اخبار و مقالات

تعمیرات پرینتر سه بعدی

تعمیر پرینتر سه بعدی با روش های آسان
بهترین پیشنهاد ما برای شما 😍 خرید کنید 👇

پرینتر سه بعدی Creality Ender 3 Max Neo کریلیتی / Creality Ender-3 Max Neo 3D printer

28,340,000 تومان28,340,000 تومانمشاوره تخصصی رایگان : 09034445286 📞

تعمیرات پرینتر سه بعدی

به میزانی که خرید پرینتر سه بعدی زیاد شده ، به طبع نیاز به تعمیرات پرینتر سه بعدی هم احساس میشود. همانطور که میدانید با چاپگر سه بعدی می‌توانید اشیاء سه بعدی را بسازید. در این نوع پرینتر، مواد مانند پلاستیک، فلز، چوب و غیره به صورت لایه‌لایه بر روی هم قرار داده می‌شوند تا یک شی سه بعدی شکل بگیرد که این دستگاه در صنایع خودروسازی، هوافضا، پزشکی، معماری، جواهرسازی و … استفاده میشود و این دستگاه‌ها به دلیل قابلیت سفارشی‌سازی بالا، تولید قطعات پیچیده و کاهش هزینه‌های تولید، جایگاه ویژه‌ای در صنایع مختلف پیدا کرده‌اند.

از آنجایی که هر وسیله ای ممکن است با مشکلاتی روبرو شود که نیاز به تعمیر آن وسیله باشد این وسلیه نیز از این قاعده مستثنی نیست در این مقاله به برخی از مشکلات و تعمیر پرینتر سه بعدی میپردازیم.اولین راه حل برای تعمیر پرینتر سه بعدی که باید آن را بررسی کنید این است که بعضی از پرینترها، حلقه فیلامنت را نشان می­ دهند و شما می توانید وقتی فیلامنت تمام شد، آن را مشاهده کنید. اما بعضی از این دستگاه ها این حلقه را پنهان کرده­ اند، بنابراین زمانی که فیلامنت از اکسترودر خارج نمی شود، ممکن است فکر کنید که پرینتر خراب است. پس در بروز چنین مشکلی حلقه دستگاه را بررسی کنید تا اگر فیلامنت تمام شده بود مورد جدیدی را بارگذاری کنید. این مشکلی است که نیاز به تعمیرات خاصی ندارد و به آسانی حل می شود. پس شاید در اصل اصلا مشکلی وجود نداشته باشد!!! قبل از بررسی راه حل های تعمیرات پرینتر سه بعدی ، ابتدا عواملی که باعث خراب شدن پرینتر سه بعدی میشوند را بررسی میکنیم :

پس از چه مدت پرینتر سه بعدی به سرویس و تعمیر نیاز پیدا میکند؟

با توجه به محیط مورد استفاده و نحوه کاربری با پرینتر زمان سرویس پرینتر متفاوت می باشد. عدم انجام عملیات نظافت و گردگیری دستگاه به صورت مرتب و عدم روغنکاری های مربوطه سبب می گردد به مرور زمان قطعات متحرک دستگاه از بین رفته و نیاز به تعمیر پیدا نمایند.

بهترین پیشنهاد ما برای شما 😍 خرید کنید 👇

پرینتر سه بعدی Creality Ender 3 v2 Neo کریلیتی / Creality Ender-3 v2 Neo 3D printer

21,789,100 تومان21,789,100 تومانمشاوره تخصصی رایگان : 09034445286 📞

7 عامل خراب شدن پرینتر سه بعدی

1- ناهماهنگی قطعات : هر پرینتر سه بعدی از تعداد زیادی قطعات تشکیل شده است. اگر قطعات پرینتر شما ناهماهنگ باشند، ممکن است که پرینتر خراب شود. قطعات پرینتر سه بعدی از زمان به کار گیری، ممکن است خراب شوند. در این صورت باید آن‌ها را تعویض کنید. قطعاتی مانند نوار انتقال، دوشاخه، هد پرینت، و غیره.

2- استفاده از مواد نامناسب: استفاده از مواد نامناسب یا کیفیت پایین، می‌تواند باعث خراب شدن پرینتر سه بعدی شود.

3- عدم تمیزکاری: پرینتر سه بعدی نیاز به تمیزکاری دارد تا به درستی کار کند. گرد و غبار و برخی مواد ممکن است به پرینتر آسیب برسانند. برای این منظور می‌توانید از پاک کننده‌های خاصی استفاده کنید.

4- نیروی خارجی: ضربه‌ها، ارتعاشات و نیروهای خارجی دیگر می‌تواند باعث خرابی پرینتر سه بعدی شود.

5- خطاهای نرم‌افزاری: خطاهای نرم‌افزاری می‌تواند باعث خرابی پرینتر سه بعدی شود. برخی از خطاهای نرم‌افزاری شامل مشکلات در رابط کاربری، برخورد با نرم‌افزارهای درگیر و غیره هستند. برنامه‌های پرینتر سه بعدی معمولاً به‌روزرسانی هایی دارند که می‌تواند مشکلاتی را که در نسخه قبلی وجود دارند، حل کنند. بنابراین، باید برنامه نرم‌افزاری پرینتر خود را به‌روزرسانی کنید.

6- عدم تنظیم درجه حرارت: در صورتی که درجه حرارت پرینتر سه بعدی بیش از حد بالا یا پایین باشد، ممکن است باعث خرابی پرینتر شود. اگر دمای پرینتر بیش از حد بالاست، قطعات حرارتی آن ممکن است خراب شوند. همچنین، اگر دمای پایینی است، کیفیت چاپ تحت تاثیر آن قرار می‌گیرد.

7- استفاده نادرست : برای بهترین استفاده از وسایل بهتر است نحوه ی کار با آن ها را یاد بگیریم،همچنین شما می‌توانید از آموزش‌های آنلاین استفاده کنید. در این آموزش‌ها، شما می‌توانید نحوه استفاده از پرینتر خود، مشکلات رایج و راه‌حل‌های آن‌ها را یاد بگیرید.

محتوای پیشنهادی : جهت مشاهده خدمات پرینت سه بعدی کلیک کنید.

بهترین پیشنهاد ما برای شما 😍 خرید کنید 👇

پرینتر سه بعدی Ender 3 Neo کریلیتی / Creality Ender-3 Neo 3D printer

19,805,300 تومان19,805,300 تومانمشاوره تخصصی رایگان : 09034445286 📞

رایج ترین مشکلات و تعمیر پرینتر سه بعدی

روند کلی کار بدین صورت است که پرینتر ابتدا پلاستیک را ذوب می‌کند و بعد مواد مذاب را به صورت رسته ای از نازل خارج میکند و بکنار هم قرار میدهد نازل نیز به صورت افقی حرکت می کند و هر بار یک لایه بسیار نازک از قطعات را چاپ می کند. بعد از این مرحله، پرینتر یک زمان کوتاه را برای خنک شدن لایه میگذارد و بعد لایه ی بعدی را چاپ میکند اما این وسیله هم مانندذ خیلی از وسایل اطرافمان ممکن است دچار خرابی شوند مشکلاتی که به ان اشاره میکنیم از رایج ترین مشکلات پرینتر سه بعدی است مانند عدم چسبیدن ماده به صفحه ساخت، سریع چاپ شدن لایه اول، خروج مواد بیش از حد استاندارد، پیچیدن لایه ‌ها در هم، تکه شدن فیلامنت و فاصله داشتن در زمان پرینتر پرینت.

نچسبیدن ماده به صفحه ساخت

اغلب کاربران پرینتر لیزری، با مشکل نچسبیدن ماده ذوب شده روی صفحه ساخت مواجه می‌شوند. “خشت اول گر نهد معمار کج، تا ثریا میرود دیوار کج ” بله این ضرب المثل در کار پرینتر صادق است ، اما چجوری ؟! در فرایند پرینت، اینکه اولین لایه چاپ، به درستی روی صفحه ساخت چگونه قرار بگیرد، چرا که بقیه ی لایه ها بر اساس آن ساخته میشوند. تراز کردن ساخت با چند پیچ مهره که صفحه دارد میتواند به رفع این مشکل کمک کند. اگر این تراز نبودن اجرا نشود قسمتی از صفحه، بیش از حد به نازل نزدیک می شود و مواد زودتر به این سطح می ‌رسند. اما در قسمتی دیگر، مواد در فضا معلق می مانند.

تراز کردن صفحه ساخت پرینتر سه بعدی

تراز کردن صفحه ساخت پرینتر سه بعدی

سریع چاپ شدن لایه اول

اگر لایه ی اول سریع چاپ شود و فرصت برای خشک شدن و فرصت برای ثابت شدن روی صفحه ی ساخت را بدست نمی آورد . به همین خاطر پیشنهاد متخصصان این است که لایه ی اول با سرعتی آهسته انجام شود تا زمان کافی برای خشک شدن و قرار گرفتن روی صفحه ساخت را داشته باشد. ولی اگر قطعه ی مد نظر به میزانی کوچک است که نمیتواند روی صفحه قرار بگیرد نگران نباشید برای این کار می توانید از برنامه Simplify3D مراجعه کنید و  وارد آن شوید و به بخش Additions بروید. سپس گزینه Use Skirt یا Brim را فعال کنید.

سریع چاپ شدن لایه اول در پرینتر سه بعدی

سریع چاپ شدن لایه اول در پرینتر سه بعدی

خروج مواد بیش از حد استاندارد از نازل

نرم افزارها با پرینتر مقدار پلاستیک ذوب شده را کنترل میکنند ولی در بسیاری از پرینترها برنامه ای برای میزان فیلامنت خروجی وجود ندارد و ممکن است بیش از حد و یا کمتر از نازل خارج شود پس تنظیم نشدن کامل پرینتر سه بعدی میتواند منجر به خرابی و بد شکل شدن قطعه شود. برای رفع مشکل خروج فیلامنت زیاد از نازل باید نرم افزار پرینتر سه بعدی را باز کنید و روی edit process settings کلیک کنید. سپس به تب extruder بروید و مقدار the extrusion multiplier را کم کنید تا این مشکل رفع شود.

پیچش لایه ‌ها در هنگام پرینت

این مشکل بیشتر ر زمانی که قطعات پرینت شده، به هم پیچیده هستند یا خمیدگی دارند، پیش می آید که این مشکل ناشی از گرم شدن بیش از حد پلاستیک است چرا که اگر در دمای بالا پلاستیک ذوب شود و بد شکل میشود برای این کار برای حل این مشکل و تعمیر پرینتر سه بعدی، از فن پرینتر استفاده کنند یا درجه ذوب مواد را کاهش دهند.

پیچش لایه ‌ها در هم در قطعات دارای منحنی

پیچش لایه ‌ها در هم در قطعات دارای منحنی – تعمیر پرینتر سه بعدی

بهترین پیشنهاد ما برای شما 😍 خرید کنید 👇

پرینتر سه بعدی Ender-3 S1 pro کریلیتی / Creality Ender-3 S1 Pro 3D printer

30,792,500 تومان30,792,500 تومانمشاوره تخصصی رایگان : 09034445286 📞

قطعه قطعه شدن فیلامنت

در یک سری از انواع پرینترها ، چرخ دنده وجود دارد که برای حرکت دادن فیلامنت استفاده میشود این چرخ دنده‌ها دندانه‌های تیزی دارند و که میتواند فیلامنت را به عقب و جلو بکشد اگر فیلامنت بر حسب اتفاق بین چرخ دنده ها گیر کند و قادر به حرکت نباشد قسمتی از آن به وسیله ی چرخ دنده کنده میشود! این میشود که ممکن است شما مقداری تراشه پلاستیکی روی زمین مشاهده می کنید. برای تعمیر پرینتر سه بعدی، و یا بهتر بگوییم برای رفع مشکل قطعه قطعه شدن فیلامنت رد پرینتر سه بعدی باید دمای ذوب کننده را کمی افزایش دهید تا پلاستیک داغ شود و بهتر حرکت کند. اگر هنوز مشکل قطعه قطعه شدن فیلامنت رفع نشد باید سرعت چاپ را کاهش دهید. با انجام این کار، موتور ذوب کننده یا اکسترودر، نیازی به چرخش و کار سریع ندارد. بنابراین، فیلامنت در یک دوره طولانی ذوب می شود.

قطعه قطعه شدن فیلامنت در پرینتر سه بعدی

قطعه قطعه شدن فیلامنت در پرینتر سه بعدی-تعمیر پرینتر سه بعدی

وجود شکاف و فاصله در پرینت

زمانی که محصول را پرینت میکنیم لایه های روی لایه ی زیرین قرار میگیرد میزان پلاستیک استفاده شده برای چاپ بسیار مهم است. اگر پلاستیک کافی نبود بین لایه ها شکاف ایجاد میشود یک لایه نازک، نمی تواند از لایه ‌های سنگین بالایی پشتیبانی کند. برای تعمیر پرینتر سه بعدی برقراری تعادل بین لایه ها، باید وارد بخش edit process settings شوید و به منوی layer بروید. سپس مقدار solid layers را افزایش دهید.

وجود شکاف و فاصله در پرینت

وجود شکاف و فاصله در پرینت- تعمیر پرینتر سه بعدی

سخن آخر

در بالا به عواملی که باعث خراب شدن پرینتر میشوند و رایج ترین مشکلات پرینتر را بررسی کردیم ، همچنین نحوه ی تعمیر پرینتر سه بعدی را نیز بررسی کردیم . مجموعه پارت آیتک ارائه دهنده انواع پرینتر سه بعدی ، اسکنر سه بعدی ، فیلامنت با برند های مختلف و… میباشد که میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید..

  • 09034445286
  • اصفهان شهرک صنعتی امیر کبیر ، خیابان کار و کارگر ، ساختمان بلوک 10 ، پلاک 19

 

5/5 - (1 امتیاز)
بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.