اخبار و مقالات, تازه های دنیای سه بعدی, دسته‌بندی نشده

هیت بد پرینتر سه بعدی چیست؟ و چه کاربردی دارد ؟

هیت بد چیست و چه کاربردی دارد ؟
بهترین پیشنهاد ما برای شما 😍 خرید کنید 👇

پرینتر سه بعدی Creality Ender 3 Max Neo کریلیتی / Creality Ender-3 Max Neo 3D printer

28,340,000 تومان28,340,000 تومانمشاوره تخصصی رایگان : 09034445286 📞

هیت بد پرینتر چیست؟

در جواب سوال هیت بد پرینتر چیست ؟ برای معرفی هیت بد Heat Bed به زبان ساده باید بگوییم هیت بد پرینتر سه بعدی صفحه‌ای با ضخامت کم است که در پرینتر به عنوان محل استقرار محصول نهایی است هیت بد ها باعث چسبیدن لایه ی اول چاپ به صفحه میشود و از حرکت فیلامنت جلوگیری میکند

به بیانی دیگر هیت بد به معنای صفحه ی گرمی است که در چاپ چند وجهی استفاده میشود. امروزه ما مرتبا شاهد پیشرفت چاپ سه بعدی هستیم از این پرینترها در صنایع مختلفی استفاده میشود برای شکل گیری کیفیت بی نقص و تمیز خروجی یک پرینتر چند وجهی، وضعیت ساختاری هیت بد اهمیت زیادی دارد. در نتیجه حذف این قطعه از پرینتر سه بعدی به طور کامل نحوه ی استفاده از چاپگر را از بین می برد. در زیر به انواع هیت بد اشاره میکنیم :

هیت بد

هیت بد

بهترین پیشنهاد ما برای شما 😍 خرید کنید 👇

پرینتر سه بعدی Creality Ender 3 v2 Neo کریلیتی / Creality Ender-3 v2 Neo 3D printer

21,789,100 تومان21,789,100 تومانمشاوره تخصصی رایگان : 09034445286 📞

انواع هیت بد

 • هیت بد آلومینیومی

در بالا به سوال هیت بد پرینتر چیست پاسخ دادیم و حال به انواع هیت بد پرینتر چیست ؟ جنس این محصول آلومینیوم بوده و هسته ی آن با ضخامت 3.2 میلی‌متر موجود است هیت بد پرینتر سه بعدی دارای دو ولتاژ 12 و 24 بوده لازم به ذکر است هنگام استفاده از ولتاژ 24 از سیم ضخیم تر استفاده کنید و برای خدمات پرینت سه بعدی نیاز نیست روی هیت بد از شیشه استفاده شود. این هیت بدها طول عمر بالاتری دارند و ضخامت این نوع هیت بد ها معمولا 3 میلی متر می باشد.

 • هیت بد آلومینویمی

  هیت بد آلومینومی

  هیت بد سیلیکونی(فلکسیبل)

یکی از انواع گرم کن های مورد استفاده در صنایع مختلف ، گرم کن سیلیکونی از جنس سیلیکون نسوز است. به دلیل جنس انعطاف پذیری که دارد میتوان برای گرم کردندستگاه‌های مختلف مانند پرینتر سه بعدی استفاده کرد. ولتاژ این نوع گرمکن ها با صفحه ی سیلیکونی 12 است که میتواند تا دمای 130 درجه افزایش یابد شکل آن مربع و اندازه آن ۳۵۰ میلیمتر در ۳۵۰ میلیمتر است.

هیت بد (ميز گرم) سيليکونی

هیت بد (ميز گرم) سيليکونی

تفاوت هیت بد های سیلیکونی با هیت بدهای PCB در چیست؟

هیت بدهای سیلیکونی دارای توان بالاتری نسبت به هیت بد های PCB می باشند و در نتیجه مدت زمان کمتری برای گرم کردن صفحه نیاز دارند.

بهترین پیشنهاد ما برای شما 😍 خرید کنید 👇

پرینتر سه بعدی Ender 3 Neo کریلیتی / Creality Ender-3 Neo 3D printer

19,805,300 تومان19,805,300 تومانمشاوره تخصصی رایگان : 09034445286 📞

بهترین هیت بد پرینتر چیست ؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که بهترین هیت بد کدام است باید بگوییم بهترین هیت بدها PCB هستند، که به ۲ رنگ قرمز رنگ و سیاه رنگ در بازار موجود است.

بهترین نوع هیت بد کدام است ؟

بهترین نوع هیت بد کدام است ؟

کاربرد هیت بد در پرینتر سه بعدی

بعد از دریافت پاسخ هیت بد پرینتر چیست ؟ به سراغ کاربرد هیت بد میرویم یکی از کاربردی ترین تکنولوژی‌ها برای ساخت قطعات صنعتی و مدل سازی، پرینتر سه بعدی است که رایج ترین آن ها پرینترهای سه بعدی FDM است. تولید قطعات در صنعت چاپ رو به افزایش است که لایه ها روی هم قرار میگیرد و در نهایت قطعه ی مد نظر ساخته میشود و این لایه ها روی هیت بد قرار میگیرند. نحوه ی کار به زبان ساده بدین صورت است که با افزایش دما مواد اولیه به حالت مایع یا خمیری تبدیل شده و به صورت لایه ای روی هم قرار میگیرد.

دو وظیفه ی مهم هیت بد :

 • افزایش انرژی کفه دستگاه، که باعث چسبندگی در لایه های بالایی میشود و استحکام بیشتری به کار میدهد.
 • با گرم شدن قسمت پایین چاپ که محل اتصال قطعه به کفه دستگاه است از تاب برداشتن قطعه که در اثر انقباض بوجود می آید جلوگیری میشود.
 • هیت بدها از خنک شدن سریع قطعه جلوگیری میکند و باعث میشود قطعه به طور یکنواخت و ممتعادل خنک شود.

هیت بدها یکی از عنصرهای مهم برای عمل چاپ است اما همه ی چاپگرها این المان را ندارند ولی چاپگرهایی که این المان را دارند همیشه باید روی دمای خاصی تنظیم شوند. بهترین دامنه دمایی بین 55 درجه‌ی سانتیگراد و 70 درجه‌ی سانتیگراد می‌باشد.

میز گرم یعنی چه؟

وقتی مواد داخل نازل ذوب میشود و روی سطح ریخته میشود آن سطح (میز) هم باید دمایی داشته باشد. این آپشن برای ساخت قطعات نرم واجب هست و دستگاه حتما باید میزگرم داشته باشد که اگر دستگاه شما میز گرم نداشته باشد نمی‌توانید از مواد نرم استفاده کنید.

دمای مورد نظر برای متریال مختلف پرینتر سه بعدی

بیشتر فیلامنت ها که اکثرا پلیمرهای مورد استفاده گرما نرم است، از رایج ترین آن ها در بازار میتوان به ABS و pla اشاره کرد که دمای ذوب بالایی دارد که هر کدام از آن ها دارای درصد خاصی درصد انبساط و انقباض است که با گرم و سرد شدن بروز پیدا میکند. در پروسه پرینت دمای متریال در نوک نازل یا محل تزریق تا ۲۱۰ درجه سانتی گراد بالا میرود و بعد از کار روی میز دمای آن پایین می آید و به خاطر اینکه دمای میز کار و نوک نازل زیاد است این اختلاف دما بیشتر به چشم میخورد که باعث تاب برداشتن ، نچسبیدن لایه اول به میز و … میباشد.

برای حل این گونه مشکلات راه حل هایی وجود دارد که یکی از آن ها استفاده از چسب کپتون به رنگ های سبز و آبی است همچنین میتوان با استفاده از سبرنگ و چسب های مالشی یا ماتیکی برای چسبیدن متریال به میز کار استفاده کرد. اما این ها راه حل های خوبی برای همه متریال ها نیستند چرا که در متریال هایی که خواص انبساط و انقباض بالایی دارند همچون ABS و تفلون کاربرد ندارد به همین خاطر بهترین راه حل برای این مشکلات استفاده از صفحه داغ یا هیت بد است.

PLA

زمانی که از فیلامنت PLA استفاده می کنید، به گرمای بیش از حد در بستر ،به خاطر کیفیت چسب طبیعی مواد نیاز نخواهید داشت. اما چاپ‌های بزرگ‌تر می‌توانند باعث ایجاد مشکل شوند، چرا که اگر روی میز گرم‌شده چاپ نشوند، رشته ها به خوبی بهم نمیچسبد و بهترین دما برای فیلامنت PLA میتواند بین 50 تا 60 درجه سانتیگراد باشد.

ABS

به دلیل حساسیت فیلامنت ABS نسبت به بستر و دمای محیط، باید یک سری شرایط را مد نظر داشته باشید ABS تمایل به تاب برداشتن دارد و با نسیم یا تغییرات دمایی نتیجه خوبی ندارد، پس پیشنهاد ما استفاده از میز گم برای چاپ است. با این حال، در بیشتر مواقع، استفاده از دمایی در حدود 105 تا 115 درجه سانتیگراد برای فیلامنت ABS عالی عمل می کند. می تواند بسته به دمای محیط متفاوت باشد.

یک ایده کاربردی

استفاده از محفظه ای به اسم اتاقک پرینت میتواند شما را از ثابت بودن دمای هوای اطراف چاپگر مطمئن کند و اینگونه دمای خارج اتاق تاثیری روی چاپ ها نمی گذارد.

بهترین پیشنهاد ما برای شما 😍 خرید کنید 👇

پرینتر سه بعدی Ender-3 S1 pro کریلیتی / Creality Ender-3 S1 Pro 3D printer

30,792,500 تومان30,792,500 تومانمشاوره تخصصی رایگان : 09034445286 📞

نکات مهم برای میزگرم

 • وجود یک میز شیشه ای با مواد چسبنده مثل چسب یا اسپری مو داشتن می تواند مواد اکسترود شده را به سطح بچسباند.
 • میز شیش ای عایق خوبی نیستند پس برای رسیدن به دمای تنظیم شد به گرمای بیشتری نیاز است اما برای پاک کردن چاپ‌ها پس از اتمام کار عالی هستند.
 • انواع مختلفی از میزهای گرمایشی وجود دارد، برخی از آنها در کیت ها عرضه می شوند، ساخته شده از مواد مختلف هستند اما همه آنها یک هدف را انجام می دهند.
 • نکته ی مهم برای میز گرم این است که میز خود را باید در چه دمایی تنظیم کنید و دمای میز شما ممکن است همیشه یکسان نباشد. این بستگی به ساختار، مونتاژ، کیفیت هیتر و سنسورهای دما دارد بنابراین می تواند متفاوت باشد.
 • میز های گرم شده نیاز به برق زیادی دارند، پس کارکردن دائمی آن میتواند پرهزینه باشد مطمئن شوید که تخت ها درست نصب شده اند، زیرا نصب نادرست می تواند منجر به سوختن سیم ها و اتصال دهنده ها شود.

خرید هیت بد

 نکته ی مهم در کار با پرینتر 3بعدی این است که زمانی ک ماده پلاستیکی مذاب شده خشک میشود قطعه به صفحه ی زیرین میچسبد و زمانی که میخواهیم قطع را برداریم ممکن است به آن آسیب برسد. برای حل این مشکل از صفحه های گرم برای مذاب ماندن فصل مشترک بستر و قطعه ی پلاستیکی استفاده میشود. پس میتوانید با خرید هیت بد این مشکل را رفع نمایید. شما میتوانید خرید هیت بد را از مجموعه پارت آیتک انجام دهید.

قیمت هیت بد پرینتر سه بعدی

قیمت هیت بدا میتواند به صخامت آن ها بستگی داشته باشد مثلا در شرایط یکسان هیت بد نازک تر قیمت پایین تری نسبت به نوع ضخیم تری است پس برای قیمت هیت بد ابتدا باید ضخامت آن را بررسی کنید.

سوالات متداول »

میز گرم در حقیقت یک سطح حرارتی است که پرینت روی آن سطح انجام میشود این میز میتواند خود سطح باشد و یا اینکه المان گرمایی یا هیتر داغ کننده ای که به زیر سطح پرینت چسبانده میشود باشد.

نحوه ی کار کردن با میز گرم کار سختی نیست به شرط اینکه دستگاه پرینتر شما امکانات تنظیم آسان میز را بر روی دستگاه تعبیه کرده باشد.

5/5 - (6 امتیاز)
بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.