مشکلات پرینتر سه بعدی

مشکلات پرینتر سه بعدی

همان طور که در مقاله ی قبلی توضیح دادیم، در حین کار با پرینتر های سه بعدی ممکن است متوجه بروز مشکلاتی بشوید که ما برای رفع آنها مقاله ای را تهیه کرده ایم. اگر مشکل پیش آمده برای پرینتر شما در مقاله ی قبلی نبود، تا آخر این متن همراه ما باشید تا بتوانید مشکل خود را از میان نکات این متن پیدا کنید. سعی کرده ایم تا مشکلات رایج پرینتر های سه بعدی را به طور کامل پوشش دهیم. اگر باز هم نتوانستید مشکل خود را حل کنید، با مقاله ی آینده ما نیز همراه باشید.

بالشتی شدن

بخش رویی محصول دارای لبه ی برآمده یا سوراخ های ریزی شده است.

برای چنین اتفاقی دو دلیل می تواند وجود داشته باشد:

1-سرد شدن نامناسب محصول

2-نازک بودن بخش بالایی

برای حل این مشکل می توانیم اقدامات زیر را انجام دهیم:

1-ضخامت فیلامنت: این مشکل در فیلامنت های با ضخامت 1.75 بیشتر از فیلامنت های با ضخامت 3 به وجود می آید.

2-خنک کننده: وقتی مشکل از خنک شدن باشد باید به فن مراجعه نمود. فن را به دقت بررسی نمایید که کارکرد درستی داشته باشد و همچنین زاویه قرارگیری آن را چک نمایید. همچنین می توانید سرعت کار فن را تغییر دهید.

3-ضخامت لایه رویی کار: ساده ترین راهکار، افزایش دادن ضخامت لایه ی رویی می باشد که این کار به راحتی توسط نرم افزار ها انجام می شود.

رشته رشته شدن مدل

این مشکل به حالتی اطلاق می شود که رشته رشته های فیلامنت در محصول نهایی قابل رویت است.هنگامی که هد پرینتر از بخش های خالی رد می شود، ممکن است مقداری از فیلامنت ذوب شده از نازل بیرون بریزد و موجب به وجود آمدن رشته ها شود. برای حل این مشکل، گزینه Retraction که در همه ی نرم افزار های slicing موجود است را فعال کنید تا قبل از شروع حرکت هد، فیلامنت را به سمت داخل بکشد و از بیرون ریختن آن جلوگیری نماید. حتی می توانید پس از تولید محصول نهایی خودتان با دست قسمت های اضافی را با دقت جدا کنید.

پیشنهاد ویژه: برای مطالعه مقاله پرینت سه بعدی چیست کلیک کنید.

کافی نبودن خروجی نازل

این مشکل زمانی رخ می دهد، که بخش خروجی نازل ، فیلامنت کافی برای تولید لایه ها نداشته باشد. این کمبود باعث کم شدن ضخامت جداره ی پرینت و خالی ماندن بخشی از لایه ها می شود. دلایل این مشکل می تواند عدم همخوانی قطر نازل با نرم افزار slicing یا باز نبودن مناسب دهانه ی نازل باشد. برای حل این مشکل می توانید چندین راه زیر را امتحان کنید:

 • قطر فیلامنت: چک کنید که در نرم افزارتان قطر فیلامنت مورد استفاده را به درستی وارد کرده باشید.
 • اندازه گیری مجدد قطر فیلامنت: ممکن است فیلامنت به اسم قطر 3 میلی متر عرضه شده باشد اما در حقیقت قطری کمتر داشته باشد.
 • بررسی هد پرینتر: خروجی نازل را بررسی کنید تا کثیف نباشد و هد بتواند به راحتی فیلامنت را از روی آن عبور دهد.

خروجی بیش از حد نازل

در صورت بروز این مشکل، نازل مقداری بیش از حد لزوم از فیلامنت را عبور می دهد و مدل نهایی دقیق به دست نمی آید. برای حل این مشکل باید تنظیمات نرم افزار slicing را بررسی مجدد بفرمایید و میزان خروجی فیلامنت لازم را برای آن تعیین کنید. این کار نیازمند داشتن دانش کافی در خصوص کار با دستگاه پرینتر سه بعدی خریداری شده تان است.

مطالعه بیشتر: برای خرید فیلامنت در اصفهان کلیک کنید.

خطای تمام شدن فیلامنت

زمانی این مشکل به وجود می آید که علیرغم تنظیمات درست و مناسب نرم افزار پرینتر، هیچ محصولی چاپ نشود.در واقع فیلامنتی از پرینتر خارج نشود. نوع دیگری از مشکل این است که دستگاه بخشی از فیلامنت را شناخته و شروع به چاپ می نماید اما درنهایت بخش اعظمی از محصول نهایی را چاپ نمی کند و خطا می دهد. این مسئله در بیشتر پرینتر های ایرانی به خوبی و زود تشخیص داده می شود چرا که بخش رول فیلامنت کاملا مشخص است و قابل رویت است.

اما در پرینتر های سه بعدی خارجی این مشکل معمولا خیلی زود عیب یابی نمی شود.لازم به ذکر است امروزه اکثر پرینتر های 3d سنسور اعلام خطا را دارند و به طور دقیق کم بودن فیلامنت را اعلام می نمایند. برای برطرف کردن این مشکل، همیشه قبل از شروع فرایند کار، رول فیلامنت خود را چک نمایید که وسط کار تمام نشود. اگر فیلامنت شما رو به اتمام بود به سادگی آن را در آورده و رولی نو را جایگزین نمایید.

مجموعه پارت آیتک عرضه کننده بهترین و با کیفیت ترین پرینتر سه بعدی اصفهان، نازل و فیلامنت است و همچنین بهترین قطعات را می توانید از این مجموعه خریداری نمایید. برای استعلام قیمت ها و یا کسب هر گونه اطلاعات بیشتر می توانید با شماره پشتیبانی ما 09034445286 تماس بگیرید.

شکسته شدن رشته فیلامنت

این مشکل در حالی به وجود می آید که رول فیلامنت را پر کرده اید ولی چیزی از دستگاه پرینت نمی شود. اصولا باید یک شکستگی پنهان در رول فیلامنت رخ داده باشد. به احتمال زیاد فیلامنتی که استفاده می کنید کهنه و یا قدیمی است. مثلا فیلامنت در شرایط مرطوب و یا مقابل نور آفتاب بوده و خشک و ضعیف شده است.

برای حل این مشکل، باید فیلامنت را از پرینتر خارج کنید و یک فیلامنت دیگر را جایگزین نمایید. اگر فیلامنت جدیتان نیز دچار شکستگی شد، باید هرزگرد های دستگاه را کمی شل کنید و سپس بعد از شروع مجدد کار پرینتر آن ها را محکم نمایید. نازل را چک نمایید که کثیف و دارای رسوب نباشد. همچنین نرخ جریان فیلامنت را روی 100 تنظیم کرده و دما را نیز بررسی کنید که هد به خوبی داغ شده باشد.

توقف اکستروژن حین چاپ

زمانی این مشکل رخ می دهد که اکسترود شدن فیلامنت ناگهانی قطع شود.به سه دلیل عمده این مشکل ایجاد می شود:

1-بروز مشکل در منبع فیلامنت

2-ایرادی از طرف هات اِند یا نازل وجود دارد

3-فایل طرح نهایی به طو ناقص در حافظه ی دستگاه ذخیره شده است. به طور مثال کارت حافظه را خیلی سریع خارج کرده اید و دستگاه مقداری از کد ها را نگرفته است.

برای حل کردن این مشکل ابتدا باید مطمئن شوید که میزان فیلامنت کافی باشد. همچنین باید رشته ی فیلامنت را چک کنید که دچار آسیب و زدگی نباشد. نازل را نیز از نظر گرفتگی بررسی کنید. مثلا اگر یک تکه فیلامنت از قبل داخل نازل باقی مانده باشد می تواند موجب توقف اکستروژن شود. موقعی که کارت حافظه را وارد می کنید صبر کنید تا تمامی کد ها به خوبی ذخیره شوند.

بخش های ظریف به خوبی پرینت نمی شوند

این مشکل زمانی بروز پیدا می کند که شما پیش نمایش کار نهایی را در اسلایسر به خوبی و با دقت ندیده باشید.ممکن است بخش هایی از طرح همان اول حذف شده باشند و از دید شما پنهان شده باشند. باید از نازل با قطر کمتر استفاده نمایید و نازل خود را به طور مداوم از نظر اتصال صحیح و عدم داشتن رسوب و کثیفی چک کنید. میزان حرارت نازل نیز فاکتور مهم دیگری است که باید دمای آن به خوبی تنظیم شده باشد. اگر سرعت چاپ خیل بالا است آن را کم کنید شاید به دلیل سرعت بالا از چاپ جزئیات ظریف چشم پوشی می کند. به طور کلی برای رفع این مشکل تمامی موارد زیر را بررسی نمایید:

 • قطر نازل
 • تنظیم پرینتر سه بعدی
 • تمیز کردن نازل
 • کم کردن سرعت پرینت
 • خرید فیلامنت با کیفیت و مرغوب

سوالات متداول:

1-مشکل بالشتی شدن محصول پرینتر را چگونه رفع نماییم؟

این مشکل در فیلامنت های با ضخامت 1.75 بیشتر از فیلامنت های با ضخامت 3 به وجود می آید- خنک کننده: وقتی مشکل از خنک شدن باشد باید به فن مراجعه نمود. فن را به دقت بررسی نمایید که کارکرد درستی داشته باشد و همچنین زاویه قرارگیری آن را چک نمایید. همچنین می توانید سرعت کار فن را تغییر دهید.

2-چرا شکل نهایی چاپ رشته رشته می شود؟

این مشکل به حالتی اطلاق می شود که رشته رشته های فیلامنت در محصول نهایی قابل رویت است.هنگامی که هد پرینتر از بخش های خالی رد می شود، ممکن است مقداری از فیلامنت ذوب شده از نازل بیرون بریزد و موجب به وجود آمدن رشته ها شود.

3-چرا قسمت های ظریف خوب چاپ نمی شوند؟

این مشکل زمانی بروز پیدا می کند که شما پیش نمایش کار نهایی را در اسلایسر به خوبی و با دقت ندیده باشید.ممکن است بخش هایی از طرح همان اول حذف شده باشند و از دید شما پنهان شده باشند. باید از نازل با قطر کمتر استفاده نمایید.

بهترین نازل پرینتر سه بعدی

بهترین نازل پرینتر سه بعدی به نیازها و الزامات خاص شما بستگی دارد. یکی از قطعات بسیار مهم در پرینتر های سه بعدی، نازل پرینتر است. گاهی اوقات هنگام خرید اصلا به نوع نازل یا اکسترودر دستگاه توجهی نمیکنیم اما باید بدانید که این قطعه بسیار حیاتی است و از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.انتخاب درست نازل تاثیر بسزایی در در کیفیت نهایی پرینت محصول دارد. در این مقاله به طور جامع به نحوه ی انتخاب نازل پرینتر سه بعدی می پردازیم.

 بهترین نازل پرینتر سه بعدی چیست

نازل پرینتر سه بعدی یک قطعه کوچک اما بسیار مهم در پرینتر سه بعدی است که وظایف زیر را بر عهده دارد:

1. ذوب کردن فیلامنت: نازل با گرم شدن تا دمای مناسب، فیلامنت را ذوب می کند تا به راحتی از طریق مجرای نازل عبور کند.

2. هدایت و تزریق فیلامنت: نازل ذوب شده را به طور دقیق و با کنترل به بستر چاپ هدایت می کند و لایه های مدل سه بعدی را به تدریج ایجاد می کند.

3. تعیین ضخامت لایه: قطر داخلی نازل تعیین کننده ضخامت لایه های چاپ شده است. نازل های مختلف با قطرهای مختلف (معمولاً بین 0.2 تا 1 میلی متر) در دسترس هستند که هر کدام برای کاربردهای خاصی مناسب هستند.

4. تاثیر بر کیفیت چاپ: کیفیت چاپ سه بعدی به طور قابل توجهی به عملکرد نازل بستگی دارد. نازل باید عاری از هرگونه انسداد و ناهمواری باشد تا جریان فیلامنت ذوب شده به طور یکنواخت و بدون مشکل انجام شود. برای خرید پرینتر سه بعدی در اصفهان می توانید به سایت پارت آیتک مراجعه کرده و بر اساس نیاز خود خرید خود را ثبت سفارش نمایید.

اهمیت بهترین نازل پرینتر سه بعدی

نازل پرینتر در انتهای اکسترودر، یک دهانه ی کوچک است که فیلامنت از آن خارج می شود. به علت تاثیر زیادی که نازل در شکل نهایی محصول چاپ شده می گذارد، مهم است که چه نوع نازلی را انتخاب نمایید. با دانستن اطلاعاتی درباره ی انتخاب درست نازل می توانید کیفیت چاپ خود را تا حد زیادی ارتقاء دهید. به صورت کلی، انتخاب نازل روی ویژگی های زیر تاثیر گذار می باشد:
• سرعت چاپ
• سطح پایانی
• استحکام و دوام قطعه تولید شده
• اکستروژن
نازل یک قطعه مکانیکی می باشد که فیلامنت از آن خارج می گردد. نازل، میزان گرمای تولید شده توسط کارتریج را منتقل و هدایت نموده و سبب ذوب شدن فیلامنت می شود. به همین دلیل، سه ویژگی کلی در طرح نازل بسیار مهم هستند:
1-اندازه
2-جنس
3-قطر داخلی
هر چقدر که قطر اکسترودر پرینتر بیشتر باشد، میزان گرمای بیشتری به فیلامنت منتقل می شودکه باعث افزایش بهره وری دستگاه در مدت زمان کم تری می گردد. همچنین این انتقال دادن گرما به ساختار خود اکسترودر نیز وابسته است. قطر داخلی نازل، هر چه کمتر باشد، دقت و ظرافت محصول نهایی تولید شده بیشتر است.

بهترین نوع نازل پرینتر سه بعدی

بهترین نازل پرینتر سه بعدی به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

نوع فیلامنت

 • PLA و ABS: نازل برنجی برای این فیلامنت ها مناسب و مقرون به صرفه است.
 • فیلامنت های ساینده (فیبر کربن، فلز): نازل استیل ضد زنگ یا روکش دار انتخاب بهتری است.
 • PETG، TPU، PC: نازل استیل ضد زنگ یا روکش دار عمر طولانی تری خواهد داشت.

برای استعلام قیمت فیلامنت در اصفهان کلیک کنید.

دقت چاپ

 • چاپ با جزئیات بالا: نازل با قطر کوچکتر (0.2 تا 0.4 میلی متر) مناسب تر است.
 • چاپ سریع: نازل با قطر بزرگتر (0.4 تا 1 میلی متر) سرعت چاپ را افزایش می دهد.

سایر عوامل

 • بودجه: نازل های برنجی ارزان تر از نازل های استیل ضد زنگ و روکش دار هستند.
 • قابلیت تعویض: برخی از پرینترها تعویض نازل را آسان تر از سایر پرینترها انجام می دهند.

با توجه به تنوع نیازها، انتخاب یک “بهترین” نوع نازل دشوار است. در اینجا چند نمونه از انواع نازل های محبوب و کاربردهای آنها آورده شده است:

 • نازل برنجی 0.4 میلی متر: رایج ترین نوع نازل، مناسب برای PLA، ABS، PETG، TPU و PC با کیفیت چاپ متوسط.
 • نازل استیل ضد زنگ 0.4 میلی متر: مقاوم در برابر سایش، مناسب برای فیلامنت های ساینده، PETG، TPU و PC با کیفیت چاپ بالا.
 • نازل روکش دار 0.6 میلی متر: برای چاپ سریع با PLA، ABS، PETG، TPU و PC با کیفیت چاپ متوسط ​​مناسب است.

اندازه نازل پرینتر سه بعدی

انواع اکسترودر و نازل پرینتر سه بعدی، اندازه های مختلفی دارند. در زیر به توضیح برخی از آنها پرداخته ایم:
• نازل با اندازه ی استاندارد: این روز ها اندازه ی استاندارد برای نازل، طول کلی بین 12 تا 13 میلی متر است.
• نازل ولکانو: این نازل ها برای سرعت و حرارت دهی بالا تولید می شوند و معمولا حدود 21 میلی متر طول دارند.
• نازل سوپر ولکانو:این نازل ها طول بیشتری نسبت به نوع ولکانو دارند که حدود 50 میلی متر می باشد.

انواع نازل پرینتر سه بعدی

 • نازل برنجی: رایج ترین نوع نازل، ارزان و مناسب برای فیلامنت های PLA و ABS است.
 • نازل استیل: مقاوم تر از نازل برنجی و مناسب برای فیلامنت های ساینده مانند فیبر کربن است.
 • نازل روکش دار: دارای روکش خاصی مانند نیکل یا تفلون هستند که از چسبیدن فیلامنت به دیواره نازل جلوگیری می کند.

جنس نازل پرینتر سه بعدی

• برنج: تمامی نازل های امروزی برای انتقال بهتر دما از جنس فلز ساخته شده اند.برا تولید آنها از فلزات متنوعی استفاده می شود. رایج ترین فلز جهت تولید بهترین نازل های پرینتر سه بعدی، فلز برنج است. برنج، آلیاژی از مس و روی است که حرارت را به خوبی انتقال می دهد. البته مشکل برنج این است که در برابر ضربه مقاوم نیست. این نازل ها ممکن است در اثر سایش و ضربه خوردن مداوم، از درون خراب شوند. به طور مثال بعضی فیلامنت ها مثل فیلامنت های فلزی، دارای ذرات ساینده ای هستند کخ موجب خرابی نازل می شود. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که از نازل برنجی استفاده نکنید. یا اگر می خواهید از این نوع نازل خریداری نمایید، با فیلامنت هایی مثل ABS، PLA، PETG، نایلون و TPE استفاده نمایید که درات ساینده ای ندارند.

پیشنهاد ویژه: برای مطالعه مقاله پرینت سه بعدی چیست کلیک کنید.

• فولاد ضد زنگ: برخی از نازل ها از جنس فولاد ضد زنگ ساخته می شوند. این نازل ها، مقاومت بسیار بالایی در برابر نازل های برنجی از خود نشان می دهند. همچنین اجازه نمی دهند تا فیلامنت ذوب شده به دیواره ی نازل بچسبد و کمک می کنند سطح نازل تمیز تر بماند. فولاد در مقایسه با برنج رسانایی کمتر دارد و همچنان به صورت کامل در برابر سایش مقاوم نیست پس بهتر است باز هم از فیلامنت های بدون ذرات سایشی استفاده نمود.
• فولاد سخت: برخی دیگر از نازل ها از جنس فولاد سخت تولید شده اند که این نوع فلز می تواند در برابر هر ماده سایشی مقاومت خود را حفظ نماید. حتی میتوانید بدون نیاز به عوض کردن نازل تا سال ها از آن بهره ببرید. با همه ی اینها رسانایی این فلز از دو نوع قبلی بسیار کم تر بوده و دمای زیادی نیاز دارد تا آماده شود. همچنین هزینه ی این نوع نازل ها از مدل های دیگر بیشتر است.
• نازل مونتاژ شده: این نازل ها از 2 بخش مجزا ساخته می شوند که به یکدیگر متصل هستند.نازل های مونتاژ شده دارای یک بخش جهت انتقال دما و بخشی دیگر به صورت ضد سایشی هستند. این نوع نازل ها بسیار گران تر از انواع دیگر هستند.

همان طور که گفته شد، در بین انواع بهترین نازل پرینتر سه بعدی، نوع برنجی بسیار رایج تر و مقرون به صرفه تر می باشد. این نوع نازل برای فیلامنتی مثل METAL اصلا مناسب نمی باشد.
قیمت نازل های استنس استیل در مقایسه با نوع برنجی بسیار بالاتر است اما این نوع نازل هم برای فیلامنتهای پلاستیکی و هم فلزی کاربرد دارد. از این نوع نازل بیشتر در تولید محصولات پزشکی استفاده می شود.
نازل استیل سخت، جهت استفاده از فیلامنت های فلزی و یا دارای ذرات فرسایشی استفاده می شود. قیمت بسیار بالایی نیز دارد.
نازل های کریستالی به دلیل هزینه ی بسیار بالا زیاد مورد استقبال قرار نگرفته اند اما دارای استحکام فوق زیاد و دقت چاپ بسیار بالا هستند.
نازل های تنگستن، برای مصارف بسیار خاص و کار با فیلامنت های بسیار سایشی استفاده می شود.

مقایسه نازل ها از نظر قطر

نازل با قطر کمتر از 0.4 میلی متر نازل با قطر بیشتر از 0.4 میلی متر
کیفیت محصول بیشتر سرعت بیشتر پرینت
دقت بیشتر کاهش خطای چاپ
ظرافت بیشتر مناسب فیلامنت های دارای مواد ساینده

تا به اینجای کار با انواع نازل و نحوه ی انتخاب بهترین نازل برای کاربرد خود آشنا شدید. حال برای جزئیات بیشتر، نازل مخصوص هر فیلامنت را نام می بریم:
• برای فیلامنت ABS و PLA بهترین نوع نازل همان نوع برنجی می باشد. قطر نازل هم هر چی کمتر باشد، در نهایت چاپ با کیفیت تر و دقیق تری خواهید داشت. پس برای چاپ با این دو نوع فیلامنت، می توانید نازل ارزان برنجی را انتخاب نمایید.
• همچنین برای کار با فیلامنت PETG نیز بهتر است از نازل برنجی استفاده شود.
علاوه بر این، برای باز کردن گرفتگی نازل، راه حل های زیادی وجود دارد. مثلا می توانید از یک پاک کننده ی مخصوص استفاده کنید. مثلا در صورت استفاده از فیلامنت ABS می توانید رسوبات را با استون پاک نمایید.

سخن آخر

1-نازل مناسب برای فیلامنت PLAوABS باید چه جنسی داشته باشد؟
برای فیلامنت ABS و PLA بهترین نوع نازل همان نوع برنجی می باشد. قطر نازل هم هر چی کمتر باشد، در نهایت چاپ با کیفیت تر و دقیق تری خواهید داشت. پس برای چاپ با این دو نوع فیلامنت، می توانید نازل ارزان برنجی را انتخاب نمایید.

2-چگونه نازل را از رسوب پاک کنیم؟
برای باز کردن گرفتگی نازل، راه حل های زیادی وجود دارد. مثلا می توانید از یک پاک کننده ی مخصوص استفاده کنید. مثلا در صورت استفاده از فیلامنت ABS می توانید رسوبات را با استون پاک نمایید.

3-تفاوت میان نازل ها در چیست؟
هر چقدر که قطر نازل بیشتر باشد، میزان گرمای بیشتری به فیلامنت منتقل می شود که باعث افزایش بهره وری دستگاه در مدت زمان کم تری می گردد. همچنین قطر داخلی نازل، هر چه کمتر باشد، دقت و ظرافت محصول نهایی تولید شده بیشتر است.

تولید فیلامنت

تولید فیلامنت همان ماده ای است که در چاپ پرینتر های سه بعدی کاربرد دارد. با استفاده از انواع فیلامت ها می توان محصولات متنوع با ساختار های گوناگون تولید کرد. در این مقاله با تولید فیلامنت، دستگاه فیلامنت ساز، ساخت فیلامنت و قیمت دستگاه فیلامنت ساز آشنا می شوید. پس اگر برای شما هم سوال است که فیلامنت چگونه ساخته و تولید می شود، این مقاله را از دست ندهید.

تولید فیلامنت

برای توضیح مراحل تولید فیلامنت، باید عنوان کرد که مرحله ی ابتدایی آن درواقع تولید پلاستیک می باشد. جهت تولید پلاستیک، نفت خام را در کوره حرارت می دهند و مراحل پالایش انجام می گیرد. در این پروسه، بخش های سازنده ی نفت خام از یکدیگر جدا می شوند و بخشی که در تولید پلاستیک نقش موثری دارد، استخراج می گردد. نام این ماده نفتا می باشد.

در مرحله ی بعدی، نفتا را با دیگر مواد مورد نیاز مانند کاتالیزور در راکتور ترکیب کرده و ماده جدید تولید می کنند. بعد از آن محصولات به دست آمده فراوری می گردند. فراوری مرحله ای است که در آن مواد را به مایع تبدیل کرده و با هم ترکیب می کنند تا در نهایت پلاستیک مورد نظر تهیه شود. بعد از این مراحل نوبت به قطعه بندی پلاستیک می رسد.

پلاستیک به قطعه هایی با نام رزین تقسیم می شوند. رزین ها با نام گرانول نیز شناخته می شوند. این رزین های به دست آمده عموما بی رنگ و شفاف هستند تا بعدا در فرایند رنگدانه دهی، انواع رنگ ها را بتوانند جذب کنند. قیمت رزین ها بسیار ارزان تر از فیلامنت است.

ساخت فیلامنت

در این مرحله از ساخت فیلامنت،رزین ها را با مواد خاصی ترکیب می کنند تا خواص پایداری به دست بیاورند. در همین استپ، رنگ های گوناگون را به ترکیب اضافه می کنند. پس از آن نوبت به خشک کردن ترکیب می رسد. این روند بسیار حیاتی است زیرا وجود رطوبت در مواد فیلامنت باعث خرابی آن می گردد.

ماده را در دمای 70 درجه ی سانتیگراد خشک می کنند تا رطوبت به طورکامل از بین برود. در ادامه ی مراحل تولید فیلامنت، باید رزین ها را به شکل رشته های باریکی با دو ضخامت 1.75 و 3 تبدیل کنند.این مرحله هم حرارت دهی و خنک کردن را شامل می شود. به طور دقیق، رزین را باید در یک اکسترودر وارد کرده سپس ذوب کنیم تا بعد از این مرحله بتوانیم به رزین ها فرم بدهیم.

پیشنهاد ویژه: برای مطالعه مقاله پرینت سه بعدی چیست کلیک کنید.

بعد از این مرحله رزین ها به یکدیگر چسبیده و رشته های فیلامنت را ایجاد می کنند. سپس باید وارد محفظه ی خنک کننده شوند. این بخش از مراحل به این صورت است که رشته های تولید شده ابتدا در یک محفظه ی آب گرم قرار می گیرند و سپس به سمت محفظه ی آب سرد حرکت می کنند تا جامد و ثابت شوند. میزان سرعت حرکت از یک محفظه به محفظه ی دیگر روی ضخامت رشته ها تاثیر گذار است. هر چه این مرحله آرام تر انجام شود، ضخامت رشته ها بیشتر می شود.

دستگاه تولید فیلامنت

ایده ی ساخت دستگاه تولید فیلامنت، ابتدا در کشور ایتالیا مطرح شد و دستگاهی ساخته شد که توانست از انواع گرانول های پلاستیکی فیلامنت تهیه نماید. نام دستگاه اولیه Felfil Evo بود که هنگام مطرح شدن ایده ی آن، در بازه ی کمتر از دو هفته حدود 30000 یورو پیش فروش شد. در ساخت این دستگاه از نرم افزار و سخت افزار open-source بهره گرفته شده است. برای استفاده از دستگاه تولید فیلامنت، نیاز به یک میز بلند تقریبا 80 سانتی خواهید داشت. باید تنظیمات دستگاه را انجام دهید و مواد اولیه ی ساخت فیلامنت را درون دستگاه بریزید تا شروع به تولید فیلامنت کند.

برای خرید پرینتر سه بعدی کلیک کنید و ثبت سفارش نمایید.

دستگاه فیلامنت ساز

مرحله ی آخر ساخت فیلامنت، رول کردن رشته های تولید شده است. در این بخش، موتور ها، فیلامنت را از محفظه های آب بیرون آورده و به دستگاه رول کن فیلامنت ها می رسانند. در این مرحله ابتدا ضخامت فیلامنت ها را اندازه گیری می کنند که باید ضخامتی مابین 1.7 و 2.85 باشد. بعد از آن فیلامنت به یک قرقره وصل می شود و به دور قرقره می چرخد.وقتی قرقره پر شود، سنسور مخصوص تعبیه شده در دستگاه آن را تشخیص داده و رشته ی فیلامنت را برش می دهد. این مراحل تا زمان اتمام حلقه ی فیلامنت تکرار می شود.

قیمت دستگاه فیلامنت ساز

قیمت دستگاه های تولید فیلامنت با توجه به کارایی، جنس، برند و نوع فیلامنتی که می تواند بسازد، متغیر است اما به طور کلی میتوان گفت که قیمت این دستگاه از 40 میلیون تومان شروع می شود و مقادیر گران تر را نیز در بر می گیرد. مهم این است که شما چه کاربردی را از دستگاه تولید فیلامنت می خواهید.
این روزها، مواد مصرفی یا فیلامنت ها بسیار مهم و ارزشمند شده اند. هر کسی که در کسب و کار خود از پرینتر سه بعدی استفاده می کند، با کاربرد فیلامنت ها آشنا است. دستگاه فیلامنت ساز، می تواند هر نوع فیلامنتی را از گرانول های آن تولید نماید.

در برخی موارد، فیلامنت تولیدی شما می تواند از نمونه های خارجی آن حتی بسیار بهتر و مناسب تر باشد. در خرید فیلامنت اصفهان، باید به جنس نازل اکسترودر دقت کنید تا هنگام ساخت فیلامنت، فیلامنت ما حباب نگیرد. موتور قدرتمند نیز برای تولید فیلامنت های بیشتر و با کیفیت بهتر می تواند به کمک ما بیاید. دستگاه تولید فیلامنت باید دارای کنتر کننده مناسب باشد تا فیلامنت در حال تولید از مسیر خود منحرف نشود.

همچنین باید بتوان قطعات متفاوت دستگاه را از یکدیگر جدا و تعویض نمود.تولید فیلامنت به صورت شخصی می تواند خیلی مقرون به صرفه باشد. به طور مثال فیلامنتABS در بازار با قیمت 150 هزار تومان برای یک کیلوگرم فیلامنت تایید شده است اما گرانول ABS در بازار مبلغی حدود 10 هزار تومان است. یعنی با دستگاه تولید فیلامنت می توانید یک کیلوگرم فیلامنت را تنها با قیمتی حدود 10 هزار تومان تولید نمایید. پس به راحتی می توانید کسب و کار خودتان را به وسیله ی این دستگاه راه اندازی کنید.

سوالات متداول:

1-چگونه می توان فیلامنت تولید کرد؟
از طریق خریداری کردن مواد گرانول یا رزین و خریداری دستگاه تولید فیلامنت، می توانیم انواع فیلامنت ها را با مبلغ ناچیزی تولید نماییم. در خرید دستگاه فیلامنت ساز باید به تمامی نکات دقت کنیم تا در نهایت فیلامنت با کیفیتی بتوانیم تولید کنیم.

2-قیمت دستگاه تولید فیلامنت چقدر است؟
قیمت دستگاه های تولید فیلامنت با توجه به کارایی، جنس، برند و نوع فیلامنتی که می تواند بسازد، متغیر است اما به طور کلی میتوان گفت که قیمت این دستگاه از 40 میلیون تومان شروع می شود و مقادیر گران تر را نیز در بر می گیرد.

3-دستگاه تولید فیلامنت چگونه کار می کند؟
به طور دقیق، رزین را باید در یک اکسترودر وارد کرده سپس ذوب کنیم تا بعد از این مرحله بتوانیم به رزین ها فرم بدهیم. بعد از این مرحله رزین ها به یکدیگر چسبیده و رشته های فیلامنت را ایجاد می کنند. سپس باید وارد محفظه ی خنک کننده شوند.

مشکلات پرینتر سه بعدی

مشکلات پرینتر سه بعدی

مشکلات پرینتر سه بعدی از رایج ترین چالش های به وجود آمده حین کار با پرینتر های سه بعدی بوده است.همیشه کار با تکنولوژی های جدید می تواند چالش برانگیز باشد.  اگر شما هم برای استفاده از این دستگاه با مشکلاتی رو به رو شده اید، پیشنهاد ما این است که با مقاله های بعدی همراه باشید.

در این مقاله به توضیح چندین مورد اول از مشکلات پرینتر سه بعدی می پردازیم و در مقاله های آینده، به تکمیل این مشکلات خواهیم پرداخت. امیدواریم با مطالعه ی این مجموعه از مقالات، مشکلات کار با دستگاه پرینتر سه بعدی به طور کامل برای شما برطف شود.

مشکلات پرینتر سه بعدی

پرینتر های سه بعدی مانند هر دستگاه دیگری، ممکن است با برخی مشکلات روبرو شوند. در ادامه برخی از مشکلات رایج پرینتر های سه بعدی و راه حل های ممکن برای آنها را بررسی می کنیم:

خراب شدن اولین لایه – کیفیت بد لایه اول

لایه ی اولیه سطح کار معمولا مهم ترین بخش پرینت است. از مشکلات پرینتر سه بعدی، این مورد جزء مهم ترین موارد است. چون اگر اولین لایه به خوبی شکل بگیرد، بقیه ی قسمت های کار به احتمال زیاد دچار مشکلی نخواهند شد. این لایه در واقع لایه ی بیس برای بقیه لایه ها می باشد.

میزان چسبندگی در لایه ی اول بسیار حائز اهمیت است و نباید خیلی چسبندگی ایجاد شود که جداسازی مشکل باشد و نه اینکه آنقدر چسبندگی کم باشد که خود لایه ی اول جدا شده و باعث خرابی صفحه هیت بد گردد. این موضوع خصوصا هنگام کار با فیلامنت ABS از اهمیت ویژه برخوردار می گردد.

پیشنهاد ویژه: برای مطالعه مقاله پرینت سه بعدی چیست کلیک کنید.

برای حل مشکل عنوان شده، چندین روش را بررسی کرده ایم:

 • هیت بد(Heat Bed) را کالیبره نمایید. این کار به چسبندگی و صاف بودن لایه ی اول کمک شایانی می کند.
 • ارتفاع نازل را به درستی بررسی و کنترل نمایید.
 • صفحه ی هیت بد را به خوبی پاک کنید.
 • می توانید از چسب مخصوص استفاده کنید.

warping – تاب برداشتن قطعه یا مدل

این مشکل به طور کلی زمانی رخ می دهد که محصول نهایی به شکل یکپارچه سرد نشود. علت این اتفاق را می توان این طور عنوان کرد کرد که سرد شدن انقباضی را برای قطعه به همراه می آورد و هنگامی ک قطعه ی مورد نظر یکسان سرد نشود، تنش هایی در سطح آن قابل مشاهده است.

مخصوصا در قسمت های زاویه دار قطعه، این میزان تنش بیشتر به چشم می خورد. این مشکل در بیشتر مواقع، قطعه را غیر قابل استفاده می کند. در هنگام بروز این مشکل از مشکلات پرینتر سه بعدی، لایه ی زیرین دچار پیچش یا تاب می شود و لایه های بعدی نیز به درستی بر روی آن قرار نمی گیرند و موجب پیدایش پدیده ای به نام اعوجاج می شوند.

برای حل کردن این مسئله، می توانیم مراحل زیر را انجام دهیم:

 • کار را زمانی شروع کنید که صفحه ی زیری به خوبی داغ شده باشد. البته معمولا این کار را با تنظیمات نرم افزار slicing انجام می دهند.
 • اگر با استفاده از روش بالا باز هم لایه ها به خوبی روی هم قرار نگرفتند، از چسب مخصوص در متریال خود استفاده کنید.
 • صفحه پرینت را تراز یا کالیبره نمایید.
 • میزان در تماس بودن صفحه ی کار و مواد را بیشتر کنید. در تنظیمات می توانید از raft بهره ببرید.
 • اگر همچنان مشکل پابرجا ماند، مقدار دمای دستگاه را عوض کنید.

برای استعلام قیمت پرینتر سه بعدی اصفهان می توانید به صفحه اصلی پارت ایتک مراجعه نمایید.

هم راستا نبودن لایه ها – تراز نبودن صفحه ساخت

این مشکل از مجموعه مشکلات پرینتر سه بعدی، معمولا زمانی رخ می دهد که اتصالات دستگاه پرینتر به خوبی انجام نشده باشد. همچنین احتمال اینکه یک میله از بخش اصلی خود منحرف شده باشد نیز وجود دارد. با استفاده از چند روش گفته شده می توانید این مشکل را بطرف نمایید:

 • اتصالات و پیچ و مهره ی دستگاه را بررسی کرده و اگر شل شده اند، آنها را سفت کنید.
 • میله های نگهدارنده را بررسی کنید، اگر کج شدگی در آنها وجود داشت بهتر است که میله را تعویض نمایید.

نزدن تعدادی از لایه ها – جدا شدن و ترک در لایه ها

در بروز این مسئله میان انواع مشکلات پرینتر سه بعدی، ممکن است عدم وجود فیلامنت کافی دلیل اصلی باشد. چون پرینتر نتوانسته فیلامنت مناسب مدل را تامین نماید و بخشی از لایه ها را رها کرده. همچنین ممکن است میله های محور افقی در جای صحیح قرار نداشته باشند و سایش ایجاد شده باعث جلوگیری از تکان خوردن هد پرینت شده باشد. برای حل کردن این مشکل می توانید از چند روش زیر استفاده کنید:

 • بررسی فیزیکی دستگاه: پرینتر را از لحاظ اتصالات، یاتاقان ها و غیره بررسی کنید.
 • تنظیم محورها: پرینتر را از کار بیاندازید، هیت بد را در مسیر محور xy تنظیم کنید، اگر حرکت هد محدود شده باشد، پس مشکل اتصالاتی دارد.
 • چک کردن یاتاقان: اگر دستگاه با سر و صدای زیاد و یا تکان خوردن های مکرر کار می کند، مشکل از یاتاقان است.
 • روغن: عملی حیاتی و بسیار مهم برای سالم نگه داشتن پرینتر، روغن کاری است. از روغن های مخصوصی مانند روغن چرخ خیاطی می توان برای این کار بهره برد. قبل از انجام روغن کاری، حتما صفحه و قطعات را به خوبی تمیز کرده و گرد و غبار را پاک نمایید. روغن های اضافه را نیز پس از پایان کار تمیز نمایید.
 • میزان فیلامنت را بررسی نمایید، شاید فیلامنت دستگاه کافی نباشد.

پهن شدن پایین قطعه از مشکلات پرینتر سه بعدی

در میان همه ی مشکلات پرینتر سه بعدی، این مشکل را به بیرون زدگی یا (پای فیل) نیز می شناسند. این اتفاق به دلیل این رخ می دهد که جرم لایه های بالایی، به لایه های زیری فشار شدیدی وارد کند. برای حل این پدیده، می توان از روش های زیر کمک گرفت:

 • بهینه سازی: دمای سرد شدن پرینتر را بهینه و متعادل نمایید زیرا اگر لایه های پرینت شده ی پایینی به خوبی و موقع سرد شوند، مستحکم شده و تغییر شکل نخواهند داد و همین طور تا آخرین لایه این وضعیت ادامه پیدا خواهد کرد.
 • کالیبره سازی: در این مشکل نیز مجددا باید هیت بد را کالیبره کنید تا تمامی لایه ها هم تراز با یکدیگر خارج شوند.
 • ارتفاع: از ارتفاع نازل تا حدی بکاهید اما بیش از حد ارتفاع را کم نکنید.
 • اگر تمامی روش های بالا موثر واقع نشدند، می توانید گوشه های لایه های پایینی را سمباده کشی و پخ زنی نمایید.

ترک برداشتن قطعات

گاهی اوقات به خاطر مشکلات پرینتر سه بعدی، بخش هایی از لایه های خروجی از هم جدا شده و مخصوصا این اتفاق خیلی در لایه های بالایی به چشم می خورد. این مشکل به لحاظ هدر دادن وقت و هزینه، مشکل بزرگی به حساب می آید زیرا معمولا در بخش های پایانی کار و یا در قطعات مرتفع رخ می دهد. علت این پدیده این است که در لایه های رویی، دمای بالای صفحه هیت بد به قدر کافی متصاعد نمی شود و چسبندگی بین لایه ها کم می شود. حال برای حل این مشکل می توان مراحل گفته شده را امتحان نمود:

 • تنظیم اکسترودر: ابتدا حرارت اکسترودر را افزایش دهید تا به خوبی کار با پرینتر را شروع کرده باشید.دما را می توانید برمبنای دمای درج شده روی بسته بندی فیلامنت مصرفی تنظیم کنید.
 • برسی خنک کننده: فن پرینتر را بررسی کرده و جهت قرار گیری و سرعت آنها را تنظیم کنید. می توانید سرعت فن را کاهش نیز بدهید.

برای خرید فیلامنت اصفهان می توانید به صفحه پارت آیتک مراجعه کرده و محصول مورد نظر خود را ثبت سفارش نمایید.

سوالات متداول:

1_مشکلات پرینتر سه بعدی کدام است؟

پرینتر های سه بعدی ممکن است مشکلات گوناگونی داشته باشند، تعداد این مشکلات بنا به نوع دستگاه، فیلامنت های مصرفی و شرایط محیط متفاوت خواهد بود اما می توان به موارد تراز نبودن لایه ها، ترک و جداشدن لایه های قطعه، پهن شدن پایین قطعه تولیدی و خرابی اولین لایه اشاره نمود.

2_خراب شدن اولین لایه را چگونه می توان بطرف کرد؟

هیت بد(Heat Bed) را کالیبره نمایید. این کار به چسبندگی و صاف بودن لایه ی اول کمک شایانی می کند-  ارتفاع نازل را به درستی بررسی و کنترل نمایید- صفحه ی هیت بد را به خوبی پاک کنید- می توانید از چسب مخصوص استفاده کنید.

3_مشکل جا انداختن لایه های میانی را چگونه حل نماییم؟

برای حل کردن این مشکل می توانید از چند روش زیر استفاده کنید: بررسی فیزیکی دستگاه- تنظیم محور ها- بررسی یاتاقان- روغن کاری با روغن چخ خیاطی-  میزان فیلامنت را بررسی نمایید، شاید فیلامنت دستگاه کافی نباشد.

کاربرد پرینتر سه بعدی در معماری

کاربرد پرینتر سه بعدی در معماری

به احتمال زیاد تا به حال با پرینتر های سه بعدی و کاربرد آنها آشنا شده اید. در این مقاله قصد داریم به کاربرد های پرینتر سه بعدی در معماری، طراحی معماری با پرینتر سه بعدی، مزایای کار با پرینتر سه بعدی در ماکت سازی و تاثیر آنها در معماری ساختمان و غیره اشاره نماییم. برای داشتن اطلاع از نحوه ی کارکرد دستگاه پرینتر سه بعدی در معماری، متن جامع زیر را مطالعه نمایید.

کاربرد های پرینتر سه بعدی در معماری

از انواع  کاربرد پرینتر سه بعدی در معماری می توان به مبحث ماکت سازی اشاره کرد. دستگاه پرینتر سه بعدی، تکنولوژی بسیار پیشرفته و محبوب در صنعت و معماری این روز هاست. به طور کلی در برنامه ریزی های شهرداری، برای پیشرفت دادن شهر ها از تخصص مهندسین و معماران گرامی استفاده می کنند.

برای تبیین یک برنامه ی دقیق و کامل، نیاز است تا اندازه های دقیقی اراده شوند. زیرا اندازه های تقریبی و غیر مشخص آسیب جدی و جبران ناپذیری بر پروژ های در حال استارت می شود. علاوه بر آن موجب صرف هزینه های گزاف و وقت بسیار می گردد. برای جلوگیری از وقوع موارد نام برده، دستگاه پرینتر سه بعدی نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.به عنوان مثالی از کاربرد پرینتر سه بعدی در معماری، می توان به ساخت و باز سازی نماهای رومی بسیار زیبا در ایتالیا اشاره کرد که قدمت این اماکن به 700 سال پیش باز می گردد.

پیشنهاد ویژه: برای خرید پرینتر سه بعدی، می توانید در همین لحظه با شماره پشتیبانی واحد فروش شرکت پارت آیتک تماس گرفته و بهترین پرینتر ها را با نازلترین قیمت خریداری نمایید. مشاوران و متخصصین ما شما را با دقت بسیار تا انتخاب و سفارش پرینتر سه بعدی مورد نظرتان همراهی می کنند. شماره تماس: 09034445286

استفاده از پرینتر سه بعدی در ماکت سازی

ماکت ها همیشه در بین معماران محبوبیت بسیاری داشته اند. حتی از دوران خیلی قدیمی، بیشتر کار های معماری توسط ساخت ماکت برنامه ریزی می شده است. بر اساس مقیاس گذاری بر روی ماکت، مهندسین می توانند طرح اصلی را روی بنا منتقل سازند.

ماکت ها در  گذشته با صرف وقت بسیار و موادی مانند چوب، چسب و مقوا ساخته می شد. اما با کمک کاربرد پرینتر سه بعدی در معماری، می توان همان ماکت ها را با مقیاس هایی دقیق و تنظیم شده در وقت بسیار کوتاهی تولید کرد. این ماکت ها را می توانید در حافظه ی دستگاه ذخیره نموده و هر چند بار که بخواهید ماکت قبلی را پرینت کنید.

مزایای پرینتر سه بعدی در ماکت سازی

کاربرد پرینتر سه بعدی در معماری گسترده است و قطعا مزایای بسیار زیادی خواهد داشت. در اینجا به بررسی چند نمونه از این فواید می پردازیم:

1-کاهش هزینه: با پرینتر های سه بعدی، در صرف زمان و تلاش های مستمر صرفه جویی نموده و خلاقیت بیشتری به کار ببرید.

2-مقیاس دقیق: ماکت های بسیار دقیق و منظم طراحی و تولید کنید.

3-طراحی مدرن: انواع طراحی های جدید، به روز و پیچیده را انجام داده و ماکت نهایی را در کسری از زمان تحویل بگیرید.

چه در سطح دانشجویی از این پرینتر ها استفاده کنید و چه شرکتی بزرگ را اداره نمایید، کاربرد پرینتر سه بعدی در معماری می تواند بسیار برای شما بسیار سودمند باشد.

مطالعه بیشتر: برای چگونگی استفاده از پرینت سه بعدی کلیک کنید.

طراحی معماری با پرینتر سه بعدی

اگر توانایی طراحی ماکت ها و طرح های خود را در نرم افزار های معماری، داشته باشید، قطع با چاپگر سه بعدی نیز می توانید مدل های منحصر به فردی تهیه کنید. برای این منظور شما می توانید طرح و نقشه مورد نظر را توسط یکی از این نرم افزار ها مانند AutoCAD،3dmax و غیره آماده کرده سپس طرح اولیه را به پرینتر سه بعدی انتقال دهید. دستگاه پرینتر بر اساس طرح داده شده، لایه های مدل را تشکیل می دهد.

کاربرد پرینتر سه بعدی در ماکت سازی

همان طور که پیش تر به مبحث کاربرد پرینتر سه بعدی در معماری پرداختیم، در این قسمت از مقاله با هم کاربرد آن در ماکت سازی بررسی میکنیم:

 • ماکت های تهیه شده از پرینتر سه بعدی می توانند بسیار ساده و راحت آماده شده و به عنوان اشانتیون و هدیه جهت افتتاحیه ها یا نمایشگاه های مختلف معماری استفاده شوند.
 • این ماکت ها تصویر بسیار دقیقی از نتیجه ی نهایی پروژه به ما می دهند. درواقع به طراحان و مهندسین معمار ایده های بسیار جذابی را ارائه می کنند و قابلیت تغییر سریع نیز دارند.
 • با استفاده از کاربرد پرینتر سه بعدی در معماری، می توان انواع طرح و نقشه های اختصاصی را پیاده سازی و اجرا نمود. به بیان ساده تر، طرحی که ایجاد می نمایید به احتمال 90% یونیک و منحصر به فرد خواهد بود.

مدل سازی سه بعدی دیجیتال در فرایند پرینت سه بعدی

از مدل سازی جهت طراحی اولیه در مقیاس هایی منظم استفاده می شود.از نرم افزار های کاربردی برای مدل سازی می توان به Rhino، Grasshopper و Autodesk اشاره کرد. جهت ارائه ی یک فایل مناسب و پیچیده از نظر هندسی به دستگاه پرینتر سه بعدی، معمولا ابتدا مدل سازی را انجام می دهند.

از کاربرد های پرینتر سه بعدی در معماری می توان به ساخت دقیق قطعات و ماکت ها از روی همین فایل های مهندسی شده اشاره کرد. به طور کلی نمونه سازی اولیه با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی انجام می شود و بر اساس نتیجه ی حاصل شده، مقیاس ها را مجددا بررسی می کنند. چنانچه نیاز به تغییر قسمتی از پروژه باشد، آن را روی همین نمونه ی اولیه پیاده سازی خواهند کرد و این مرحله به طور مداوم تا رسیدن به یک نتیجه ی بی نقص ادامه می یابد.

کاربردهای پرینت سه بعدی در زیرساخت های شهری

برای توضیح کاربرد پرینتر سه بعدی در معماری باید به انقلابی که این دستگاه در معماری بر پا کرده توجه کنیم. در قرن امروزی، مسئولین می توانند برای ساخت یا بازسازی یک محله و شهر، از تجهیزات پرینت سه بعدی بهره ببرند. جالب تر اینکه، تمامی مراحل این کار فقط چند ساعت زمان می برد. بنابراین پرینتر سه بعدی در بسیاری از ارگان های دولتی مربوط به معماری زیر ساخت های محلی و بافت شهری کاربرد ویژه ای دارد. برای مثال می توان به انواع پروژ های سازه پل، سد و غیره اشاره نمود.

پیوند مرتبط: برای خرید فیلامنت اصفهان کلیک نمایید.

چالش های استفاده از پرینتر سه بعدی در معماری

برای کار با دستگاه پرینتر سه بعدی در شرکت ها و ارگان های مربوط به شاخه ی معماری، با 2 چالش عمده رو به رو هستیم:

1-نکات فنی کار با دستگاه پرینتر

2-استفاده ی بهینه از مواد اولیه جهت تولید محصولات سه بعدی

برای اداره کردن این چالش ها به بهترین شکل، نیازمند آموزش صحیح و اصولی جهت کار با دستگاه و مواد اولیه هستیم. بنابراین احتمال هدر رفت متریال و یا آسیب به دستگاه چاپگر سه بعدی به صفر می رسد.

حتی برای افراد عادی نیز کار با دستگاه پرینتر سه بعدی می تواند باعث کسب درآمد های بالایی گردد. به طور مثال برای آماده سازی پروژه های دانش آموزان و دانشجویان، با داشتن یک پرینتر سه بعدی و آموزش دیدن نحوه ی کار با آن، همچنین تسلط بر یکی از نرم افزار های معماری، می توانید بهترین طرح ها را پیاده سازی کرده و کاربرد پرینتر سه بعدی در معماری را به منبع درآمد خود تبدیل کنید.

سوالات متداول:

1_ کاربرد پرینتر سه بعدی در معماری چیست؟

دستگاه پرینتر سه بعدی، تکنولوژی بسیار پیشرفته و محبوب در صنعت و معماری این روز هاست. به طور کلی با این دستگاه می توان مدل سازی و ساخت ماکت های نمونه را در کمترین وقت و با صرف کمترین هزینه انجام داد.

2_  مزایای پرینتر سه بعدی در ماکت سازی را نام ببرید:

کاربرد پرینتر سه بعدی در معماری گسترده است و قطعا مزایای بسیار زیادی دارد.کاهش هزینه، مقیاس دقیق و طراحی مدرن از انواع مزایا و تاثیرات استفاده از کاربرد پرینتر سه بعدی در معماری می باشد.

3_ مدل سازی سه بعدی چگونه انجام می گیرد؟

از مدل سازی جهت طراحی اولیه در مقیاس هایی منظم استفاده می شود.از نرم افزار های کاربردی برای مدل سازی می توان به Rhino، Grasshopper و Autodesk اشاره کرد. جهت ارائه ی یک فایل مناسب و پیچیده از نظر هندسی به دستگاه پرینتر سه بعدی، معمولا ابتدا مدل سازی را انجام می دهند.

فیلامنت چیست

فیلامنت چیست

فیلامنت چیست؟هر کسی که به نحوی با کاربرد پرینتر های سه بعدی آَشنایی داشته باشد، قطعا نام فیلامنت را نیز شنیده است. فیلامنت ها درواقع مواد اولیه برای چاپ در پرینتر های 3d به حساب می آیند. مثلا شما برای چاپ با پرینتر معمولی نیاز به جوهر کارتریج دارید. فیلامنت ها دقیقا همین کار را در پرینتر های 3 بعدی انجام می دهند. در این متن با انواع فیلامنت پرینتر سه بعدی، کاربرد و جنس فیلامنت ها آشنا خواهید شد. پس با ما همراه باشید.

فیلامنت چیست

همان طور که گفته شد فیلامنت(Filament) ماده اولیه در کار با پرینتر های سه بعدی است. فیلامنت ها درواقع رول هایی متشکل از رشته های طولانی کنار هم قرار گرفته هستند. برای توضیح این مبحث باید با توضیح تکنولوژی FDM شروع کنیم. در این سیستم، نوار های فیلامنت با افزایش دما به مرحله ی ذوب رسیده و رفته رفته آب می شوند. FDM فیلامنت آب شده را به صورت لایه لایه بر روی هم قرار داده فیکس میکند و در نهایت مرحله ی سرد و جامد شدن فیلامنت انجام می شود. در این مرحله درواقع کار به پایان رسیده و محصول نهایی تولید شده است. بسته به جنس فیلامنت به کار رفته، می توان محصولاتی با جنس های مختلف تولید کرد.

انواع فیلامنت

دو نمونه از محبوب ترین فیلامنت های موجود در بازار، نوع ABS  و PLA هستند که جنسی ترموپلاستیکی دارند و بسیار شکل پذیر می باشند. در جدول زیر، انواع فیلامنت های موجود در بازار را نام برده ایم. در ادامه نیز به توضیح برخی از پر طرفدار و پرکاربرد ترین آنها می پردازیم.

فیلامنت چیست

فیلامنت چیست

flexible PC Amphora Glow in the dark TPE
Conductive Magnetic iron HIPS metal wood
ABS PETG Carbon Fiber TPU PLA
Sandstone PVA Nylon PETT PET

مطالعه بیشتر: برای مطالعه مقایسه فیلامنت ABS و PLA کلیک کنید.

انواع فیلامنت پرینت سه بعدی

فیلامنت های سه بعدی از نظر ضخامت نیز انواع گوناگونی دارند. دو نمونه از فیلامنت های پر کاربرد و محبوب، دارای ضخامت 1.75 و 3 میلی متر می باشند. برای انتخاب ضخامت فیلامنت، باید به اندازه ی خروجی نازل دستگاه پرینتر سه بعدی توجه نمایید.

در توضیح فیلامنت چیست باید بگوییم هر کدام از انواع فیلامنت ها، دارای خواص و کاربرد مخصوص به خود هستند. مثلا فیلامنت WOOD در ساخت انواع محصولات چوبی کاربرد دارد. فیلامنت های ABS و PLA که بسیار محبوب هستند و برای تولید انواع محصولات پلاستیکی مثل ظروف یکبار مصرف، اسباب بازی های کودکان مثلا لگو، قطعات الکترونیکی و قطعات خودروسازی به کار می روند.

فیلامنت PET بسیار بی ضرر و ایمن بوده و مانند مدل PLA به شدت تجزیه پذیر و سازگار با محیط زیست است. این نوع فیلامنت، بی رنگ و شفاف بوده و برای تولید بطری های آب معدنی و ظروف بسته بندی و نگهداری در صنایع غذایی کاربرد دارد.فیلامنت نایلون (Nylon) به نام PA نیز شناخته می شود. این نوع بسیار مقاوم است و به شدت صرفه ی اقتصادی دارد.

این مدل از انواع ABS و PLA منعطف تر می باشد و در تولید ظروف، ابزار های مکانیکی و قطعات خودرو کاربرد دارد.فیلامنت PVA در اصل ماده ای پشتیبان است و تجزیه پذیری بالایی در طبیعت دارد. این نوع از فیلامنت در آب محلول می باشد و غیر سمی است اما نسبتا مدل گرانی به حساب می آید.

تاریخ انقضای فیلامنت

مانند هر محصول دیگری، فیلامنت نیز دارای تاریخ انقضاء است.اگر مدت طولانی از محصول خود استفاده نکنید، به احتمال زیاد منقضی شده و در برابر رطوبت ، واکنش می دهد. اگر مصرف خیلی بالایی از این محصول ندارید، میتوانید در ابعاد کوچک 100 و یا 500 گرمی خریداری نمایید. این کار هم به دوام فیلامنت و هم صرفه جویی در هزینه های شما کمک شایانی می کند.

پیشنهاد ویژه: برای خرید فیلامنت اصفهان با کیفیت و به روز با شماره پشتیبانی فروشگاه پارت آیتک تماس گرفته و جزئیات انتخاب محصول خود را به ما بسپارید. کارشناسان پارت آیتک شما را با دقت راهنمایی می کنند تا فیلامنت مطابق بر کسب و کار و نیاز خود را خرید نمایید. شماره تماس: 09034445286

جنس فیلامنت پرینتر سه بعدی

همان طور که قبلا خواندید، انواع فیلامنت ها از جنس های متفاوتی ساخته می شوند. به طور مثال فیلامنت های ABS و PLA هر دو از جنس ترمو پلاستیک می باشند. فیلامنت های فلزی وجود دارند که از آلیاژ های فلزات مختلف ساخته می شوند. همچنین فیلامنت PET از جنس پلیمر تولید می شود. در صنعت براساس خواص هر کدام از اجناس، از انواع آنها استفاده می شود.

فیلامنت خوب چه ویژگی دارد

یک فیلامنت با کیفیت باید از انواع خواص زیر برخوردار باشد:

 • نباید در اثر حرارت بوی نامطبوعی از خود متصاعد کند.
 • در تمامی طول رشته ی پیچیده دور رول نباید ترک، شکستگی و یا خراش داشته باشد.
 • درون رشته های آن نباید حباب های هوا وجود داشته باشد زیرا باعث خرابی محصول می شود.
 • جنس مواد اولیه به کار رفته در ساخت فیلامنت باید مرغوب و با کیفیت باشد.

کاربرد فیلامنت

فیلامنت ها در انواع جنس های تولید شده، کاربرد های گوناگونی دارند. برخی از آن ها بسیار انعطاف و شکل پذیرند اما برخی دیگر بسیار سخت و مقاوم و پایدار می باشند. دسته ای از آن ها بی رنگ و شفاف اما دیگر مدل ها مات و کدر هستند. از نظر برگشت پذیری به محیط زیست و طبیعت نیز، بسیاری از فیلامنت ها خاصیت تجزیه پذیری دارند و در طبیعت ناپدید می شوند اما مدل های دیگر را می توان بازیافت نمود و به قطعات جدیدی تبدیل کرد. اینکه از کدام فیلامنت بخواهید استفاده کنید کاملا به کسب و کار ، و نیاز تولیدی شما وابسته است.

در بخش زیر چند نمونه دیگر از انواع فیلامنت را با ویژگی های آن به شما معرفی می کنیم:

فیلامنت PET

این فیلامنت کاملا شفاف است و قابل بازیافت می باشد. در حالت ذوب و جامد شدن نهایی به شکل کریستالی تغییر ظاهر می دهد و شفافیت خود را از دست می دهد. استفاده از این مدل در صنعت مواد غذایی تایید شده و رایج است زیرا از سازمان FDA تاییدیه دارد.همچنین این فیلامنت رطوبت را جذب نمی کند و در ساخت محصولات آشپزخانه بسیار کاربردی است.

فیلامنت PETG

به طور کلی باید گفت که این محصول ترکیبی از فیلامنت های ABS و PLA است اما دوام بیشتر دارد.در طبیعت تجزیه نمی شود اما می توان آن را بازیافت نمود. در برابر ضربه و سایش بسیار مقاوم است و چسبندگی بالایی نیز دارد.

فیلامنت نایلون

این مدل بسیار منعطف و مستحکم است اما متاسفانه گاز های سمی تولید می کند هر چند که پلیمری است و قابلیت کشسانی زیادی دارد اما برای استفاده خیلی توصیه نمی شود. محصولاتی که با این نوع محصول تولید می شوند، مشکل سمی بودن را ندارند تا جایی که حتی در صنعت تولید لوازم پزشکی نیز از نایلون استفاده می شود. همچنین این نوع فیلامنت به راحتی انواع رنگ ها را می پذیرد. باید دقت داشته باشید که این مدل را در رطوبت نگهداری ننمایید زیرا جاذب رطوبت است و ممکن است خراب شود.

فیلامنت STONE

با نام SANDSTONE نیز شناخته می شود. از این ساختار بیشتر برای تولید انواع ماکت در معماری بهره برده می شود. این فیلامنت بسیار شکننده و غیر منعطف نیز می باشد.

سوالات متداول:

1- فیلامنت چیست؟

فیلامنت(Filament) ماده اولیه در کار با پرینتر های سه بعدی است. فیلامنت ها درواقع رول هایی متشکل از رشته ای طولانی کنار هم قرار  گرفته هستند. برای توضیح این مبحث باید با توضیح تکنولوژی FDM شروع کنیم. در این سیستم، نوار های فیلامنت با افزایش دما به مرحله ی ذوب رسیده و رفته رفته آب می شوند.

2- کاربرد های فیلامنت کدام است؟

هر کدام از انواع فیلامنت ها کاربرد های مختلفی دارند اما به طور کلی در صنایع تولید لوازم پزشکی، قطعات خودرو، اسباب بازی های پلاستیکی، صنایع تولید قطعات فلزی خاص، تهیه انواع ظروف یک بار مصرف و صنایع غذایی از این محصول استفاده می شود.

3- انواع فیلامنت ها را نام ببرید:

فیلامنت ها دارای انواع متنوع و بسیار گسترده ای هستند که از میان این حجم وسیع می توان به چندین مورد محبوب و پر مصرف زیر اشاره کرد:

Flexible–PC –Amphora-Glow in the dark-TPE- wood- metal- HIPS- Magnetic- iron- Conductive- PLA- TPU- Carbon- Fiber- PETG- ABS- PET- PETT- Nylon- PVA- Sandstone

مقایسه فیلامنت PLA و ABS

مقایسه فیلامنت PLA و ABS

اگر با پرینتر های سه بعدی آشنایی نسبی داشته باشید، قطعا نام فیلامنت به گوشتان خورده است. امروزه در صنعت پرینتر های سه بعدی، انواع فیلامنت ها بسیار کاربردی شده اند چون ماده ی اولیه ی تولید محصولات نهایی هستند. در این میان فیلامنت های ABS و PLA بسیار محبوب شده اند. در این مقاله به مقایسه فیلامنت PLA و ABS می پردازیم. با ما همراه باشید.

فیلامنت PLA  وABS  

بهتر است برای شروع مقاله، ابتدا توضیحی درباره ی فیلامنت بدهیم. فیلامنت درواقع از جنس ترموپلاستیک است و به شکل نوار های نازکی تولید می شود که به عنوان شالوده ی پرینتر های 3 بعدی استفاده می شود. این فیلامنت ها بیشتر به صورت بسته های رول 0.5 و 1 کیلوگرمی به فروش می رسند. به طور کلی برای ملموس شدن تعریف گفته شده، باید گفت که فیلامنت برای پرینتر سه بعدی همان کارتریج برای پرینتر عادی است و به میزانی که کیفیت فیلامنت بهتر باشد، کیفیت نتیجه ی محصول نهایی نیز بیشتر و بهتر شده و محصول جذابیت ظاهری بالاتری پیدا می کند.

فیلامنت ها از نظر ویژگی های زیر با یکدیگر تفاوت دارند:

رنگ- ساختار- میزان ضخیم بودن- دمای ذوب

این فیلامنت ها، با ساختار لایه لایه ای، محصول نهایی را تولید می کنند. ضخامت آنها معمولا در دو دسته ی 1.75 و 3 میلی متری جای می گیرد. مدل 1.75 برای استفاده در پرینتر های سه بعدی رایج تر است. میزان ضخامتی که باید استفاده شود را سایز دهانه ی نازل دستگاه تعیین می کند. برای مقایسه فیلامنت PLA و ABS باید گفت که این دو نوع فیلامنت بین کاربران از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند و بسیار کاربردی و پر فروش می باشند.

پیشنهاد ویژه: برای خرید فیلامنت اصفهان با کیفیت با قیمت مناسب با شماره پشتیبانی فروشگاه پارت آیتک تماس بگیرید. شما می توانید بهترین فیلامنت ها را از ما به صورت آنلاین خریداری نموده و درب منزل تحویل بگیرید. شماره تماس: 09034445286

مقایسه دو فیلامنت PLA و ABS در پرینت سه بعدی

به طور کلی، در مقایسه فیلامنت PLA و ABS، هر دوی آنها از جنس ترموپلاستیک می باشند.ساختار این جنس به گونه ای می باشد که وقتی تا دمای مشخصی، گرم بشود به اشکال مختلفی تغییر شکل داده و به راحتی خم می شود بدون اینکه بشکند. سپس بعد از برگشتن به دمای اولیه،  محکم شده و ثابت می شود.

برای استفاده در پرینتر ها، ابتدا این دو مدل فیلامنت را حرارت می دهند تا ذوب شود و به داخل دستگاه منتقل می کنند سپس شکل خواسته شده توسط لایه های خروجی این مواد تولید شده و پس از سرد شدن به حالتی ثابت و نهایی تبدیل می شود.

در جدولی که آورده ایم چند مقایسه فیلامنت PLA و ABS را می توانید بررسی نمایید:

خاصیت فیلامنت ABS فیلامنت PLA
کشسانی بیشتر کمتر
دمای ذوب 80-100 سانتی گراد 60 سانتی گراد
چگالی ۱.۰-۱.۴ گرم بر سانتیمتر مکعب ۱.۳ گرم بر سانتیمتر مکعب
دمای انتقال 105 درجه س سلسیوس 60 درجه ی سلسیوس
سازگار با محیط زیست نیست هست
هزینه یکسان یکسان یا کمی گران تر
فرم پذیری راحت تر سریعتر
محصولات قابل تولید لگو، وسایل الکترونیکی ظروف یک بار مصرف

جدول بالا به طور جامع و مفید به بررسی و مقایسه فیلامنت PLA و ABS پرداخته است. در ادامه ی مقاله می توانید تمامی موارد ذکر شده را با جزئیات بیشتر مطالعه فرمایید.

تفاوت فیلامنت PLA   و ABS

برای مقایسه فیلامنت PLA و ABS، باید بدانید که هر دوی این فیلامنت ها درواقع بر اساس تکنولوژی FDM هستند. یعنی ساز و کار هر دو به این صورت است که گرما می بینند، ذوب می شوند و سپس بعد از خنک شدن مجددا جامد می گردند. پر طرفدار ترین فیلامنت در بین کاربران، فیلامنت PLA(اسید پلی لاکتیک) بوده است که کار با آن بسیار ساده و هزینه ی نسبتا پایینی دارد. از طرفی، کار با فیلامنت ABS(کربنات اکریلونیتریل بوتادین استایرن)نیز متداول می باشد.تفاوت های میان ساختار این دو فیلامنت، دسته بندی کار با آنها را متفاوت می سازد اما هر دوی آنها در صنعت پینتر های سه بعدی کاربرد خاص خود را دارند.

مطالعه بیشتر: برای آشنایی با فیلامنت چیست؟ کلیک کنید.

فیلامنت ABS

از این فیلامنت بیشتر برای ساخت قطعاتی مانند لگوی بازی کودکان و قطعات الکترونیکی، همچنین ساخت قطعات خودرو استفاده می شود.در مصارفی که با عنوان صنایع قالب ریزی تزریقی شناخته می شوند، کاربرد بیشتری دارد. فیلامنت ABS خواص زیر را داراست:

1-مقاومت فیزیکی: به شدت در برابر ضربه، سایش و فشار مقاوم است.

2-انعطاف پذیری: به راحتی قابل خم شدن و شکل دادن است. این ویژگی موجب می شود که قطعات تولید شده در اثر فشار آسیب نبینند و سپس به حالت اولیه برگردند.

3-مقاومت حرارتی: برای مقایسه فیلامنت PLA و ABS ، ABS مقاومت نسبتا بالایی در برابر حرارت دارد و تا دماهای 80-100 درجه ی سانتیگراد تحمل دما را دارد.

4-تجدید پذیری: قابلیت بازیافت را دارا می باشد.

بیشتر بدانید: برای استعلام قیمت پرینتر سه بعدی اصفهان کلیک کنید.

فیلامنت PLA

در مقایسه فیلامنت PLA و ABS، متوجه شده ایم که فیلامنت PLA درواقع فیلامنتی تجزیه پذیر می باشد که با محیط زیست سازگار است. از این نوع فیلامنت در تولید انواع ظروف پلاستیکی تا قطعات ظریف پزشکی استفاده می کنند. ساختار این فیلامنت به پایه ی نشاسته ذرت و نیشکر بر می گردد.

PLA از نظر فیزیکی، الاستیسیته، سختی و استحکام معمولی دارد. این فیلامنت برای قطعات دکوراتیو و زیبا، همچنین برای پروتوتایپ و ساخت ابزار برای کاربرد های عمومی استفاده می شود.

ویژگی های فیلامنت PLA  وABS  

 • انعطاف پذیری: جهت مقایسه فیلامنت PLA و ABS، انعطاف پذیر بودن مبحثی ضروری است. چون طول عمر قطعات را همین عامل تعیین می کند. به طور کلی، فیلامنت ABS شکل پذیری بهتری دارد اما فیلامنت PLA سیع تر شکل می گیرد پس در صنعت از فیلامنت ABS برای شکل دهی نهایی قطعات خاص بیشتر استفاده می کنند. فیلامنت
 • شفافیت: فیلامنت ABS پرینتی به حالت مات تولید می نماید اما PLA تقریبا براق و نیمه شفاف است پس از شفافیت بیشتری نسبت به جنس ABS برخوردار است. محصول نهایی هر دو فیلامنت را می توان با سمباده پرداخت کرد اما در سمباده کشی PLA باید با دقت بیشتری کار کرد زیرا شکننده تر است. همچنین فیلامنت ABS را با استون می توان براق کرد.
 • تغییر شکل توسط حرارت: فیلامنت PLA خیلی سریعتر از ABS ذوب شده و تغییر شکل می دهد. ABS در دمای 100 درجه و PLA در دماس 60 درجه ساختار خود را از دست داده و مایع می شوند.
 • تجدید پذیری: فیلامنت PLA ظرف مدت 50 روز در طبیعت از بین می رود. این در حالی است که ABS تجزیه پذیر نیست اما می توان آن را بازیافت کرد پس از PLA در محصولات غذایی استفاده ی بیشتری می شود.ی

سوالات متداول:

1-برای مقایسه فیلامنت PLA و ABS چه ویژگی هایی تعیین کننده است؟

میزان کشسانی- دمای ذوب- چگالی- میزان فرم پذیری- سازگار بودن با محیط زیست- مقاومت در برابر حرارت- مقاومت در برابر ضربه و آسیب- میزان شفافیت و رنگ نهایی محصول- کاربرد های فیلامنت در صنعت

2-در ساخت لگو از کدام فیلامنت استفاده می شود؟

برای ساخت لگو، قطعات الکترونیکی و قطعات سپر خودرو ها از فیلامنت ABS استفاده می شود چون میزان کشسانی بهتر، قدرت مقاومت بالاتر در برابر دما و ضبه و همچنین خاصیت شکل پذیری بهتری دارند.

3-دو مورد از فیلامنت های محبوب در بازار را نام ببرید.

این روزها فیلامنت های بسیاری استفاده می شوند که از میان آنها دو مدل ABS وPLA  بسیار کاربردی و محبوب هستند. برای مقایسه فیلامنت PLA و ABS ه کدام کاربرد های خاص خود را دارند.

ک پلاستیک PLA و ABS چه تفاوت هایی دارند؟ PLA و ABS چه تفاوت هایی دارند؟

 ت فیلامنت PLA و ABS

پرینت سه بعدی فلزی

پرینت سه بعدی فلزی

انواع پرینت سه بعدی فلزی ، صنایع مختلفی را توسعه داده اند. در عصر جدید، می توان با استفاده از پرینتر سه بعدی، قطعات جدیدی را در قطعات دیگر اضافه نمود و محصولات بسیار پیچیده تری تولید کرد. همین ویژگی باعث شده تا در صرف انرژی، نیروی کاری و زمان تا حد زیادی صرفه جویی گردد.

با استفاده از پرینتر سه بعدی فلزی، عملا نیاز به فرایند های جوشکاری و ریخته گری به صفر می رسد. برای بسیاری از صنایع از جمله هوافضا، این تکنولوژی بسیار کاربردی می باشد زیرا در زمانی کوتاه با صرف هزینه ی ناچیز، قطعات و کانسپت های اولیه را تولید نموده و در نهایت محصول نهایی را بسیار با دقت و ظرافت تولید می نماید.

به علاوه، در تولید قطعات فلزی با پرینت سه بعدی فلزی،میزان ضایعات و هدر رفت مواد اولیه، (فیلامنت ها) به حداقل می رسد. اخیرا تولید محصولات فلزی با این دستگاه ارزان تر از قبل نیز شده است.

روش کار با دستگاه به این شکل است که شما فایل مورد نظر را با نرم افزار CAD تولید نموده و در دستگاه بارگذاری می نمایید و محصول نهایی را آماده می کنید.

محتوای پیشنهادی : فیلامنت مواد اولیه پرینتر است اگر قصد خرید فیلامنت دارید کلیک کنید.

پرینت سه بعدی فلزی چیست؟

این روزها با توجه به محبوبیت پرینتر های سه بعدی، می توان از هر ماده ای محصول مورد نظر را تولید کرد. خصوصا از مواد فلزی، می توان انواع قطعات مصرفی، جواهرات و دکوراتیو های منزل را تولید نمود.

محصولات تولید شده توسط چاپگر سه بعدی فلزی، به مراتب از محصولات تولید شده توسط روش های قدیمی، سبک تر هستند. همچنین میزان تولید زباله و ضایعات در روش قدیمی، 90% مواد اولیه بود اما در پرینت سه بعدی فلزی، این میزان به 10% کاهش پیدا می کند.

چاپ فلزی سه بعدی چگونه کار می کند؟

مراحل کار پرینتر سه بعدی فلزی به شرح زیر می باشد:

1-ابتدای کار، مخزن تولید محصول با نوعی گاز مثل آرگون که فلز را اکسید نمی کند پر شده، سپس تا رسیدن به درجه حرارت مناسب مخزن را گرم می کنند.

2-یک سطح خیلی کم ضخامت، توسط پودر فلز مورد نظر ایجاد کرده و توسط نور لیزر، اسکن می شود. لایه ی اول را به حالت مایع در می آورد و سپس لایه ی بعدی را ایجاد می نماییم. حالا شروع به سرد شدن لایه به لایه ی مواد می کند.

3-زمانی که لایه اول ایجاد شده، جامد شده و این محفظه لایه ی دیگری از پودر فلز را می گیرد و مراحل تکرار می گردد.

4-تا ساخت نهایی محصول مورد نظر همین مراحل طبق برنامه ی از پیش تعیین شده، تکرار می شود.

به طور کلی، هر کدام از لایه های زیرین، پایه ی محکمی برای لایه ی بعدی را تشکیل می دهند.

پرینت سه بعدی فلزی

پرینت سه بعدی فلزی

فرایند چاپ سه بعدی فلزی ADAM

همان طور که می دانید، انواع پرینتر های سه بعدی با تکنولوژی FDM و فیلامنت ها به عنوان جوهر سیستم پرینتر کار می کنند. در این بین فیلامنت های مختلفی وجود دارند که محصولات متنوعی از آنها می توان تولید نمود.

به طور مثال از فیلامنت های ABS  و PLA و PET می توان محصولات پلاستیک فشرده ی با کیفیتی تولید نمود.حتی در بیشتر مواقع این قطعات می توانند با محصولات فلزی از نظر استحکام و دوام رقابت کنند.

حال می خواهیم با فناوری پرینت سه بعدی فلزی آشنا شویم. نام این فناوری، ADAM می باشد. این تکنولوژی به صورت افزایشی کار می کند و به آن قالب ریزی تزریقی نیز می گویند.

پیشنهاد ویژه: برای مطالعه مقاله پرینت سه بعدی چیست کلیک کنید.

البته لازم به ذکر است در کار با پرینت سه بعدی فلزی، نیازی به هیچ قالبی نمی باشد. در اصل کارکرد این فرایند بسیار شبیه به فرایند FDM در کار با فیلامنت های ترموپلاستیکی است.

اینگونه که پرینتر سه بعدی فلزی، محصول را تا انتها به صورت لایه به لایه تولید می نماید. ماده ی اولیه ی این پرینتر، فلز عادی نمی تواند باشد بلکه یک نوع فیلامنت فلزی است که از آلیاژ خاصی استفاده می نماید.

در اصل از تلفیق پودر فلز به همراه نوعی پلاستیک، فیلامنت مخصوص این دستگاه جهت پرینت سه بعدی فلزی ایجاد می شود. سپس در کوره قرار گرفته و به محصولی یکپارچه جامد تبدیل می گردد.

با پرینتر سه بعدی فلزی می توانیم انواع اشکال پیچیده و تخصصی مهندسی و طراحی را تولید کنیم. این کار در گذشته با ماشینه ای CNC و دیگر ماشین ها و دستگاه های قدیمی ممکن نبود. در مرحله ی بعدی مزایا و معایب این دستگاه جدید را بررسی می نماییم.

مزایای پرینت سه بعدی فلزی

درباره ی فواید و خوبی های تولید محصول با روش پرینت سه بعدی فلزی پیش تر صحبت کردیم اما در این بخش به طور مفصل به توضیح مزایای آن می پردازیم.

 • تولید قطعات بسیار تخصصی و پیچیده در زمان کوتاه و به سرعت
 • تهیه محصولات با کمترین هزینه نسبت به روش های سنتی گذشته
 • ایجاد تولیدات بسیار کوچک و ظریف با برنامه های خاص مهندسی به صورت دقیق
 • عدم هدر دادن مواد اولیه و صرفه جویی در مصرف مواد و هزینه ها
 • تولید قطعات بسیار پیچیده با وزنی فوق سبک خصوصا در صنایع هوافضا که کاربرد وسیعی دارند

معایب پرینت سه بعدی فلزی

 • در بعضی از صنایع، تنها زمانی صرفه ی اقتصادی وجود دارد که محصولات در سطح عمده تولید شوند. حال اینکه برای تولید انبوه بعضی از قطعات، نیاز به بودجه ی خیلی زیادی دارند که اصلا مقرون به صرفه نیست و این مورد را می توان یکی از معایب روش پرینت سه بعدی فلزی در نظر گرفت.
 • محدودیت در رنگ و طرح محصولات تولید شده وجود دارد. چون این پرینتر ها تنها با متریال خاصی می توانند کار کنند پس به طور مثال اگر شما بخواهید محصولی ازجنس فلز خاصی بسازید ممکن است دستگاه پرینتر سه بعدی، پاسخگوی نیاز شما نباشد.
 • به دلیل تولید لایه لایه ی محصولات، شکل نهایی آن گاهی اوقات یکپارچه و مسطح نیست که البته این امر با پولیش و سمباده کاری رفع می شود اما نیاز صرف وقت و کار نیروی انسانی است.
 • قطعات مستحکم و با دوام هستند اما به دلیل محدودیت استفاده از متریال، گاهی به سختی و استحکام قطعات تولید شده بادستگاه های ماشین کاری نمی رسند.
پرینت سه بعدی فلزی

پرینت سه بعدی فلزی

کاربرد پرینت سه بعدی فلزی

از خاصیت چاپ سه بعدی فلزی در بیشتر صنایع امروزی استفاده می شود. در زیر نام چند تا از مهم ترین آنها آمده است:

 • ساخت اندام های مصنوعی بدن انسان
 • طراحی بخش داخلی ساختمان ها
 • ساخت انواع عینک های فریم فلزی
 • ساخت انواع ماکت های فلزی سینمایی
 • ساخت قطعات خودرو
 • ساخت قطعات سبک برای صنعت هوافضا

محصول پیشنهادی : برای مشاهده پرینتر سه بعدی اصفهان کلیک کنید.

سوالات متداول:

1-پرینت سه بعدی فلزی چیست؟

اخیرا تولید محصولات فلزی با دستگاه چاپ سه بعدی فلزی، ارزان تر از قبل شده است. روش کار با دستگاه به این شکل است که شما فایل مورد نظر را با نرم افزار CAD تولید نموده و در دستگاه بارگذاری می نمایید و محصول نهایی را به دست می آورید.

2-با دستگاه پرینتر سه بعدی فلزی چگونه باید کار کرد؟

کار با پرینتر سه بعدی فلزی بسیار آسان است به این صورت که باید فیلامنت مورد نظر را توسط آلیاژ خاصی از فلز تولید نمود و سپس به پرینتر برنامه ای طراحی شده داد تا با تکنولوژی تولید لایه لایه، قطعه ی فلزی مورد نظر تولید شود.

3-فناوری ADAM چیست؟

در فرایند ADAM،پرینتر محصول را تا انتها به صورت لایه به لایه تولید می نماید. ماده ی اولیه ی این پرینتر، فلز عادی نمی تواند باشد بلکه یک نوع فیلامنت فلزی است که از آلیاژ خاصی استفاده می نماید. در اصل از تلفیق پودر فلز به همراه نوعی پلاستیک، فیلامنت مخصوص این دستگاه جهت پرینت سه بعدی فلزی ایجاد می شود.

ساخت اکشن فیگور با پرینتر سه بعدی

ساخت اکشن فیگور با پرینتر سه بعدی – تولید اکشن فیگور

شمایی که در این صفحه هستید قطعا برای شما ساخت اکشن فیگور جذابیت زیادی دارد و به دنبال آن هستید اما ساخت اکشن فیگور چگونه انجام میشود؟ بهترین روش برای ساخت اکشن فیگور چیه؟ ما در این مقاله به طور کامل این موضوع را شرح میدهیم با ما همراه باشید. بیایید از ابتدا شروع کنیم ، اکشن فیگور چیست ؟ فیگور، اکشن فیگور یا فیگورین درواقع مجسمه‌ای جذاب از یک شخصیت واقعی یا خیالی که از جنس پلاستیک، چوب، پارچه و… است که طرفداران زیادی در بین کودکان و حتی بزرگسالان دارند و معمولا همین افراد و یا افرادی که به شخصیت های خاص سینمایی و کارتونی و خیالی علاقه دارند اقدام به خرید اکشن فیگورها میکنند فیگور ها میتوانند ساده ، متحرک و از نظر ظاهری ساده و حرفه ای باشند  ارزش بازار این محصولات در دنیا در حدود ۲۹.۲ بیلیون دلار در سال ۲۰۱۷ تخمین زده شده و پیشبینی شده ارزش آن تا ۲۰۳۰ به بیش از ۳۷ بیلیون دلار خواهد رسید.

ساخت اکشن فیگور با پرینتر سه بعدی

ساخت اکشن فیگور با پرینتر سه بعدی

ساخت اکشن فیگور

همانطور که گفتیم اکشن فیگور ها ممکن است یک فوتبالیست مجبوب مانند زلاتان و یا قهرمان فیلم سینمایی مانند بتمن و حتی یک ضد قهرمان مانند جوکر باشد. ابعاد آنها می تواند هر اندازه ای باشند و از قانون خاصی تبعیت نمی کنند ،و  بسته به اینکه افرادی که کلکسیون دارند چه اندازه ای جمع می کنند متفاوت هست به طور مثال بعضی اندازه 6/1 (30cm) جمع می کنند و افرادی دیگری در اندازه 12/1 (15cm).

ساخت اکشن فیگور با پرینتر سه بعدی یکی از بهترین روش های تولید آن است بهتر است بگوییم از پرینتر سه بعدی میتوان برای ساخت فیگور ساده ، پیچیده و حتی متحرک استفاده کرد این پرینتر ها میتوانند مطابق با یک طرح سه بعدی، فرایند ساخت را بدون نیاز به قالب سازی انجام دهند. نحوه ی تولید اکشن فیگور با پرینتر سه بعدی این گونه است که مجسمه به صورت لایه لایه طبق طرحی که به آن داده شده ساخته میشود در این روش میتوان با کمترین تخصص  به پیچیده ترین جزئیات دست یافت این نکته را در نظر داشته باشید که رنگ امیزی اکشن فیگور بعد از ساخت توسط یک نقاش و یا مینیاتوریست انجام میشود .
محتوای پیشنهادی : برای تست دقت پرینتر میتواند یک اسکنر سه بعدی تهیه کنید و با اسکن کار ، با طرح مقایسه کنید.

ساخت فیگور با پرینتر سه بعدی

ساخت فیگور با پرینتر سه بعدی

تفاوت فیگور و اکشن فیگور چیست ؟

ثابت بودن آن ها ، تفاوت عمده فیگور ها از اکشن فیگورست. اکشن فیگورها از قابلیت حرکت مفاصل برخوردارند از این رو کلکسیونر می تواند حالت های مختلفی به آن بدهد و دست، پاها و گردن را تکان دهد و با همان حالت دلخواه آن را در کلکسیون خود قرار دهد. اما فیگور ها حالت ثابتی دارد.

برای ساخت اکشن فیگور چه چاپگری بخریم؟

با توجه به اینکه ابعاد و ظرافت طرح شما چقدر است پرینتر های مختلفی میتوان خرید مثلا برای ساخت فیگورهایی در ابعاد بزرگ (مثلا ارتفاع بیشتر از 12 سانتیمتر) میتوان از پرینتر های FDM استفاده کرد. چرا که این چاپگرها در ابعاد بزرگ بهتر و مقرون به صرفه تر عمل می کنند. اما برای ساخت اکشن فیگور کوچک ممکن است این نوع چاپگر ها جزییات را به خوبی نشان ندهد در این شرایط میتوان از چاپگرهای رزینی استفاده کرد. در حقیقت میتوان گفت یکی از روش های درآمد زایی با پرینتر سه بعدی ، ساخت اکشن فیگور با چپاگر است.

محتوای پیشنهادی : اگر شما طرح دارید و میخواهید آن را چاپ کنید میتوانید از خدمات پرینت سه بعدی استفاده کنید.

برای پرینت سه بعدی اکشن فیگور از کجا مدل سه بعدی تهیه کنیم؟

همانطور که تا اینجای کار متوجه شدید برای تولید اکشن فیگور با پرینتر سه بعدی نیازمند طرح سه بعدی هستیم  یک مدل سه بعدی طراحی شده نرم افزاری است که در نقش یک ابجکت به کمک نرم افزارها آماده چاپ می شود. یک سری نرم افزار طراحی سه بعدی وجود دارد که شما میتوانید برای طراحی از آن ها استفاده کنید. همچنین یک سری سایت نیز وجود دارد که میتوانید مدل سه بعدی را از آن جا دانلود کنید به عنوان مثال، سایت MyMiniFactory یا Thingiverse  از جمله وب سایت‌های معروف خارجی مناسب برای دانلود مدل های سه بعدی هستند. پیشنهاد ما این است که اگر به صورت جدی و حرفه ای در حوزه ساخت اکشن فیگور فعالیت می‌کنید، بهتر است از طراحان حرفه‌ای سه بعدی کمک بگیرید چرا که با پرداخت یک هزینه ارزش کار شما به شدت افزایش می‌یابد. اگر بنا به هر دلیلی میخواهید این کار به افراد متخصص بسپارید میتوانید با ما تماس بگیرید.

بعد از ساخت اکشن فیگور چگونه آن را بفروشیم ؟

خب تا اینجای کار که قصد شما برای این کار تقریبا جدی است بگوییم اگر بعد از ساخت اکشن فیگور با پرینتر سه بعدی و یا روش های دیگه ای قصد فروششان را داشتید میتوانید راه های مختلفی را امتحان کنید ساخت شبکه ی فروش یکی از روش های فروش است که شما میتوانید با افراد مختلف ارتباط بگیرید و با توجه به بازار هدف شبکه ی خود را تشکیل دهید به طور مثال بعد از ساخت اکشن فیگور میتوانید با کلوپ ها و گیم نت ها، فروشگاه های اسباب بازی، فروشگاه های لوازم ورزشی، فروشگاه های بازی های کامپیوتری، فروشگاه های فیلم های سینمایی و… ارتباط بگیرید و محصول خود را به آن ها معرفی کنید. همچنین داشتن یک فروشگاه اینترنتی مثل سایت ، پیج ایسنتاگرام و یا کانال تلگرامی میتواند یک بستر مناسب برای فروش محصول شما باشد در این زمینه اهمیت بسته بندی نیز قابل توجه است. مشتریان بسته بندی محصول شما را به عنوان ویترینی از کار شما ارزیابی نموده و تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. با عملکرد مناسب در این زمینه میتوانید سهمی از بازار چند بیلیون دلاری این محصولات را به خود اختصاص دهید.

هزینه ی ساخت اکشن فیگور با پرینتر سه بعدی

همانطور که گفتیم شما برای تولید فیگور با چاپگر باید ابتدا چاپگر مناسب و مواد اولیه که معمولا فیلامنت هستند را تهیه کنید این یک هزینه ی ثابت است که بستگی دارد شما چه دستگاهی را انتخاب کنید بعد از آن شما باید یک طرح سه بعدی تهیه کنید که متوانید این کار را خودتان انجام دهید ، از سایت ها دانلود کنید و یا آن را به متخصصان بسپارید و هزینه ی این قسمت به شما بستگی دارد بعد از آن ساخت اکشن فیگور با پرینتر شروع میشود بعد از آن نیز برای رنگ آمیزی میتوانید به یک مینیاتوریست بسپارید. پس قیمت ساخت اکشن فیگور یک عدد ثابتی ندارد.

سخن آخر

امروزه با فراگیر شدن اکشن فیگور ها در بازار و سوق سلایق افراد به آن ها ساخت اکشن فیگور میتواند برای شما درآمد خوبی داشته باشد فقط کافی است بازار هدف را بررسی کنید ، هزینه ها و بودجه را بیابید و بعد از آن اقدام به تولید فیگور کنید ، همانطور که در بالا گفیتم بهترین روش ساخت اکشن فیگور ، استفاده از پرینتر سه بعدی است پس فرصت طلایی را از دست ندهید.

پروتز اعضای بدن حیوانات با پرینت سه بعدی

پروتز پرینت سه بعدی حیوانات 3D Pets

پروتز اعضای حیوانات

به طور کلی نیمی از قطع عضو در سگ ها به خاطر درمان سرطان و یا در اثر تصاوف است و تلاش های زیادی برای پروتز حیوانات انجام شده است. سگ ها 60 % وزن بدن خود را تنها روی دست خود تحمل می کنند،پس توازن بین دست و پای آن ها مهم است اگر سگی یک دست دارد ممکن است به بیماری جدی تری مبتلا شود همانطور که میدانید چاپ سه بعدی توانسته به انسان ها در زمینه ی پزشکی کمک شایانی کند پس از آن میتوان برای کمک به حیوانات نیز استفاده کرد. برای خدمت رسانی به حیوانات به پرینت سه بعدی FDM و اسکن سه بعدی برای ترسیم و شکل دقیق هر حیوان استفاده کرده اند. بر خلاف دستگاه های بزرگ پزشکی میتوان از این تکنولوژی استفاده کرد. یکی از شرکت های پیشتاز در این زمینه شرکت 3dpets است که میتواند برای پروتز اعضای حیوانات فعالیت دارد.

کاربرد پرینتر سه بعدی برای پرینت اعضای بدن حیوانات

شاید پروتز اعضای بدن حیوانات اولین چیزی نباشد که هنگام خرید پرینتر سه بعدی به ذهنتان میرسد باشد آقای سایمون شوچ و دومینیک هوگن پروژه ای تحت عنوان” Pawsthesis” در نظر داشتند که بسیار هیجان انگیز است آن ها در دانشگاه آکسبورگ در رشته مهندسی صنایع تحصیل کرده اند و در حال حاضر تحصیل خود را در مقطع ارشد متوقف کردند تا با تمرکز بیشتری روی پروزه ی خود تمرکز کنند هدف این پروژه این است که با استفاده از فناوری پرینتر سه بعدی برای حیوانات و سگ های که ساق پایشان آسیب دیده اقداماتی انجام دهند. این دو بودجه ی ابتدایی را از وزارت امور اقتصادی و انرژی فدرال دریافت کردند و تمام وقت روی پروژه ی خود تمرکز میکنند.

دلیل استفاده از پرینتر برای پروتز اعضای بدن حیوانات

طبق نظر آن ها این پروتز باید با بدن هر سگ سازگار باشد به همین دلیل استفاده از پرینتر گزینه ی مناسبی برای این کار است زیرا امکان شخصی سازی در آن وجود دارد برای اینکار بباد یک سری بررسی ها انجام شود ایده این است که مشتریان بتوانند با استفاده از اسکنر سه بعدی یک برداشت از بخش مورد نظر را برای ما ارسال کنند. سپس ما مدل دیجیتال را ایجاد و با پرینتر چاپ میکنیم از مزیت های این روش میتوان کیفیت بالا، زمان کوتاه تولید و قابلیت تکرار مجدد تمام اجزا اشاره کرد.

پروتز دست سگ با پرینت سه بعدی

پروتز دست سگ با پرینت سه بعدی- پروتز اعضای بدن حیوانات

استفاده از فناوری پرینتر سه بعدی FDM

طبق گفته ی سایمون و دومینیک آن ها از تکنولوژی FDM استفاده می کنند آن ها با استفاده از Ultimaker S5 و با استفاده از  اکسترودر دوقلوی آن، میتوانند دو ماده را در مرحله پردازش کنند. همچنین می توان با چندین متریال مختلف کار کرد و  کارهای بزرگ را پرینت گرفت این پرینتر سه بعدی با نرم افزار اسلایسر کیورا خوب کار می کند اما ، سایر فرآیندهای تولید مواد افزودنی برای ساخت پروتز اعضای بدن حیوانات در حال حاضر در حال آزمایش هستند”.

چشم انداز برای آینده

سایمون و دومینیک میگویند هدف ما تاسیس یک شرکت پایدار است که بتوانیم سگ هایی که دچار نقص عضو هستند را با پروتز اعضای بدن درمان کنیم. ما فرصت خوبی در این فناوری میبینیم و فکر میکنیم استفاده ی بیشتری از این فناوری خواهد شد. ما عقیده داریم سلامتی حیوان همیشه برای ما حرف اول را می زند”.

محصول پیشنهادی : برای مشاهده ماژول لیزر 80 وات کلیک کنید.

پرینت سه بعدی منقار پرنده توکان

اولین توکانی که موفق شد تا منقار چاپ شده داشته باشد گرسیا است. این توکان در کشور کاستاریکا مورد حمله نوجوانان قرار گرفت و متأسفانه نیمی از نوک منقارش را از دست داد. و همانطور که میدانید در پرندگان مهم ترین اعضای آن ها منقارشان است چرا که نه تنها برای غذا خوردن بلکه برای تنظیم دمای بدنشان از آن استفاده میکنند. به خاطر آسیبی که به این توکان وارد شد اکثرا افراد بر این باور بودند که زنده نمی ماند با این حال ، تعدادی محیط بان ها به دنبال راه هایی برای گرفتن منقار جدید از یک شرکت چاپ سه بعدی در ایالات متحده بودند. و یک اتفاق خوب این است که یک منقار با متریال نایلون پرینت شد و این کار یک فعالیت موفقیت آمیز بود و حتی از این توکان به عنوان نمادی علیه حیوان آزاری در کاستاریکا تبدیل شده است. یکی از مواد اولیه ی پرینتر ها ، فیلامنت است که میتوانید با قیمت مناسب در طرح ها و رنگ های متفاوت خرید کنید.

چاپ سه بعدی منقار توکان، پروتز اعضای بدن حیوانات

چاپ سه بعدی منقار توکان، پروتز اعضای بدن حیوانات

ساخت ویلچر سفارشی برای خوکچه هندی آلاسکا

خوکچه هندی یکی از پاهای خود را به علت عفونت رحم بعد از زایمان از دست داد  صاحب این خوکچه توانست با کمک یک تکنسین و با استفاده از چاپگر سه بعدی یک ویلچر برای خوکچه ی خود بسازد. این در حالی است که دامپزشکان فقط قادر به ساخت ویلچر برای حیوانات بزرگ تر بودند اما این خوکچه آلاسکا تواسنست با یک ویلچر پرینت شده تحرک خود را بدست آورد. البته شما میتوانید درآمدزایی با پرینترهای سه بعدی را داشته باشید.

ساخت ویلچر سفارشی برای خوکچه هندیش

ساخت ویلچر سفارشی برای خوکچه هندیش

ساخت کلاه ایمنی برای بز

یک بز بعد از تولدش یک حفره بزرگ در جمجه اش داشت که بافت مغزش در معرض دید قرار داده است زندگی او شدیدا در معرض تهدید بود. بنابراین با ایده پردازی محیط بانان و دوست داران حیوانات با پرینت سه بعدی یک کلاه محافظ برای سر بز زندگی آن را نجات دادند و حالا این بز می تواند به لطف کلاه ایمنی از جنس ترموپلاستیک TPU که توسط گروه Dive Design ساخته شده است، مغز خود را محافظت کند. البته  Bo هنوز در حال رشد است و هر چند هفته یک بار باید یک کلاه جدید برای آن بسازند DiveDesign از اسکن سه بعدی استفاده کرد و تابستان امسال برای Bo یک کلاه ایمنی جدید فرستاد!

پروتز اعضای بدن حیوانات

پروتز اعضای بدن حیوانات

اردک والدلز و پرینت سه بعدی پروتز

اردک وادلز که با پای تغییر شکل یافته متولد شده بود ، به اندازه کافی خوش شانس بود که با دریک کامپانا ، متخصص پروتز حیوانات روبرو شود. به منظور کمک به وادلز ، این متخصص یک پای مصنوعی برای اردک چاپ سه بعدی کرد. برای دستیابی به این هدف ، ابتدا یک قالب از پنجه ساخت ایجاد شد، سپس قالب را اسکن و مدلسازی کرد و در نهایت پرینت سه بعدی شد. اردک در ابتدا برای سازگاری با آن مشکل داشت ، اما اکنون کاملاً راحت راه می رود و در هنگام نیاز از تکیه بر آن دریغ نمی کند!