بعدی شده  از لوبیا، جلبک، عصاره چغندر استفاده کرده است که ترکیب این ها بافت فیبری، شبیه به گوشت دارد. بدین صورت که با استفاده از فناوری های دستگاه مواد جایگزین را به شکل فیبرهای نازکی بریده تا بافت ماهیچه ای شبیه به نمونه واقعی ساخته شود. طبق گزارشات شرکت تولید کننده استیک مذکور در ۲۰۲۱ در بازارهای اسپانیا و ایتالیا عرضه می شود. با وجود آنکه محققان Novameat توانسته اند استیکی با ظاهری بسیار واقعی بسازند، اما طعم آن هنوز واقعی نیست. محققان امیدوارند با استقبال خوبی از این محصول روبرو شوند نکته ی مهم تولید این گوشت این است که با استفاده از فناوری میکرو فیبرهایی با قطر ۱۰۰ و ۵۰۰ میکرون تولید می کند. قیمت استیک گیاهی پرینت سه بعدی ۱.۵۰ دلار است اما طبق گفته ی شرکت Novameat  با تولید انبوه قیمت نهایی نیز کاهش می یابد.

استیک گیاهی پرینت سه بعدی

استیک گیاهی پرینت سه بعدی – کاربرد چاپ سه بعدی در صنایع غذایی

توسعه استیک های گیاهی با چاپ سه بعدی

Novameat در سال 2018 تاسیس شد ، ایده بنیانگذار و مدیر عامل شرکت Giuseppe Scionti است که بیش از یک دهه به عنوان محقق و استادیار در زمینه مهندسی بافت کار می کند.

چشم انداز Scionti تهیه جایگزینی برای سایر محصولات غذایی فاقد گوشت بود که به طور مداوم از بافت و طعم گوشت تقلید می کند ، در حالی که تأثیر منفی دامداری بر محیط زیست را کاهش می دهد.

در سال 2014 ، او حق ثبت اختراع زیست مواد “هوشمند” حاوی نانوذرات مغناطیسی را که شامل ترکیب مهندسی بافت و چاپ بیولوژیک با استراتژی های مدرن گاسترونیکی است ، ایجاد کرد “ایجاد یک سیستم پیشرفته با قابلیت تولید مواد غذایی با پروتئین بالا و ظاهری فیبری ، درست مثل گوشت. ”

پس از سالها توسعه مواد ، Scionti خمیری مایل به قرمز متشکل از موادی مانند برنج ، نخود فرنگی و پروتئین جلبک دریایی که حاوی اسیدهای آمینه با خواص تغذیه ای است ، ایجاد کرد که می تواند با استفاده از چاپگر سه بعدی سفارشی به شکل فیله درآید. سپس استیک “پخته” می شود تا بافت آن بیشتر شود.

قابلیت های مهندسی زیستی و فناوری چاپ سه بعدی این شرکت از آن زمان به میزان قابل توجهی بهبود یافته است ، به طوری که محصولات فعلی استارت آپ شامل محصولات گیاهی “استیک 2.0” و “گوشت خوک 2.0” آن با استفاده از تولید مواد افزودنی تولید می شود.

ورود پرینتر سه بعدی در صنایع غذایی – کاربرد چاپ سه بعدی در صنایع غذایی

اگر چه کاربرد چاپ سه بعدی در صنایع غذایی هنوز در حال توسعه است ولی در چند سال اخیر در این زمینه پیشرفت خوبی حاصل شده در سال گذشته ، استارت آپ چاپ سه بعدی مواد غذایی Redefine Meat از استیک گیاهی رونمایی کرد  در ماه فوریه ، این شرکت 29 میلیون دلار برای حمایت از راه اندازی تجاری خود قرار داد و به گفته ی وی قصد دارد تا سال 2030 به بزگترین شرکت گوشت جهان تبدیل شود.

از طرفی استارتاپ های سازنده فناوری غذایی اسرائیلی SavorEat و MeaTech نیز دست به کار شده اند شرکت SavorEat در اولین پیشنهاد عمومی خود در بورس اوراق بهادار تل آویو 13 میلیون دلار سرمایه جمع کرد اما MeaTech ساختار گوشت گاو را چاپ کرد.

مزایای کاربرد چاپ سه بعدی غذا

 • پرینت سه بعدی غذا و صرفه‌جویی در زمان

با پرینت سه بعدی خوراکی‌، مدت زمان کمتری نسبت به روش سنتی صرف میشود زمان کمتری برای تهیه مواد غذایی نسبت به روش‌های سنتی صرف می‌شود. در واقع می‌توان انجام کارهای خسته‌کننده و تکراری مانند تهیه‌ی خمیر را به پرینتر سپرد و حین پرینت مواد غذایی توسط چاپگر، به سایر فعالیت‌‌ها پرداخت.

 • پرینت سه بعدی غذا طبق رژیم و سلیقه شما

این کار به مشتریان این قابلیت را میدهد تا وعده های غذایی خود را مطابق با سلیقه و رژیم خود تهیه کنند.

 • کاربرد پرینت سه بعدی در غذا و خلاقیت برای کودکان بدغذا

کودکانی که به سختی غذا میخورند میتوان با این کار غذا را در شکل و رنگ های متوعی تهیه کرد و اشتیاق کودکان برای خوردن آن مواد غذایی را دو چندان کرد همچنین این کار برای علاقه‌مندان به آشپزی، اختیار بیشتری را به همراه دارند چرا که میتوانند غذا را در شکل و طرح مد نظر تحویل بگیرند در صورتی که خودشان بخواهند این کار را انجام دهند امری زمان بر خواهد بود.

 • سازگار با محیط زیست

برای این کار میتوان به عنوان منبه پروتئین از جلبک، برگ و حتی حشرات هم استفاده کرد. که حشرات گزینه ی خوبی برای جایگزینی گوشت خواهند بود  زیرا حشرات متان کمتری تولید کرده آب کمتری مصرف میکنند. برای این کار حشرات را به آرد پروتئینی تبدیل کرده و مصرف میکنند.

 • ساخت غذا در فضا

مدیریت منابع در سفر به مریخ چالش زیادی دارد تهیه‌ی غذا در فضا کار آسانی نیست تولید پیتزا پنیری به عنوان یک جایگزین خوب برای غذای سنتی در فضا میتواند به کمک فضانوردان بشتابد بدین گونه که فضانوردان روسی برای اولین بار با استفاده از سلول گوشت توانستند گوشت را به صورت سه بعدی اجرا کنند که قطعا با گذست زمان و پیشرفت های بیشتر میتوان غذاهای بیشتری را به عنوان غذای سالم برای فضانوردان آماده کرد.

 • امکان بازیافت مواد غذایی

بر اساس آمار سالانه 1 تریلیون دلار، غذا در سراسر جهان هدر می‌رود. شکرت لونایو با جمع آوزی این گونه زباله ها و با داشتن تیم تحقیقاتی و به کارگیری دانش توانسته است از ضایعات مواد غذایی برای ایجاد پلاستیک‌های زیست‌تخریب‌پذیر و تولید اسباب‌بازی‌های مقاوم، دستگاه‌های پزشکی و فروش فیلامنت استفاده ‌می‌شود.

غذاهای قابل تولید با پرینت سه بعدی – کاربرد چاپ سه بعدی در صنایع غذایی

موادی که بتوان آن ها را به صورت پوره درآورد قابلیت این نوع تولید سه بعدی را دارند و نکته ی حالب این است که هر چیزی که می خواهید پرینت کنید باید از یک مکانیزم به شکل سرنگ عبور کند تا درون ظرف اکسترود شود. پرینت غذا بسیار شبیه به پرینت معمولی با فیلامنت است چرا که مواد خام نمیتوانند مثل فیلامنت ها دور قرقره باشد و باید مقداری خمیری شکل باشد. همانطور که گفتیم مواد برای این این نوع تولید باید به صورت خمیری باشد به عنوان مثال :

 • شکلات و قندها
 • خمیر کلوچه
 • محصولات لبنی
 • ماکارونی، گندم و غلات
 • میوه‌ها و سبزیجات
 • پیتزا (البته کاربران باید افزودنی های مد نظر خود را به صورت دستی روی آن ها بپاشند)

سخن آخر

درست است که در ایران پرینتر های سه بعدی غذا نیست اما با سرعت این فناوری میتوان در آینده ای نه چندان دور در رستوران ها و دیگر مراکز آن ها را تصور کرد. با توجه به مطالب بالا به کاربرد چاپ سه بعدی در صنایع غذایی اشاره کردیم همچنین یک نمونه اجرایی تولید استیک با چاپ سه بعدی را  نیز به تصویر کشیدیم. و از طبفی همانطور که در مطالب قبل، با کاربرد پرینتر سه بعدی در پزشکی  ، کاربرد چاپ 3 بعدی در لباس و… نیز آشنا شدید به طور کلی میتوان گفت پیرینتر سه بعدی ، تبذیل ایده به واقعیت است. پس برای خرید آن تردید نکنید و از یک فروشگاه مطمئن آن را تهیه کنید تا از خدمات پشتیبانی و قیمت آن نیز مطمئن باشید. در مجموعه پارت آیتک آرائه دهنده انواع پرینتر سه بعدی ، فروش اسکنر سه بعدی ، فروش پرینتر سه بعدی  میتوانید محصول مورد نظر خود را پیدا کنید و یا با کارشناسان ما در ارتباط باشید آن ها بهترین گزینه را به شما پیشنهاد میدهند.

 • آدرس : اصفهان شهرک صنعتی امیر کبیر ، خیابان کار و کارگر ، ساختمان بلوک 10 ، پلاک 19
 • پشتیبانی فروشگاه : 09034445286
 • پیام در واتس آپ : 09034445286
مراحل ساخت اسکلت T.rex با چاپ سه بعدی

ساخت اسکلت سه بعدی دایناسور T.rex بوسیله چاپ سه بعدی

ساخت اسکلت T.rex با چاپ سه بعدی

بله درست شنیدید امکان ساخت اسکلت دایناسور T.rex با چاپ سه بعدی فراهم شده همانطور که میدانید بیش از 66 میلیون سال از زمان حیات دایناسورها می گذرد و امروزه تنها با کاوش در میان بقایای این جانداران می توان شناخت و تحلیلی از شکل ، اندازه و حتی نحوه زندگی گونه های مختلف از این جانداران پی برد. با پیشرفت علم و تکنولوژی، پرینترهای سه بعدی یکی از مواردی است که به یاری محققان شتافته است. با کشف بقایای دایناسورها و با کمک گرفتن از پرینترهای سه بعدی می توان درک صحیحی و سه بعدی از جاندار مورد تحقیق بدست آورد.

یکی از موارد جذاب برای محققین تحقیق در مورد دایناسور T. rex می باشد که یکی از شکارچیان بزرگ دوره کرتاسئوس معرفی می شود، پس از میلیون ها سال و کاوش در طبیعت محققان موفق به کشف بقایایی از این جاندار در مونتانا شده اند هرچند که متاسفانه بعلت تغییرات در طبیعت و گذر زمان با وجود اینکه اسکلت T. rex به خوبی حفظ شده شده بود، چندین قسمت از دست رفته نیز وجود دارد که چندان هم غیر طبیعی نمی باشد زیرا زمانی که یک دایناسور می میرد، بسیاری از حیوانات دیگر به لاشه آن حمله ور میشدند و بقایا را از بین می بردند، و یا برخی از قطعات فقط در طول زمان از بین رفته اند.

محتوای پیشنهادی : جهت خرید پرینتر سه بعدی کلیک کنید.

ساخت اسکلت T.rex با چاپ سه بعدی

طراحی و ساخت اسکلت T.rex با استفاده از پرینتر سه بعدی

چگونگی اجرای پرینت اسکلت تیرکس

ساخت اسکلت T.rex با چاپ سه بعدی : محققین برای تکمیل اسکلت استخوانی این حیوان عظیم الجثه از پرینترهای سه بعدی کمک گرفته و در صدد تکمیل اسکلت دایناسور برآمدند. با توجه به اطلاعات بدست آمده و با طراحی قسمتهای گم شده توسط طراحان زبردست از این موجود 13 متری و تبدیل فایل های طراحی به چاپ سه بعدی در پرینتر بی نظیری همچون Ultimaker 2+  محققان به دست آوردهای جدیدی نائل آمدند.

بازسازی اسکلت در جزئیات بسیار بیشتر از آنچه انتظار می رفت با دقت به مرحله اجرا رسید و جزئیات بسیار واقعی به دست آمد. در حقیقت برای جلوگیری از عدم اشتباه و تحقیق رنگ قسمتهایی که بوسیله پرینتر سه بعدی به دست آمده کمی متفاوت تر انتخاب شد تا از استخوان های واقعی تمایزی داشته باشند

مقاله پیشنهادی :» همه چیز راجع به پرینتر 5 محور

ساخت اسکلت تیرکس با پرینت سه بعدی

ساخت استخوان های از بین رفته تیرکس با پرینت سه بعدی

روش مدل سازی ساخت اسکلت T.rex

روش های مدل سازی جدید همانند روش های سنتی برای تکمیل قسمت های جزئی از اسکلت های مورد نظر مثل مدل سازی استخوان ها از فوم پلی استریل مورد استفاده میشود. که این امر نیازمند یک دست بسیار ماهر برای دستیابی به یک نتیجه مهم زیستی و پی بردن به دوره زیستی دیگر فسیل هایی مشابه است. می توان تصور کرد که پی بردن به نوع زیستی و اندازه و جاندار مورد مورد نظر از روی استخوانهای بدست آمده چقدر کار سختیست.

برای ساخت اسکلت T.rex از نابغه هلندی اسکن به نام، Valentin Vanhecke  کمک گرفتند این شخص با اسکن از پای راست موجود و تبدیل آن بصورت عکس برای پای چپ یک مدل سه بعدی را به کمک Ultimaker تهیه ، پرینت کرد. این کار کاملا به شکل باور نکردنی به ترتیب برای پای راست و پای چپ انجام گرفت و جهت نصب در ساختار اسکلت و نمایش در موزه تهیه گردید. محققین شکی نداشتند که نتیجه کار بسیار دقیق و ارزشمند و مورد پسند عموم خواهد بود.

سخن آخر

اگر از علاقمندان به دنیای جانوری و مخصوصاً دایناسورها هستید، حتما به مرکز تنوع زیستی Naturalis مراجعه تا ماهیت غول پیکر این حیوانات باورنکردنی را از نزدیک تجربه کنید. همچنین برای اطلاعات بیشتر در مورد T.rex مراجعه به سایت Naturalis نیز خالی از لطف نیست. برای ساخت اسکلت T.rex با چاپ سه بعدی در بالا توضیح دادیم امروزه با پیشرفت تکنولوژی میتوان به علم های زیادی از صنعت چاپ سه بعدی و دنیای آن دست یافت به گونه ای که نمیتوان از استفاده ی پرینتر سه بعدی در صنعت پوشاک و استفاده از پرینتر سه بعدی در پزشکی ، ساخت کفش با پرینتر سه بعدی و…. چشم پوشی کرد.مجموعه پارت آیتک میتواند شما را جهت خرید انواع اسکنر سه بعدی ، فیلامنت و … یاری کند. جهت اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید:

 • 09034445286
 • اصفهان شهرک صنعتی امیر کبیر ، خیابان کار و کارگر ، ساختمان بلوک 10 ، پلاک 19
ساخت دست مصنوعی با پرینتر سه بعدی

پرتاب توپ هایلی داوسون با دست سه بعدی!

در مقاله ی کاربرد پرینتر سه بعدی در پزشکی توضیح دادیم که پرینتر چگونه به کمک انسان ها آمده است هایلی داوسون با یک بیماری مادرزادی نادر به نام سندروم لهستان متولد شده است و تنها دو انگشت در دست راستش دارد. هایلی داوسون هفت ساله که طرفدار سر سخت ورزش بیس بال هست با کمک دست مصنوعی چاپ سه بعدی شده توسط تیم تحقیقاتی دانشگاه نوادا، در دو بازی لیگ World Series با پرتاب توب همه را شگفت زده کرد.

تفاوت پروتز معمولی با ساخت اجزا بدن پرینت شده

ساخت دست مصنوعی با پرنت سه بعدی

ساخت دست مصنوعی با پرینتر سه بعدی با صرفه اقتصادی نسبت به پرتز

هزینه بالای 25000 دلاری پروتز های معمولی از عهده پرداخت بسیاری از نیازمندان خارج است که این باعث نگاه متفاوت و آزمایش شیوه پرینت سه بعدی برای رفع نیاز این دسته از افراد توسط تیم های تحقیقاتی گردیده است. با استفاده از یک پرینتر سه بعدی برای ایجاد دست و یا بازوهای سفارشی سه بعدی پرینت شده، به طور قابل توجهی هزینه تولید کاهش می یابد و هزینه بسیار کمتری به نیازمندان تحمیل می نماید.

رئیس بخش مهندسی مکانیک دانشگاه نوادا می گوید: ” تولید مواد افزودنی ممکن است به ارائه دستگاه های مصنوعی ارزان قیمت برای کودکان مانند هایلی کمک کند.” اکنون ما می توانیم چند اندازه گیری از یک دست بچه را انجام دهیم، با استفاده از اندازه ها از طریق ابزار طراحی مدل 37 CAD را تولید می کنیم، و تنها در عرض 24 ساعت بعد قطعات را آماده می کنیم” وی افزود این زیبایی پرینت سه بعدی است : “این قضیه فقط چاپ سه بعدی موشک یا داشبورد اتومبیل نیست. این پیشرفت بسیار مهم برای بهبود زندگی استفاده می شود”.

آینده پروتز چگونه خواهد بود ؟

به نظر می رسد که آینده پروتز های معمولی با چاپ سه بعدی بوسیله پرینترهای سه بعدی است. هر چند در حال حاضر شرکت های پروتز ممکن است تمایلی به پیشرفت این صنعت در زمینه سه بعدی نداشته باشند  ولی با گذر زمان آنها نیز به این روش های جایگزین برای ایجاد پروتزهایی که دارند متوصل خواهند گردید.

محتوای پیشنهادی : جهت خرید پرینتر سه بعدی کلیک کنید.

ساخت دست ساخته شده با پرینتر سه بعدی برای کودک هفت ساله

ساخت دست ساخته شده با پرینتر سه بعدی برای کودک هفت ساله در مسابقه پرتاب توپ

نمایش پرتاب توپ با دست پرینت سه بعدی هایلی داوسون

سخن آخر

مجموعه پارت آیتک ارائه دهنده انواع پرینتر ها و اسکنرهای سه بعدی  و فیلامنت و قطعات و لوازم جانبی و… می باشد در بالا به ساخت دست مصنوعی با پرینتر سه بعدی برای یک دختر 7 ساله اشاره کردیم همانطور که دریافتید پروتز به علت هزینه ی زیادی که دارد برای همه ی افراد امکان پذیر نیست ولی پرینتر سه بعدی هزینه ی پایین تری دارد برای دریافت قیمت و خرید آن ها با مشاوران مجموعه پارت آیتک در ارتباط باشید.